Panele słoneczne zamontowane na balkonie starego bloku mieszkalnego obok klimatyzatora.

Fotowoltaika w bloku – wydano specjalne ostrzeżenie. „To może być katastrofa”

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika to dla wielu sposób na tanią i ekologiczną energię. Żeby jednak korzystanie z energii ze słońca było bezpieczne, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Pokazuje to komunikat władz jednego z europejskich państw. Do serca powinni go wziąć sobie jednak także i mieszkańcy Polski, w której podobne rozwiązania także stają się coraz popularniejsze.

Fotowoltaika na balkonach i przy oknach a bezpieczeństwo mieszkańców

Szwedzkie władze zwróciły uwagę na możliwość porażenia prądem oraz powstania pożaru w sytuacji, gdy moduły fotowoltaiczne plug-in zostały niewłaściwie rozmieszczone. Funkcjonujący w Szwecji urząd zajmujący się bezpieczeństwem elektrycznym wydał ostrzeżenie dotyczące zagrożeń obecnych przy korzystaniu z tego typu instalacji często montowanych na balkonach i przy oknach. Wadliwe panele zagrażają użytkownikom, a także choćby elektrykom, którzy wykonującą prace w budynku i nie dysponują informacjami na temat generatorów, które mogą być wadliwe.

Panele fotowoltaiczne plug-in mogą się zapalić ze względu na zużycie większej mocy niż ta, do której zostały przystosowane choćby przewody. Szwedzki urząd zwraca uwagę na normy, które muszą być spełniane oraz na sytuacje, w których fotowoltaika musi być podpięta na stałe do instalacji elektrycznej w budynku, a nie w formie plug-in.

Do kwestii ryzyka pożarowego w kontekście używania fotowoltaiki odnosiły się w przeszłości także polskie służby.

Instalacje fotowoltaiczne, jak każdy system produkujący prąd, mogą ulec zapaleniu. Zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna bądź nieumiejętne jej rozłączanie to najbardziej prawdopodobne przyczyny pożaru. Zwarcie może też nastąpić w panelach fotowoltaicznych, jeśli są słabej jakości, a także wówczas, gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu. Złe wykonanie samej instalacji jest najczęstszą przyczyną powstania pożaru. Przyczynami pożaru są błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu, lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.

– to stanowisko Straży Pożarnej przedstawione na rządowej stronie gov.pl.

Eksperymenty z fotowoltaiką w mieszkaniach nie zawsze są bezpieczne. Jeśli potrzebujecie awaryjnego źródła zasilania, możecie jednak zainteresować się odpowiednim powerbankiem.

źródło: pv-magazine.com, gov.pl, fot. Depositphotos/Wlad_Mus

Motyw