LOKOWANIE PRODUKTU: IROBOT

Która Roomba najlepiej do Ciebie pasuje? Umil sobie odkurzanie

6 minut czytania
Komentarze

Roomba stała się synonimem robotów sprzątających, podobnie jak „Pampers” w odniesieniu do pieluch innych marek. Jest to swoisty komplement, wskazujący na pionierską rolę producenta w tej dziedzinie. W naszym dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, która z wersji iRobot Roomba będzie najlepsza dla Ciebie, miałem okazję sprawdzić praktycznie całą gamę ich produktów i zdobyte doświadczenie przekazuję w Twoje ręce, a właściwie to oczy. Przedstawiam Ci przewodnik, który pomoże dokonać wyboru idealnie dopasowanego robota sprzątającego, do Ciebie i do Twojego portfela.

Moja perspektywa po sprawdzeniu 6 robotów

Jeśli chodzi o wybór sprzętu, można to porównać do planowania podróży do ciepłych krajów. Potrzebujemy ogarnąć loty i to zależy od nas czy zdecydujemy się na lot tanimi liniami lotniczymi, czy wynajmiemy prywatny odrzutowiec. Zarówno jedna, jak i druga opcja doprowadzi nas do celu – byliśmy w Polsce, jesteśmy na ciepłej wyspie. Podobnie jak roboty sprzątające – nawet najprostszy model spełnia swoje założenia, czyli pomoże oszczędzić Ci czas, który mógłbyś spędzić, na przykład, relaksując się. Jednakże im więcej pieniędzy wydamy, tym więcej mamy dodatków, dzieki którym nasza podróż zwana odkurzaniem stanie się bardziej komfortowa i mniej angażująca.

Całość podzieliłem na 3 kategorie:

  • Wdzięczny Portfel: Roomba i1, Roomba i5/i5+, Roomba Combo Essential;
  • Komfort bez bankructwa: Roomba Combo j5/j5+, Roomba Combo j7/j7+;
  • VIP bez kompromisów: Roomba Combo j9+, Roomba j9/j9+, zestaw Roomba j9+ oraz Braava jet m6.

Zanim przejdziemy dalej, warto wspomnieć o funkcjach dostępnych w aplikacji, które są standardem zarówno w modelach za 1400 zł, jak i za 5000 zł. Do funkcji tych należą: tworzenie precyzyjnych map, automatyczne ładowanie, kompatybilność z asystentami głosowymi, czujniki wykrywania przeszkód oraz zabezpieczenia przed upadkiem ze schodów. Modele z wyższej półki oferują dodatkowe funkcje, o których będę wspominał w dalszej części tekstu.

Szybki przewodnik po nazwach robotów iRobot

Na początku warto zrozumieć sposób nazywania produktów iRobot. Ułatwi Ci to potem znalezienie się w ofercie. Już tłumaczę na podstawie przykładu:

  • iRobot Roomba i5 – jest to robot odkurzający
  • iRobot Roomba Combo i5 – słowo combo oznacza, że rozmawiamy o robocie odkurzająco-mopujacym
  • iRobot Roomba i5+ oraz iRobot Roomba Combo i5+ – plusy w nazwie oznaczają zestaw ze stacją czyszcząco-ładującą.

Więcej o samej serii Combo od Roomba znajdziecie m.in. na stronie producenta. W tym momencie jesteś gotów na rozpoczęcie dalszej przygody. Poznajmy Roomby z bliska.

Przystanek pierwszy: „Wdzięczny Portfel”

Tutaj można znaleźć modele jak: i5 Combo i Combo Essential, które oferują solidne funkcje sprzątania i mopowania w różnych trybach, a do tego przy zachowaniu przystępnej ceny. Oba roboty różnią się detalami, np. i5 ma dwie szczotki główne, a Essential jedną, skonstruowana w nieco inny sposób. Tak samo mamy drobne różnice pod względem mocowania nakładki mopującej. Szczegóły pokazuję w załączonym na początku filmie. To są nasze podstawowe wersje, które tak jak pisałem na wstępie, spełniają swoją funkcję i będą idealnym uzupełnieniem naszego życia, w tym odkurzaczy pionowych (typu handstick). Dla mnie to jest w ogóle idealne połączenie, bo raz na tydzień oganiać dom tradycyjnym odkurzaczem, a tak to codziennie pozwalam sprzątać roombie i mieć zawsze utrzymaną zadowalającą czystość podłóg.

