Kolorowa ilustracja przedstawiająca postać programisty z tabletem w ręce patrzącego na dużą figurę Androida z numerem 15, otoczonego ikonami technologicznymi i narzędziami programistycznymi na niebieskim tle.

Pojawiła się nowe wersja systemu Android 15. Nie musicie mieć Pixela, żeby ją przetestować

3 minuty czytania
Komentarze

Dużymi krokami zbliżamy się do kolejnej, piętnastej odsłony systemu mobilnego od Google. Właśnie pojawiła się druga wersja beta systemu Android 15, która wprowadza ulepszoną wielozadaniowość na dużym ekranie, „prywatną przestrzeń” czy nowe typy danych w Health Connect. Co więcej, wcale nie musicie mieć smartfonu z rodziny Google Pixel, aby to przetestować.

Telefon z logo Android 15 na tle wachlarzy.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, montaż własny

Co nowego w systemie Android 15?

Wersja beta ujawnia masę ulepszeń w zakresie produktywności, prywatności, bezpieczeństwa, wydajności aplikacji i kondycji baterii.

Jedną z nowych funkcji systemu Android 15 jest „przestrzeń prywatna”, umożliwiającą użytkownikom ukrywanie aplikacji w bezpiecznym, oddzielnym profilu, co poprawia prywatność. Aplikacje, które użytkownik tam ukryje, nie będą widoczne dla innych ani nie będą działać w tle, gdy zostaną zablokowane. 

Fot. Google / materiały prasowe

Zmieni się też sposób dostępu do treści – aplikacje będą na przykład ograniczone tylko do najnowszych zdjęć, zamiast otrzymywać dostęp do całej biblioteki. Do tego wsparcie dla dekodera AVI firmy VideoLAN, dane sotyczące temperatury skóry i planów treningowych w Health Connect i łatwiejsza wielozadaniowość.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Ciekawą funkcją jest też ograniczenie czasu działania niektórych usług pierwszego planu do sześciu godzin – ta aktualizacja ma na celu uniemożliwienie złośliwym aplikacjom uzyskiwania podwyższonych uprawnień i ich działania w tle. Nie będziemy wchodzić w szczegóły – nowości systemu Android 14 opisaliśmy w innym materiale.

Kto może przetestować nową wersję systemu?

Oczywiście po pierwsze nową betę potestują posiadacze smartfonów z rodziny Google Pixel w ramach programu Android Beta dla Pixela:

To nie wszystko. Aktualizacja jest dostępna na wybranych urządzeniach różnych producentów, a także dla osób zarejestrowanych w wersji beta Androida 14 QPR.

Android 15 beta dostępna dzisiaj z logo marek Pixel, iQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, Sharp, Oppo, Realme, Tecno, Vivo, Xiaomi, Honor.
Fot. Android Developers Blog / zrzut ekranu

Wersja beta Androida 15 jest teraz dostępna na telefonach i tabletach od partnerów, którzy biorą udział w programie Android 15 Developer Preview.

Oto wykaz urządzeń od poszczególnych marek:

  • Honor: HONOR Magic 6 Pro, HONOR Magic V2
  • Lenovo: Lenovo Tab Extreme
  • Nothing: Nothing Phone (2a) 
  • OnePlus: OnePlus 12, OnePlus Open
  • OPPO: OPPO Find N3
  • realme: realme 12 Pro+ 5G (Indie)
  • Sharp: AQUOS sense8
  • TECNO: TECNO CAMON 30 Pro 5G 
  • Vivo: vivo X100, iQOO 12
  • Xiaomi: Xiaomi 14, Xiaomi 13T Pro, Xiaomi Pad 6S Pro 12.4

Większość to chińskie marki – brakuje naprawdę istotnych producentów, np. ASUS, Motorola, Sony czy Samsung. Warto dodać, że urządzenia zarejestrowane już w programie beta systemu Android 14 QPR automatycznie otrzymają aktualizację do systemu Android 15 Beta 2.

Ostateczna wersja Androida 15 zostanie udostępniona jesienią – być może w październiku, tak jak Android 14. System ten powinien zostać preinstalowany na smartfonie Google Pixel 9 i prawdopodobnie na składanym Pixelu Fold 2, jeśli zadebiutuje w 2024 roku.

Źródło: Android Developers Blog, AndroidCentral. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany przez DALL-E

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw