fotowoltaika nie działa

Dramat z fotowoltaiką w Polsce. Sprawdził się czarny scenariusz… a będzie coraz gorzej

2 minuty czytania
Komentarze

Mikroinstalacje fotowoltaiczne są jednym z kluczowych czynników OZE w naszym kraju. Okazuje się jednak, że coraz mniej osób jest zainteresowanych stosowaniem tego typu rozwiązań u siebie. Tym samym i tak już ostrożne prognozy na 2022 rok nie zostały dotrzymane i mimo że w ostatnich latach sytuacja była naprawdę obiecująca, tak ostatnie miesiące okazały się dramatyczne. Czarny scenariusz niestety się ziścił, a wpływ na to ma kilka czynników.

Coraz mniej Polaków stawia na fotowoltaikę

Oczywiście wciąż nie mamy danych za grudzień, jednak nie jest to miesiąc, który słynie z rozbudowy instalacji tego typu. Najnowsze dane udostępnione przez PTPIREE pochodzą z końca listopada i według nich łącznie do sieci podłączonych jest 1 203 985 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 9,1 GW. Szacuje się, że moc ta do końca grudnia została zwiększona do 9,26 GW. 

Tu trzeba zauważyć, że ostatnie lata były niezwykle obiecujące dla fotowoltaiki w Polsce. Od początku 2019 roku do końca 2022 roku zwiększono liczbę instalacji aż 22-krotnie, a ich łączna moc została zwiększona aż 26-krotnie. I chociaż brzmi to naprawdę dobrze, tak warto porównać ze sobą dane z poszczególnych miesięcy. Wtedy widać, że spadek zainteresowania jest dramatyczny. 

Zobacz też: Fotowoltaika w Polsce to coraz większe ryzyko. Najwięcej tracą ci, którzy chcą oszczędzić

Przez ostatnie 6 miesięcy podłączono łącznie zaledwie 99 388 instalacji. Dla porównania tylko w marcu i kwietniu podłączono łącznie 134 486 instalacji fotowoltaicznych. Oczywiście ktoś mógłby stwierdzić, że liczba podłączeń w poszczególnych miesiącach się zmienia, co jest normalne. Jednak w listopadzie 2021 roku podłączono do sieci aż 50 038 mikroinstalacji, czyli ponad 4-krotnie więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdzie mowa jest o liczbie tylko 12 732 podłączeń. Samo PTPIREE podkreśla, że:

Tendencja spadkowa może wynikać z dużego poziomu inflacji, wynikających stąd większych kosztów kredytów i wstrzymania lub odroczenia decyzji o zakupie mikroinstalacji. 

Jest szansa, że trend ten może zostać odwrócony przez program Prosument Lokatorski, który ma zaoferować niezwykle atrakcyjne warunki. Czy tak się stanie – okaże się w najbliższych miesiącach.

Źródło: globenergia, Twitter

Motyw