spoofing

W Polsce uznano, że numer telefonu to nie dane osobowe. Spamerskie eldorado trwa w najlepsze

3 minuty czytania
Komentarze

Czy numer telefonu to dane osobowe? Jak to w podobnych kwestiach bywa, sprawa jest niejednoznaczna, a przepisy wcale jej nie ułatwiają. Teraz pojawiła się za to kolejna furtka dla firm korzystających z baz danych zawierających same numery telefonów, by te kontynuowały swoją działalność. Z wydanego orzeczenia przez Sąd Administracyjny w Warszawie wynika bowiem, że sam numer telefonu nie musi być traktowany jako dane osobowe, co prowadzi do smutnych wniosków. Bazy danych zawierające same numery telefonów nie znikną z rynku, a nas dalej będą nękały spamerskie połączenia, choć Prawo Telekomunikacyjne jasno definiuje to, kiedy można do nas dzwonić.

Numer telefonu jako dane osobowe – zaskakujące orzeczenie

Zanim przejdziemy dalej, warto odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie są dane osobowe. Definicja tego terminu jest prosta. To dane lub ich zbiór, które pozwalają na zidentyfikowanie tożsamości żyjącej osoby. Mowa więc o danych, których połączenie prowadziło będzie do tego, że da się kogoś zidentyfikować. Stąd też kilka lat temu wprowadzono osławione RODO, które ma na celu ochronę danych osobowych. Jako dane osobowe możemy uznać imię i nazwisko, adres zamieszkania czy e-mail zawierający imię oraz nazwisko. Tutaj jednak wkradają się niuanse, ponieważ nie zawsze samo imię, a nawet połączone z nazwiskiem, stanowić może dane osobowe w rozumieniu przepisów. Co ciekawe, numer IP traktowany jest jako dane osobowe, ale już numer telefonu nie, choć logika nakazuje podobną korelację.

fot. pixelshot

Tymczasem sam numer telefonu nie jest traktowany jako dane osobowe. Potwierdził to Sąd Administracyjny w Warszawie, który w listopadzie ubiegłego roku wydał orzeczenie w sprawie II SA/Wa 710/22, gdzie podejmowano kwestię firmy zajmującej się kursami językowymi i ich kontaktem z potencjalnymi klientami. Uznano, że sam numer telefonu nie jest czymś, co można traktować jako dane osobowe, więc korzystanie z niego nie jest ich zbieraniem i nie narusza przepisów o ochronie danych. To występuje dopiero po pozyskaniu kontaktu, a to prowadzi do prostych, choć mało pocieszających wniosków. Połączenia spamerskie, gdzie „twój numer został wylosowany” dalej będą nas nękać. Bazy danych z samymi numerami telefonów mogą być rozpatrywane nie jako dane osobowe, a nic nieznaczący zbiór. To oczywiście uproszczenie, ale mające na celu pokazanie, że brakuje narzędzia do walki z takimi spamerskimi połączeniami.

Zobacz też: Operator zablokował numery za… zbyt dużo noworocznych życzeń.

Wylosowany numer, a kwestia Prawa Telekomunikacyjnego

Teoretycznie tego typu połączenia, gdzie nasz numer został „wylosowany”, nie powinny mieć w ogóle miejsca. Regulują to bowiem przepisy Prawa Telekomunikacyjnego, a konkretniej art. 172, którego pierwszy punkt brzmi:

„Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę (…)”.

Oczywiście firmy zajmujące się takimi połączeniami zawsze znajdą sposób na to, by swoje zachowanie wytłumaczyć. Szkoda tylko, że takie połączenia wykonywane są od lat, a nic nie zapowiada, żeby nagle miały zniknąć. Dobrze, że chociaż UOKiK zajmuje się firmami, które nękają nas niechcianymi połączeniami.

Źródło: ccnews, fot. Depositphotos/photographee.eu

Motyw