TVP Info czy TVN24 mogą uszkodzić telewizor. Szczególnie narażone są starsze urządzenia

2 minuty czytania
Komentarze

O tym, jak kanały informacyjne potrafią uszkodzić telewizor, przekonaliśmy się w 2021 r. za sprawą historii jednego z mieszkańców Kielc. Jego telewizor (ekran Sony warty wówczas ok. 10 tys. złotych) został dwukrotnie uszkodzony z powodu nieustannego oglądania TVP Info. Problem spowodowały statyczne paski, wywołujące tzw. retencję, czyli wypalenie matrycy OLED. Powracamy do tego wątku, gdyż producenci telewizorów pochwalili się ograniczeniem skutków ubocznych tego procederu.

Jak kanały informacyjne powodują retencję na telewizorach OLED?

Kanały informacyjne mają to do siebie, że wyświetlają dużo statycznych pasków i logotypów stacji, stwarzających niebezpieczeństwo retencji przy zbyt długim oglądaniu jednego programu. Żeby tutaj odciążyć TVP Info oraz TVN24 od zarzutów, warto zaznaczyć, że istnieje znacznie więcej sytuacji, w których wypalenie matrycy ma szansę na telewizorach OLED w ogóle wystąpić.

Zobacz też: Najpierw wygrana w konkursie TVP, teraz ciepła, państwowa posadka. 22-latek zaczynał od chwalenia PiS na TikToku

Dobrym przykładem są tutaj również gry konsolowe. Niebezpieczeństwo może stanowić np. wielogodzinne granie w wyścigi, gdzie telewizor nieustannie wyświetla tył samochodu w jednym miejscu (zakładając, że nie zmieniamy kamery i wypadamy z trasy).

Dość rzadka sytuacja, która może zajść w ekstremalnych warunkach (takich jak nieustanne oglądanie TVP Info przez dwa tygodnie). Konsumenci często nie zdają sobie nawet sprawy z zagrożenia, co potwierdzają wypowiedzi sprzed dwóch lat, gdy wiadomość o kieleckich zdarzeniach obiegła polskie media.

Producenci ulepszają ekrany, KRRiT umywa ręce

Gdy widzowie kanałów informacyjnych poprosili Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o interwencję, ta w wypowiedzi cytowanej przez Wirtualne Media stwierdziła, że kwestie intensywności natężenia koloru logo stacji, kategorii wiekowej, jak i innych elementów oprawy graficznej programu, nie podlegają kompetencjom KRRiT.

Zobacz też: Kupiłeś taki telewizor? Możesz dostać w nagrodę 3000 zł [LISTA]

Zadania musieli więc podjąć się producenci telewizorów. Swoimi raportami podzieliły się w tej sprawie LG oraz Sony, bo i mają się czym chwalić. Przedstawiciele obydwóch firm zapewniają, że nowe ekrany mają zastosowane dodatkowe mechanizmy ochronne i algorytmy przeciwdziałające retencji wskutek długiego wyświetlania statycznych obrazów. Mowa tutaj nawet o rozpoznawaniu złośliwych logotypów oraz przesuwaniu i zmniejszaniu ich jasności w taki sposób, by nie powodowały zjawiska retencji.

Choć tu Wirtualne Media nie określiły źródła tej konkretnej wypowiedzi, jeden z producentów przeprowadził pewne testy. Przez dwa tygodnie, 24 godziny na dobę, wyświetlano program TVP Info. Efekt — brak wypalenia matrycy OLED. Szkoda tylko, że nie wiemy, która z marek odważyła się poddać swoje ekrany takim torturom.

Zdjęcie główne: Depositphotos/TVP

Motyw