Google Bard AI sztuczna inteligencja

Kosmiczna wpadka Google na prezentacji AI Bard. Stracili przez to ponad 500 miliardów złotych!

2 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja budzi coraz większe zainteresowanie i kolejne firmy technologiczne, w tym Google, starają się pochwalić możliwościami tworzonych rozwiązań. Gigant z Mountain View zaliczył jednak wpadkę związaną z chatbotem Bard. Pozornie drobny błąd spowodował straty liczone w miliardach dolarów.

Google pochwaliło się, co umie Bard. Tyle że ten się pomylił

Chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencję mają to do siebie, że nie działają tak samo sprawnie przez cały czas. Potrafią wielokrotnie zaskakiwać człowieka swoimi precyzyjnymi odpowiedziami nawet na skomplikowane pytania, po to, by chwilę później nie móc sobie poradzić z prostymi kwestiami i prezentować nieprawdziwe dane.

Tego typu zdarzenia miały miejsce w przypadku ChatGPT. Jeśli natomiast chodzi o Barda, to Google nie musiało czekać, aż użytkownicy zagną sztuczną inteligencję jakimś pytaniem. Gigant z Mountain View sam pochwalił się nagraniem, na którym Bard przedstawia dane niemające pokrycia w rzeczywistości.

Bard został zapytany o to, o jakich odkryciach z teleskopu Jamesa Webba można opowiedzieć 9-latkowi. Sztuczna inteligencja od Google podsunęła kilka propozycji. Jedną z nich było to, że wspomniany teleskop wykonał pierwsze zdjęcia planety spoza Układu Słonecznego. Tyle tylko, że to nieprawda. NASA wytknęła gigantowi z Mountain View, że pierwsze zdjęcia tego typu zostały wykonane w 2004 roku przez Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Czytaj także: Google pokazało, jak działa Bard na smartfonach. Szykujcie się na poważne zmiany

Rzecznik Google zapowiedział rygorystyczny proces testowania dotyczący Barda oraz połączenie zewnętrznych opinii z wewnętrznymi testami, by upewnić się, że odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję będą spełniały wymagania dotyczące bezpieczeństwa, jakości i prawdziwości informacji. Pomyłka Barda okazała się jednak bardzo kosztowna. W jej wyniku wartość firmy Alphabet związanej z Google, spadła o 120 mld dolarów, czyli ponad 520 mld złotych.

źródło: CNET, dobreprogramy.pl, zdjęcie główne: Depositphotos

Motyw