Telewizory Panasonic różnych rozmiarów na wystawie, pokazujące obrazy lasu jesienią i niebieski wzór przypominający światło.

Panasonic wraca do gry. Widzieliśmy nowe telewizory klasy premium na 2024 rok

8 minut czytania
Komentarze

Panasonic to producent od lat obecny na rynku telewizorów. Nie może narzekać na brak rozpoznawalności, choć raczej nie należy, przynajmniej w Polsce, do czołowych producentów. Tutaj, jeśli wierzyć informacjom podawanym przez konkurencję, podium zajmuje Samsung, TCL i LG. Wraz z nowymi liniami telewizorów Panasonic na 2024 rok sytuacja ta może ulec zmianie.

Telewizory firmy Panasonic na stoisku wystawowym.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Linia telewizorów OLED na 2024 rok

Modele flagowe Z95A/93A

Najlepszymi, najlepiej wyposażonymi i najbardziej imponującymi urządzeniami w portfolio producenta na 2024 rok są flagowe modele z linii OLED: Z95A (który zadebiutował podczas targów CES, w wersjach 55 oraz 65 cali) oraz 77-calowy Z93A.

Ludzie na prezentacji telewizorów Panasonic Z95A i Z93A, z wyświetlonymi ekranami głównymi i aplikacjami.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

To znakomicie wyglądające urządzenia o dużych przekątnych, naszpikowane technologiami, które zmieniają sposób odbierania wrażeń wzrokowych i słuchowych (jak Dolby Vision IQ i 360° Soundscape Pro), nad którymi panuje nowy procesor HCX Pro AI MK II.

Telewizory Panasonic z wyświetlonymi obrazami przyrody i niebieskiej struktury, wystawa z technologiami Mini LED, Full Array LED oraz OLED.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

W porównaniu z poprzednimi generacjami najnowsze telewizory są w stanie oddać wierniej kolory i nadać większej szczegółowości (Dual Super-Resolution), a także lepiej zapanować nad gradientami kolorów – bez widocznych „stopni” (tzw. Gradation Smoothing).

Dzięki przełomowym osiągnięciom w technologii OLED i funkcjach smart TV, w tym dzięki panelom Master OLED Ultimate i procesorowi HCX Pro AI MK II, nasza oferta telewizorów klasy premium ustanawia nowy standard dla immersyjnych wrażeń wizualnych.

Paul Darch, Director Marketing Consumer Electronic Europe

Na podkreślenie zasługują też technologie dźwięku. 360° Soundscape Pro w modelach premium to nie tylko wbudowany soundbar, ale też niesamowite możliwości konfigurowania emisji dźwięku. Panasonic Z95/93A ma dwa głośniki przy górnej krawędzi (15 W + 15 W), dwa głośniki boczne (15 W + 15 W) do tego umieszczony centralnie na tylnym panelu woofer z pasywnym radiatorem (20 W) oraz system głośników na dolnej listwie na froncie o łącznej mocy 80 W).

System głośników matrycowych w Z95A i Z93A pozwala użytkownikom na korzystanie z unikatowej funkcji formowania wiązki, tj. sterowanie dokładnym określaniem źródła dźwięku oraz tworzenie stref różnych poziomów dźwięku.

Fire TV w nowych telewizorach Panasonic

To, że w kwestii hardware’u telewizory japońskiej marki należą do najwyższej klasy, udowadnia choćby współpraca z wieloma studiami i wytwórniami (Company 3, Picture Shop, platige).

Ale nowa linia telewizorów ma służyć nie tylko do oglądania. Istotna jest też kontrola nad urządzeniami wchodzącymi w skład inteligentnego domu oraz granie. Dzieje się to za sprawą współpracy firmy Panasonic z Amazon, która daje nam modele z systemem Fire TV.

Oznacza to, że za pomocą telewizora możliwe będzie nie tylko oglądać telewizję oraz korzystać z platform streamingowych i aplikacji. To też możliwość konwersowania z Alexą i sterowania domowymi urządzeniami IoT. W ten sposób, za sprawą Panasonic i fire TV, telewizor staje się prawdziwym centrum sterowania oraz domowej rozrywki.

