zgubiony dowód osobisty

Wniosek o dowód osobisty złożony online? Wkrótce zniknie ta możliwość

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Rząd często chwali się, że coraz więcej spraw urzędowych można załatwić online – jednym z tego przykładów jest wniosek o dowód osobisty. Żeby go złożyć, nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy Profil Zaufany i dostęp do internetu. Niestety, taka możliwość wkrótce przestanie być dostępna.

Chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty online? Masz czas maksymalnie do sierpnia

Jeszcze w tym roku w naszym kraju zaczną obowiązywać unijne przepisy, których skutkiem będzie m.in. to, że wniosek o dowód osobisty będziemy mogli złożyć wyłącznie podczas wizyty w urzędzie. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 roku.

Od sierpnia warstwa elektroniczna dokumentu będzie zawierać odciski palców. Na dowodzie osobistym znajdzie się również miejsce na podpis właściciela. Odcisków palców oraz odręcznego podpisu nie można w prosty sposób wysłać przez internet. Tymczasem te elementy będą niezbędne już na etapie składania wniosku. W efekcie za każdym razem, gdy będziemy chcieli wyrobić dowód osobisty, konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy będzie musiał wymienić swój dowód osobisty w związku z wprowadzanymi zmianami, odpowiedź brzmi: nie. Zmiany NIE spowodują, że wszyscy będą musieli wymienić swoje dowody. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych – czytamy na rządowej stronie.

Czytaj także: Orange: 5 milionów mieszkań i lokali w 154 miastach w zasięgu światłowodu

W 2020 roku łącznie 330 775 osób skorzystało z możliwości zawnioskowania o dowód osobisty przez internet. Warto skorzystać z tej opcji, póki jest ona dostępna.

źródło: KPRM, zdjęcie główne: GOV

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy