NTFS

Zmiana w Windows 11 – zniknie NTFS. Oto wersje systemu, które czeka rewolucja

2 minuty czytania
Komentarze

NTFS to skrót od New Technology File System. Choć trzeba przyznać, że system plików taki nowy wcale nie jest. Zadebiutował on bowiem razem z Windows NT 3.1 w 1993 roku, kiedy to zastąpił FAT, będący domyślnym dla MS-DOS. Czyli mamy już do czynienia z przestarzałą technologią i najwyższy czas na zmiany? No cóż, właśnie nie za bardzo.

NTFS zastąpiony przez ReFS w niektórych wydaniach Windows 11

Zacznijmy od tego, że następca NTFS sam w sobie świeżynką nie jest. ReFS jest obecny na rynku od 11 lat w rodzinie Windows Server. I tam ma on jak najbardziej sens. System ten znacznie lepiej sobie radzi z dostępnością do plików i skalowaniem danych, oferując przy tym dużą odporność na uszkodzenia plików. Przy okazji także pozwoli na zastosowanie znacznie większych nośników.

Mowa tu o pojemności nawet do 35 petabajtów przestrzeni dyskowej, a pamiętajmy, że jeden petabajt to aż 1000 terabajtów – nie mylić z pebibajtami, na które składa się 1024 tebibajtów, na które… No po prostu, jeśli coś jest potęgą 10, to jest to pojemność podawane według układu SI, a jeśli jest potęgą dwójki, to jest to pojemność podawana według normy IEC 60027-2.

Czyli co? Mamy lepsze rozwiązanie? Jeśli chodzi o komputery osobiste – nie bardzo. Zacznijmy tu od ograniczenia pojemności nośnika z systemem plików NTFS: to wynosi 256 terabajtów, czyli znacznie więcej, niż największe pojedyncze dyski – prace nad 30 TB wciąż trwają i jeszcze się nie zakończyły. Więc tutaj plis dla ReFS jest raczej umowny. Dużym minusem jest natomiast fakt, że ten system plików nie wspiera kompresji i szyfrowania, przydziałów dyskowych, ani nośników wymiennych. Co więcej, nośnik, który w przypadku NTFS miałby 2 TB pojemności po sformatowaniu do ReFS ma już zaledwie 1,25 TB. 

Zobacz też: Jak zainstalować Windows 11 na starszych komputerach? Podpowiadamy!

Gdzie zniknie NTFS?

Czy więc to oznacza, że wkrótce gorsze zastąpi lepsze na naszych,  to znaczy Waszych (ja mam chromebooka)  komputerach z Windows 11? Na szczęście nie. Zmiana ta ma zostać wprowadzona tylko dla niektórych – czyli nie wszystkich – urządzeń pracujących pod kontrolą Windows 11 Enterprise i Business. 

Źródło: Twitter, pureinfotech

Motyw