Inne funkcje w modelach premium

Warto też zwrócić uwagę na Penta Tuner – to funkcja w modelach premium, oznaczająca możliwość korzystania z wielu różnych źródeł sygnału:

 • DVB-S (satelita)
 • DVB-C (telewizja kablowa)
 • DVB-T (telewizja z nadajników naziemnych)
 • TV>IP (standard SAT>TV, tj. transmisja sygnałów DVB-S, DVB-T i DVB-C w sieci domowej)
 • IPTV (internet).
Ustawienia sygnałów TV na ekranie telewizora z wybranymi opcjami: "Satellite Enabled", "Cable Disabled", "Antenna Disabled", "TV>IP Disabled" i "IPTV Disabled".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Gaming w telewizorach Panasonic

Telewizory od dawna przestały służyć wyłącznie do oglądania telewizji – z powodzeniem zastępują graczom monitory. Dlatego producenci nie pomijają tej grupy użytkowników. W najnowszych modelach telewizorów Panasonic znalazło się wiele funkcji, które mają zapewnić optymalne doświadczenia podczas grania.

Dzięki ulepszonemu trybowi Game Mode Extreme firma Panasonic poprawiła również jakość dźwięku i obrazu, pozwalając graczom w pełni doświadczyć gry zgodnie z zamierzeniami twórcy. Dodatkowo ekran wyświetla również mniej niebieskiego światła, co zmniejsza zmęczenie oczu przy graniu przez długi czas.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Nowa tablica sterowania grą – funkcja menu ustawień specyficznych dla gier, która jest wyświetlana na ekranie i pozwala w prosty i intuicyjny sposób zmieniać ustawienia gry w trakcie rozgrywki. Zawiera także zaawansowane tryby dźwięku, umożliwiając graczom przełączanie się pomiędzy trybami dla gier z gatunku RPG (gry fabularnej) i FPS (strzelanki z perspektywą pierwszoosobową).

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Pozostałe modele OLED w ofercie Panasonic na 2024 rok

Modele Z95A i Z93A to nie cała oferta Panasonic z nowej linii OLED. W jej skład wchodzą też modele Z90A, Z85A i Z80A. Panasonic Z90A oferuje największy rozrzut modeli: 42, 48, 55 i 65 cali, model Z85A będzie sprzedawany w wersji 55- i 65-calowej, natomiast telewizory Z80A producent przygotował w rozmiarach 48, 55 i 65 cali.

Prezentacja produktów Panasonic TV Experience 2024, modele Z90A, Z85A i Z80A, z informacjami o specyfikacjach technicznych.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Na co warto zwrócić tutaj uwagę? Przede wszystkim pracują pod kontrolą systemu Fire TV, a za jakość obrazu odpowiada najnowszy procesor HCX Pro AI MK II (z wyjątkiem modelu Z80A). To telewizory OLED, ale w zależności od modelu zastosowano zróżnicowane pod względem budowy matryce: standardowe w modelach Z80A i Z85A, Master OLED Pro w modelach Z90A i Z93A oraz Master OLED Ultimate (z warstwą Micro Lens Array) w Z95A.

Kryształowe szklanki w różnych kolorach: żółtym, niebieskim, i zielonym, ustawione na szklanym stole.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

W modelu Panasonic Z90A zastosowano technologię Master OLED Pro z
procesorem HCX Pro AI MK II. To także telewizor klasy premium z wbudowanym systemem Fire TV, trybem Game Mode Extreme z częstotliwością odświeżania obrazu 144 Hz oraz funkcją Dynamic Theatre Surround Pro z głośnikami typu front firing. Warto dodać, że po raz pierwszy na smart telewizorach Panasonic Z95A, Z93A i Z90A dostępne będzie sterowanie głosowe dalekiego zasięgu z wykorzystaniem inteligentnego asystenta głosowego Alexa.

Mężczyzna grający w grę komputerową na dużym monitorze, siedzący na gamingowym fotelu.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Modele te zaoferują też znakomity, przestrzenny dźwięk oraz funkcje przeznaczone dla graczy (Game Mode Extereme) wraz ze wsparciem dla technologii AMD FreeSync Premium i NVIDIA G-SYNC.

Telewizory z linii 4K UHD LED: najbardziej uniwersalne

Spośród modeli premium, ale bazujących na technologii LED i Mini LED, producent przygotował dwa modele: Panasonic W95A i W90A. Urządzenia, podobnie jak telewizory z linii OLED, mogą pochwalić się obecnością systemu fire TV, procesorem HCX Pro AI MK II, trybem Game Mode i odświeżaniem ekranu do 144 Hz.

Wiele telewizorów z wyświetlanymi kolorowymi obrazami i etykietami Mini LED, Full Array LED oraz LED.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Oczywiście linia telewizorów na 2024 roku wykorzystująca matryce z podświetleniem LED jest znacznie szersza. Obejmuje model W80A z panelem LED 4K, technologiami Dolby Vision, HDR10+ oraz trybem filmowca i wbudowanym systemem Fire TV.

Modele z linii 4K UHD LED oferowane są z ekranami o różnych przekątnych, w tym najpopularniejszych na polskim rynku (tj. 65 cali oraz 55 cali):

 • W95A – 75, 65 i 55 cali,
 • W90A – 65, 55, 50 i 43 cale,
 • W80A – 65, 55, 50 i 43 cale,
 • W70A – 65, 55, 50 i 43 cale,
 • W60A – 65, 55, 50 i 43 cale.

Warto dodać, że fire TV to system zarezerwowany dla topowych modeli OLED i LED. System od Amazon pojawi się w wymienionych flagowych telewizorach W95A/90A, a także W80A. W niektórych telewizorach producent stawia na TiVo OS (np. W60A).

Telewizor z interfejsem aplikacji streamingowej pokazujący menu z opcjami "Home", "Free", "TV Shows", "Movies", "Watchlist" i "Settings". Na ekranie widoczne są miniatury filmów i seriali.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Inne z modeli stawiają na Google OS (np. w Panasonic W70A). Ten ostatni, dzięki wbudowanemu Chromecastowi, umożliwia łatwe udostępnianie filmów, programów telewizyjnych, zdjęć czy ekranów inteligentnych urządzeń domowych prosto z telefonu lub tabletu bezpośrednio na telewizorze.

Telewizory z linii 2K LED: modele na mniejsze potrzeby

Panasonic, jak widać, nieszczególnie skupia się na tak dużych przekątnych jak konkurencja (w porównaniu z najnowszą ofertą TCL lub propozycjami LG na 2024 rok). Dla osób, które nie potrzebują dużych przekątnych, przeznaczona jest linia 2K LED.

Kilka telewizorów firmy Panasonic wyświetlających różne obrazy na ekranach w tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

W jej obrębie producent oferuje modele:

 • Panasonic N30,
 • Panasonic S40,
 • Panasonic S45,
 • Panasonic S50,
 • Panasonic S55.

Ich przekątne zaczynają się od 24, a kończą na 40 calach. Nowe modele S55/50 mają wbudowany system Fire TV, podczas gdy modele S45/S40 są napędzane przez TiVo. Warto dodać, że Panasonic N30 LED to tylko telewizor LED HD bez inteligentnych funkcji.

Podsumowanie

Oferta Panasonic na 2024 rok jest naprawdę atrakcyjna. Producent postawił nie tylko na sam hardware, który ma zapewnić optymalne doświadczenia podczas oglądania telewizji, ale postawił również na ulepszone funkcje gamingowe oraz inteligentne rozwiązania poprzez współpracę z Amazon i dostarczanie telewizorów z fire TV.

Telewizor z ekranem na stoliku, pokazujący interfejs z aplikacjami streamingowymi, takimi jak Netflix, YouTube, oraz reklamą filmu "Croc Tsunami".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Oczywiście nie wszystkie opisane modele pojawią się w Polsce. Na razie przekazana przez producenta informacja prasowa sugeruje, że u wybranych autoryzowanych sprzedawców jeszcze w tym roku będą dostępne modele Panasonic W95A i W90A. Gdy tylko dowiemy się, jakie jeszcze modele trafią na polski rynek, kiedy to nastąpi i jakie będą ceny nowych telewizorów, nie omieszkamy was poinformować.

Źródło: informacja prasowa, własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw