Jak przyśpieszyć stary smartfon? Oto co możesz zrobić, aby działał lepiej

5 minut czytania
Komentarze

Działanie starego smartfona może doprowadzić do frustracji. Co zatem zrobić, aby nasz telefon działał szybciej? W tym poradniku przedstawię najlepsze sposoby na przyspieszenie smartfona.

Najprostsze rozwiązanie — restart urządzenia

Fot. Sebastian Bednarek

Podczas kontaktu z serwisami urządzeń elektronicznych na początku rozwiązywania problemów klient zwykle dostaje poradę, aby wyłączyć i włączyć urządzenie. Nie inaczej jest w przypadku smartfona. Reset sprzętu zatrzymuje wszystkie procesy działające w tle i uruchamia system od nowa. Aby to zrobić, należy przytrzymać przycisk zasilania i wybrać przycisk restartuj lub wyłączenie zasilania. W przypadku niektórych telefonów np. S23 Ultra ustawienia zasilania dostępne są na pasku powiadomień.

Jeśli smartfon nie działa tragicznie, a po prostu zwalnia z upływem czasu, regularne resety mogą być wystarczające do zapewnienia zadowalającej prędkości pracy sprzętu.

Smartfon łapie zadyszkę? Zwolnij pamięć

Pamięć urządzeń potrafi spowolnić pracę telefonu wraz z zapełnianiem wolnej przestrzeni. Zauważalne spadki prędkości dostrzec można przy wykorzystaniu ponad 90% pamięci urządzenia. Jeśli na telefonie trzymasz dużo zdjęć i filmów zalecam przenieść je na dysk komputera lub do chmury takiej jak Google Drive czy One Drive, po czym usunąć je z pamięci telefonu. Dobrą metodą przechowywania zdjęć jest też dysk zewnętrzny.

Fot. Własne

Smartfon sam powinien wysłać powiadomienie o kończącej się pamięci. Jeśli tak się nie stało, informacje o wolnej przestrzeni dyskowej znaleźć można w ustawieniach. Dane te w nakładkach różnych producentów znajdują się w innych miejscach. W Samsungach znaleźć je można w zakładce pielęgnacja baterii i urządzenia, a w Oneplusie w informacjach o urządzeniu. Najprościej jednak użyć wyszukiwarki, którą symbolizuje lupa. Znajduje się ona w górnej części ustawień telefonu. Po wpisaniu pamięć, smartfon powinien przekierować do szukanych ustawień.

Odinstaluj nieużywane aplikacje

Odinstalowanie nieużywanych aplikacji przynosi dwie korzyści. Pierwszą jest zwolnienie miejsca w pamięci. Obecnie programy potrafią zajmować mnóstwo miejsca, mniejsze apki ważą około 100-200 MB, a większe takie jak TikTok czy Facebook potrafią zająć nawet ponad 1 GB.

Fot. Solen Feyissa

Zainstalowane aplikacje zwykle mają przyznane uprawnienia i działają w tle. Aktywne oprogramowanie, z którego nie korzystamy, zajmuje cenną pamięć RAM i korzysta z mocy obliczeniowej procesora. Listę nieużywanych apek sprawdzić można w Sklepie Play. W tym celu należy otworzyć aplikację sklepu, kliknąć awatar i wybrać „zarządzaj aplikacjami i urządzeniami”. Następnie zmieniamy zakładkę na „zarządzaj” i listę apek sortujemy po najrzadziej używanych. Oprogramowanie odinstalować można z poziomu strony Sklepu Play, menu głównego, czy ustawień urządzenia.

Pomóc może aktualizacja systemu

Fot. Mika Baumeister

Mało który stary smartfon dostaje aktualizację oprogramowania systemowego. Dostępność uaktualnienia warto jednak sprawdzić, bo istnieje szansa, że telefon nie ma zainstalowanej najnowszej wersji systemu. Zdarzają się aktualizacje, które sprawiają problemy, natomiast większość z nich pozytywnie wpłynie na pracę urządzenia. Poza usprawnieniem działania, aktualizacje zazwyczaj dodają poprawki zabezpieczeń.

Pod względem wsparcia urządzeń świetnie wypada Apple. Najnowszą wersję iOS 16 dostały iPhone’y 8 i X, które debiutowały w 2017 roku. Jeśli potrzebujesz urządzenia z gwarancją aktualizacji, koniecznie sprawdź propozycje Apple.

Odciąż procesor aplikacjami Lite

Fot. Fath

W jednym z poprzednich punktów informowałem, że znane i popularne aplikacje mogą zajmować dużo miejsca. Pochłaniają też pamięć RAM i moc obliczeniową procesora co prowadzi do spowolnienia smartfona. Najpopularniejsze apki takie jak Facebook, Twitter czy nawet Spotify występują w wersji Lite. Podmiana oryginalnych apek na wersje Lite powinna zwiększyć szybkość pracy telefonu.

Zmiana szybkości animacji

Fot. Własne

Szybkość animacji nie wpływa na prędkość urządzenia, ale sprawi wrażenie, że smartfon działa szybciej. Taki efekt wizualny może się podobać. Aby to zrobić, w ustawieniach należy wejść w informacje o smartfonie i kilkukrotnie, zwykle około 7 razy należy nacisnąć na numer wersji. W ten sposób pojawią się opcje programistyczne, gdzie znaleźć i zmienić można skalę animacji.

Rozwiązanie ostateczne — przywrócenie ustawień fabrycznych

Fot. Jonas Leupe

Ostatecznym i najskuteczniejszym dla zwykłego użytkownika rozwiązaniem będzie przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Jest to funkcja, którą znaleźć można w ustawieniach. Najszybciej jest to zrobić, używając lupki. Przywrócenie ustawień fabrycznych usunie wszystkie aplikacje i dane użytkownika takie jak zdjęcia, filmy czy kontakty. Przed tą operacją należy więc przenieść dane, na których nam zależy do chmury lub na inne urządzenie takie jak dysk przenośny.

Alternatywa dla zaawansowanych użytkowników — custom ROM

Fot. LinageOS

Definitywnym rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników będzie wymiana systemu na alternatywną wersję zwaną custom ROM. Takiemu procesowi towarzyszy usunięcie wszystkich danych, nie tylko zdjęć, ale też fabrycznego systemu więc warto zrobić kopię zapasową. Jednym z najpopularniejszych systemów jest LineageOS. Kompatybilność z posiadanym smartfonem sprawdzić można na tej stronie.

Istnieje ogromna ilość alternatyw, ale użytkownicy LinageOS zwykle są zadowoleni z ROM-u, a na stronie projektu znaleźć można szczegółowe instrukcje. Jeśli nie rozumiesz któregoś etapu instalacji, lepiej nie podejmować się zmiany ROM-u. Nieprawidłowa instalacja może uszkodzić telefon. Ostatecznie lepiej jest mieć wolny smartfon niż urządzenie w ogóle niedziałające.

fot. GettySignatures/SanerG

Motyw