mężczyzna w garniturze z telefonem w ręce, siedzący w samochodzie
LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze aplikacje dla kierowców. Jeśli jeździsz samochodem, powinieneś je sprawdzić

5 minut czytania
Komentarze

App Store oraz Google Play są pełne przeróżnych programów. Wśród nich można znaleźć warte uwagi aplikacje dla kierowców. Wybraliśmy kilka propozycji, które mogą być szczególnie przydatne, zarówno dla tych, którzy z samochodu korzystają okazjonalnie, jak i dla osób codziennie prowadzących auto.

Aplikacje dla kierowców, które warto znać

Smartfon wyposażony w aplikacje dla kierowców z czarną obudową i włączonym ekranem wyświetlającym kolorowe ikony aplikacji, położony na jednolitej czerwonej powierzchni.
Fot. Enggal Mukti / Unsplash

Niedawno na łamach naszego portalu poruszaliśmy temat najprzydatniejszych stron internetowych dla kierowców. Wymienialiśmy kilka interesujących witryn, które są pomocne m.in. w planowaniu trasy, dobieraniu części, znajdowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz podczas porównywania cen paliw. Zainteresowanych odsyłamy do podlinkowanego tekstu.

Kiedy jesteśmy poza domem, np. w podróży, wygodniejszą opcją może być skorzystanie z aplikacji na telefon, niż otwieranie stron internetowych. W końcu to właśnie apki mobilne są zoptymalizowane tak, by korzystanie z nich na smartfonie było maksymalnie wygodne i intuicyjne. Przejdźmy zatem do konkretów i wyjaśnijmy, jakie aplikacje dla kierowców warto znać.

TaPo24

Nazwa TaPo to skrót od Taryfikator Policyjny. To całkiem przydatna propozycja dla funkcjonariuszy policji, ale także dla wszystkich kierowców. Zawiera ona taryfikator mandatów, jednak na tym jej możliwości się nie kończą. W aplikacji znajdziemy też przydatne informacje związane z przepisami drogowymi oraz innymi kwestiami dotyczącymi prowadzenia pojazdów. TaPo24 pozwala choćby sprawdzić znaczenie znaków drogowych oraz różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami prawa jazdy. Opisywana aplikacja jest dostępna na urządzenia z Androidem oraz w nieco innej formie na sprzęt z iOS. Jeśli zainteresowała was ta propozycja, sprawdźcie nasz test TaPo24.

Fuelio

Smartfon z wyświetloną aplikacją Fuelio na tle fioletowego gradientu z napisem "Best of 2022" i dwiema gałązkami laurowymi.
Fot. Fuelio / Google Play

Ta aplikacja pozwala w prosty sposób zarządzać swoimi wydatkami związanymi z tankowaniem pojazdów oraz analizować zgromadzone dane na ten temat. Fuelio przyda się szczególnie osobom, które naprawdę dużo jeżdżą samochodami i korzystają z kilku różnych pojazdów. Statystyki generowane przez aplikację zapobiegną pogubieniu się w kosztach tankowania oraz pozwolą śledzić przejechane trasy, częstotliwość zakupu paliw, a także spalanie w przypadku poszczególnych pojazdów.

Moje auto: Dziennik paliwa

zrzuty ekranu z aplikacji moje auto
Fot. Moje auto: Dziennik paliwa / Google Play

Nazwa tej aplikacji może sugerować, że dubluje ona zastosowanie Fuelio. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ tę propozycję w praktyce można wykorzystać jako całościowy dziennik kosztów związanych z pojazdem, wpisując informacje o naprawach, ubezpieczeniach, zakupie części zamiennych itp. W efekcie oprócz danych dotyczących wydatków na samochód będziemy dysponowali łatwo dostępną ściągą pokazującą, kiedy ostatnio wymienialiśmy jakiś element w aucie, co pozwoli oszacować datę kolejnej zalecanej wymiany. Niektóre czynności należy bowiem przeprowadzać regularnie (np. coroczna wymiana filtrów).

Aplikacja Moje auto pozwala też ustawić powiadomienia związane z czynnościami, które musimy wykonać (np. zmiana opon, wymiana oleju). Podobnie jak w przypadku Fuelio, jeżeli mamy kilka pojazdów, możemy prowadzić dzienniki dla każdego z nich w ramach jednej aplikacji.

Fotoradary

zrzuty ekranu z aplikacji fotoradary
Fot. Fotoradary / Google Play

Nazwa tej aplikacji wydaje się w pełni zdradzać, czego ona dotyczy, ale nie do końca tak jest. Głównym zastosowaniem programu jest oczywiście wyświetlanie lokalizacji fotoradarów i ostrzeganie przed nimi. Aplikacja ma jednak także wbudowany moduł, który pomoże posiadaczowi auta odnaleźć pozostawiony pojazd. Ta funkcja może okazać się bardzo przydatna podczas wyjazdu w nieznane miejsce lub np. w przypadku robienia zakupów w bardzo dużym centrum handlowym z wieloma parkingami. Zamiast krążyć między alejkami, szybko odnajdziemy nasz samochód.

Jakie inne aplikacje dla kierowców mogą być przydatne?

Jeśli zdarza wam się podróżować w nowe miejsca, możecie skorzystać z darmowej nawigacji samochodowej. W tej roli sprawdzą się takie rozwiązania, jak Mapy Google oraz Yanosik, ale nie brakuje również alternatyw w postaci mniej znanych aplikacji. Ich listę wraz z dokładnymi opisami znajdziecie w podlinkowanym tekście.

Liczne rozwiązania dla kierowców znajdziecie także w mObywatelu. Tej rządowej aplikacji nie można zaliczyć do kategorii, jaką są typowe aplikacje dla kierowców, niemniej apka ta umożliwia m.in. sprawdzenie liczby punktów karnych, wyświetlenie informacji z dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz skorzystanie z przypomnienia o kończącej się ważności ubezpieczenia.

W mObywatelu jest także moduł o nazwie mPrawo Jazdy oraz Tymczasowe Prawo Jazdy, szczególnie przydatne dla osób, które dopiero co zdały egzamin praktyczny. Kiedyś trzeba było czekać na wyrobienie plastikowego dokumentu w urzędzie, aby móc legalnie prowadzić pojazd. Obecnie wystarczy aktywować wspomniany dokument w aplikacji i można jeździć autem jeszcze przed odebraniem tradycyjnego prawa jazdy.

Zdjęcie otwierające: voronaman / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw