Monitor, klawiatura i mysz podłączone do komputera stacjonarnego, który z kolei połączony jest z laptopem za pomocą kabla.

Intel prezentuje Thunderbolt Share. To przyszłość łączenia komputerów

4 minuty czytania
Komentarze

Intel zaprezentował technologię Thunderbolt Share, która wykorzystuje przepustowość portów Thunderbolt 4 i 5 do udostępniania i synchronizacji danych oraz sterowania dwoma komputerami za pomocą jednej klawiatury i myszy. Oto jak działa ta technologia, jakie są wymagania oraz kiedy zobaczymy ją w praktyce.

Dwa komputery połączone przez kabel z logo Thunderbolt Share na niebieskim tle.
Fot. Prezentacja multimedialna, Intel / zrzut ekranu

Jak działa Thunderbolt Share?

Thunderbolt Share wykorzystuje porty Thunderbolt 4 i 5 do przesyłania danych i sterowania dwoma komputerami za pomocą jednej klawiatury i myszy. Jest to szybsze i łatwiejsze w użyciu rozwiązanie niż stosowane wcześniej metody, choć wciąż nie jest to tak proste jak plug-and-play.

Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszego przewodzenia w branży w zakresie rozwiązań komunikacyjnych z technologią Thunderbolt. Thunderbolt Share realizuje nasze aspiracje polegające na wprowadzaniu na rynek innowacyjnych rozwiązań i zapewnianiu użytkownikom nowych doświadczeń, aby mogli w pełni wykorzystać możliwości swoich komputerów. Teraz użytkownicy mogą bezproblemowo uzyskiwać dostęp do jednego komputera z drugiego przy prędkościach technologii Thunderbolt. To naprawdę zmienia sposób, w jaki użytkownicy mogą być bardziej produktywni i wydajni

Jason Ziller, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny działu łączności klienckiej

Technologia ta wymaga zainstalowanego oprogramowania i obecnie nie obsługuje przesyłania danych w rozdzielczościach wyższych niż 1080p (przy 60 FPS). Warto dodać, że choć oprogramowanie można zainstalować na dowolnym systemie spełniającym wymagania sprzętowe/programowe, co najmniej jeden podłączony komputer PC lub akcesorium Thunderbolt musi posiadać licencję na Thunderbolt Share przez producenta.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Opisywana funkcja to łatwy, szybki i skuteczny sposób na pracę na dwóch komputerach poprzez udostępnianie ekranów, klawiatury, myszy, pamięci masowej i plików z szybkością technologii Thunderbolt. Umożliwia bowiem sterowanie innym komputerem, synchronizację folderów, przeciąganie i upuszczanie plików oraz migrację danych ze starego komputera na nowy. 

Oto szczegóły wykorzystania nowej technologii:

 • płynne udostępnianie ekranu dzięki responsywnemu sterowaniu myszą i klawiaturą pomiędzy komputerami,
 • szybkie przesyłanie plików między dwoma komputerami za pomocą prostego przeciągania i upuszczania, synchronizacji folderów i łatwej migracji plików ze starego komputera na nowy,
 • łatwa współpraca między użytkownikami udostępniającymi duże pliki,
 • obsługa poprzez bezpośrednie połączenie między komputerami lub poprzez akcesorium Thunderbolt z wieloma portami, takie jak stacja dokująca lub monitor Thunderbolt,
 • prywatne i bezpieczne połączenie, które nie wpływa na wydajność sieci Wi-Fi, Ethernet ani w chmurze.

Szczegóły działania tej technologii udostępniono w formie prezentacji.

Wymagania podane przez Intel

Opisywana technologia wspierana jest tylko w komputerach z systemem Windows. To rozwiązanie programowe umożliwiające komunikację między komputerami PC przy użyciu technologii Thunderbolt. Jest obsługiwane we wszystkich systemach Windows obsługujących Thunderbolt 4 lub 5. Oto szczegółowe wymagania:

 • co najmniej jeden komputer PC lub akcesorium Thunderbolt musi mieć licencję Thunderbolt Share od producenta, 
 • obecne muszą być dwa komputery PC z portami Thunderbolt 4 lub Thunderbolt 5,
 • wymagane są systemy operacyjne Windows 10 lub Windows 11,
 • używany musi być kabel Thunderbolt 4 lub Thunderbolt 5,
 • w przypadku sterownika Intel Graphics wymagana jest wersja 0.101.4826 (lub nowsza),
 • opcjonalnie producent zaleca korzystanie ze stacji dokującej lub monitora Thunderbolt do połączenia.

Dostępność nowej technologii

Producent podaje, że aplikacja będzie dostępna do pobrania od czerwca 2024 roku. Technologia będzie oferowana z wybranymi komputerami i akcesoriami z portami Thunderbolt 4 lub Thunderbolt 5, umożliwiając responsywne udostępnianie ekranu i szybkie przesyłanie plików z komputera na komputer. W połowie roku powinny pojawić się pierwsze urządzenia takich firm jak Lenovo, Acer, MSI i Razer.

Źródło: Intel, PCGamer. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw