Fragment polskiego dowodu osobistego z wypukłym napisem "DOWÓD OSOBISTY" oraz orłem w koronie na czerwonym tle, symbolizującym godło Polski.

mObywatel nie wystarczy. Dwa miliony Polaków muszą wymienić dowód osobisty

2 minuty czytania
Komentarze

Liczba osób, które muszą w tym roku wymienić dowód osobisty, przekracza dwa miliony. Patrząc na procedury związane z wyrabianiem dokumentu, zdecydowanie nie warto z tym zwlekać. Uprzedzając ewentualne wątpliwości – mObywatel w przypadku braku ważności plastikowego dokumentu nam nie pomoże.

Dowód osobisty – ponad dwa miliony dokumentów do wymiany w 2023 roku

Z wyliczeń działu Kancelarii Premiera odpowiedzialnego za cyfryzację przekazanych Business Insiderowi wynika, że Polacy w 2023 roku będą musieli wymienić ponad dwa miliony dowodów osobistych. Warto więc sprawdzić, czy nas również dotyczy ta sprawa. Szczególną uwagę na ważność swoich dokumentów powinny zwrócić osoby urodzone w 1995 roku. Większość z nich wyrabiała swoje pierwsze dowody w 2013 roku. Ważność tych dokumentów to 10 lat, czyli stracą one ważność jeszcze w 2023 roku.

Brak ważnego dowodu osobistego oznacza poważne problemy. Bez tego dokumentu nie można załatwić wielu ważnych spraw m.in. w urzędach oraz bankach. Oprócz tego za nieposiadanie ważnego dowodu można dostać do 5 tysięcy zł grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet otrzymać karę ograniczenia wolności.

Wniosek o nowy dowód osobisty należy złożyć co najmniej 30 dni przed upływem ważności obecnie posiadanego dokumentu. Trzeba przygotować się na osobiste wizyty w urzędzie. Wniosku nie można złożyć przez internet, choć kiedyś była taka możliwość. Powód? Warstwa elektroniczna dokumentu zawiera obecnie odcisk palca, który jest pobierany właśnie na etapie składania wniosku. Nie ma wdrożonych rozwiązań, które pozwalałyby załatwić to online.

Trzeba również pamiętać, że w przypadku braku ważnego dowodu osobistego nie pomoże nam mObywatel. Po pierwsze, dokument w aplikacji nie jest obecnie traktowany na równi z tradycyjnym dowodem osobistym (choć w przyszłości ma się to zmienić). Po drugie, poszczególne moduły w mObywatelu zawierają cyfrowe odzwierciedlenie danych z plastikowych dokumentów. Jeśli ktoś nie ma ważnego dowodu osobistego, prawa jazdy, legitymacji itd., to nie może korzystać z ich cyfrowych odpowiedników.

źródło: Business Insider, cyfryzacja KPRM, fot. Depositphotos/bzyxx

Motyw