namierzanie telefonu

Android 14 wprowadzi drastyczną zmianę. Google odcina się od „przeszłości”

2 minuty czytania
Komentarze

Android 13 trafia na coraz większą ilość urządzeń, a prace jego następcą trwają. Google ustaliło nowe wytyczne, które wyślą na emeryturę stare, nieaktualizowane aplikacje. Jeżeli na swoich urządzeniach macie więc coś, co twórcy już porzucili, ale wy nadal chętnie z danego rozwiązania korzystacie – cóż, macie pecha. Ponowne pobranie danego programu będzie na Android 14 niemożliwe.

Android 14 zablokuje pobieranie starszych aplikacji

Fot. Adrien

Google na stronie dla deweloperów i programistów zaktualizowało wytyczne dotyczące aplikacji. Android 14 zablokuje instalowanie przez użytkowników nierozwijanych aplikacji. Programy starsze niż sprzed dwunastej wersji systemu operacyjnego nie będą mogły być instalowane na smartfonach z nadchodzącym OS’em. Kompatybilność systemu z aplikacjami pisanymi na Androida w wersji 12 i nowszych tłumaczona jest dbaniem o bezpieczeństwo użytkownika. Przeskok jest duży, bo do tej pory można było instalować apki powstałe na system w wersji 6.0 o nazwie Marshmallow. Jego premiera odbyła się w 2015 roku.

Fot. mammela

Według Businessofapps w Sklepie Play znaleźć można prawie 2.8 miliona aplikacji. Mimo że ich ilość od 2017 roku została zredukowana o prawie milion, w sklepie dalej obecne są przestarzałe aplikacje porzucone przez deweloperów. Zaniedbane pod względem zabezpieczeń danych użytkownika aplikacje mogą być furtką do różnego rodzaju oszustw. Obecność takiego oprogramowania na smartfonach z systemem Google z pewnością nie ułatwia nawiązanie rywalizacji ze smartfonami Apple.

W sieci usłyszeć można głosy, że jest to ograniczanie wolności użytkowników i zamykanie systemu. Warto jednak pamiętać, że topowe aplikacje, bez których część z nas nie wyobraża sobie życia, są aktualizowane na bieżąco. Wytyczne Google będą jednak impulsem dla leniwych deweloperów, aby uratować popularne, przestarzałe aplikacje.

Jeśli chcesz, aby twój smartfon był często aktualizowany, warto rozważyć propozycję od Google z czystym systemem. Pixel 6a jest przystępnym cenowo smartfonem, który potrafi zachwycić możliwościami fotograficznymi.

Źródło: android, businessofapps

Motyw