Wielopiętrowy budynek mieszkalny z balkonami i panelami słonecznymi umieszczonymi na zewnątrz.

Fotowoltaiczne balkony, pompy ciepła dla wszystkich i niskie rachunki. To jedyny taki blok w Polsce

2 minuty czytania
Komentarze

W Szczytnie stoi blok, którego mieszkańcy nie muszą bać się ogromnych cen energii. Budynek jest wyposażony w fotowoltaiczne balkony oraz inne technologiczne udogodnienia, dzięki którym kryzys energetyczny tam nie dociera. Co ciekawe, nie jest to nowy blok, za którym stoi deweloper-wizjoner. Budynek powstał w latach 70., a to, jak teraz wygląda, to efekt determinacji mieszkańców.

Fotowoltaiczne balkony, pompy ciepła i ambicje na jeszcze więcej

fotowoltaiczne balkony
fot. YouTube/Emovies grupa Xart

Prąd od przyszłego roku może zdrożeć nawet trzykrotnie, węgiel już jest rekordowo drogi, a w kwestii gazu pojawiają się pytania, czy na pewno go wystarczy. Jednym zdaniem mamy więc kryzys energetyczny będący powodem do zmartwień dla milionów wielu Polaków. Wśród nich nie ma jednak mieszkańców bloku przy ul. Śląskiej 12 w Szczytnie. Budynek ten powstał w latach 70., jednak od 2014 roku przechodzi rewolucyjne zmiany.

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej osiem lat temu postanowili zainstalować na dachu bloku panele fotowoltaiczne oraz zainwestować w pompy ciepła. Po trzech latach pojawiły się kolektory słoneczne i następne pompy, do ogrzewania wody użytkowej. Początkowo mieszkańcy sąsiednich bloków śmiali się z tych inwestycji, uznając je za zbędny wymysł (energetyka odnawialna nie była wtedy tak popularnym tematem). Niektóre osoby mieszkające przy ul. Śląskiej 12 obawiały się tak mocnego pójścia w kierunku m.in. fotowoltaiki, ale ostatecznie decyzje zapadły.

Teraz, w obliczu kryzysu energetycznego widać, jak ważne były to inwestycje. W tym roku do wspomnianego bloku w Szczytnie dobudowano…. fotowoltaiczne balkony – ten pomysł mieszkańcy budynku poparli jednogłośnie. Na powyższym nagraniu możecie zobaczyć, jak wyglądał proces montażu konstrukcji.

Koszt inwestycji to ok. 1,8 mln zł. 300 tysięcy zł stanowił wkład własny spółdzielni, 235 tysięcy zł pozyskano ze środków unijnych, a 1,2 mln zł pożyczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Tę pożyczkę mieszkańcy muszą spłacać w ramach niewysokiego czynszu jeszcze przez 12 lat. Sam czynsz jednak od 6 lat nie uległ zmianom. Patrząc na to, jak rosną ceny energii i maleje dostępność paliw kopalnych, osoby mieszkające przy ul. Śląskiej 12 w Szczytnie zdecydowanie mogą być zadowolone. Możliwe, że blok czekają kolejne modernizacje. Mieszkańcy chcieliby zamontowania wind.

źródło: Fakty TVN, zdjęcie główne: YouTube/Emovies grupa Xart

Motyw