Drugi punkt naszej podróży, czyli „Komfort bez bankructwa”

Dopłacamy pieniądze, ale właściwie za co? Czy warto? Komu to potrzebne? Wcielając się w rolę przewodnika wycieczki, już spieszę z wyjaśnieniem.

Do tej kategorii zakwalifikowałem roboty (Roomba Combo j5/j5+, Roomba Combo j7), które posiadają zaawansowane algorytmy rozpoznawania przeszkód i umożliwiają ustawienie stref wolnych od sprzątania.

Co mam na myśli poprzez „zaawansowane algorytmy bla bla bla?”
Życiowa sytuacja: nasz dom nie wygląda zawsze tak samo. Mój pies lubi zostawiać swoje zabawki w różnych miejscach, niekoniecznie odkładając je tam, gdzie bym sobie życzył. W sumie to nigdy nie odkłada ich tam, gdzie powinien (ehh…). W tym przypadku nasz robot analizuje sytuację i się uczy. Jest z nami w komunikacji, co możecie zobaczyć na przykładzie napotkanych nagle butów.

Daje mi to możliwość np. wydzielenia strefy bez dostępu. Jest to istotne w przypadku miejsc, gdzie nie chciałbym, żeby ktokolwiek i cokolwiek wjeżdżało. W moim mieszkaniu mam wydzieloną strefę studyjną, gdzie odkładam kamerę na statywie. Wolałbym, żeby nikt pomiędzy nogami statywu jednak nie jeździł i nie popychał go i w takim przypadku ta strefa to jest złoto. Czy jest to niezbędne? Nie. Czy jest to przydatne? Moim zdaniem bardzo, bo lubię mieć kontrolę nad urządzeniami, a przynajmniej mieć poczucie, że taką kontrolę posiadam. Wtedy czuje się lepiej.

Oto finał naszej wyprawy „VIP bez kompromisów”

W tej kategorii mamy do czynienia z najbardziej zaawansowanymi technologicznie modelami, takimi jak np. Roomba Combo j9+ z mopem i stacją dokującą, która minimalizuje potrzebę interakcji z urządzeniem. Cena? 5999 zł. Kwota, która jest już odczuwalna dla człowieka ze standardową wypłatą. Jednak w tym przypadku dostajemy wszystko, czego moglibyśmy chcieć od robota sprzątającego. Wszelkie opcje z wyższych modeli, zaawansowane harmonogramy, znajdziemy w tym sprzęcie, a dodatkowo mamy do dyspozycji największą z możliwych mocy odkurzania.

Do tego w tej cenie otrzymujemy stację, która zapewnia nam dodatkowy komfort. Płacimy więcej fakt, ale później mniej czasu musimy poświęcać na regularne czynności wokół tego robota. Dzięki stacji można zapomnieć m.in. o konieczności opróżniania odkurzacza i to nawet przez 60 dni. Jeśli chodzi zaś o napełnianie zbiornika z wodą, to wystarczy, że zrobimy to raz na miesiąc. Tym sposobem Roomba staje się naprawdę bezobsługowym systemem sprzątania naszego domu.

Pełen wzruszenia jak na końcu każdej kolonii w Ustce, w której uczestniczyłem jako dzieciak, przyszedł czas na pożegnanie i koniec iRobotycznej przygody. Wybór sprzętu oczywiście należy do Ciebie, Twoich preferencji i możliwości budżetowych. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci wybrać idealną Roombę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Daj znać w komentarzu, który model wybrałbyś dla siebie. Do zobaczenia w kolejnym wpisie!

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: iRobot

Motyw