Pilot telewizyjny trzymany w ręce z wyraźnymi klawiszami i rozmytym telewizorem w tle.

DVB-I testowane w pierwszych krajach. Nowy standard zastąpi DVB-T2

2 minuty czytania
Komentarze

Choć w Polsce dopiero od niedawna możemy korzystać z DVB-T2, to w innych krajach Europy trwają już testy kolejnego standardu. DVB-I w przyszłości może stać się kolejnym przełomem dla odbiorców telewizji. Wyjaśnijmy, jakie są jego możliwości.

Czym charakteryzuje się standard DVB-I?

dvb-i

DVB-I współpracuje ze wszystkimi istotnymi platformami, które dostarczają sygnał wideo. Dzięki temu widzowie mogą na jednej liście znaleźć treści z telewizji naziemnej, kablowej, satelitarnej, a także te z internetu.

Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza.

– mówi Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel, cytowany przez portal wirtualnemedia.pl

Opisywany standard jest obecnie testowany w Niemczech. W pilotażu biorą udział takie stacje jak ARD, ZDF, RTL i inne. Podobne testy mają zostać przeprowadzone we Włoszech. Co z Polską? Na razie żaden dostawca telewizyjny nie występował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na testowanie DVB-I.

Wdrożenie nowego standardu może być w przyszłości kolejnym przełomem dla odbiorców telewizji, jednak wątpliwe, by stało się to w najbliższym czasie. Przejście na DVB-I wymagać będzie zapewne dostosowania do tego telewizorów, które musieliby później zakupić widzowie. Tymczasem dopiero od niedawna mamy w Polsce DVB-T2. Przy okazji wprowadzania tego standardu wiele osób musiało wymienić telewizor na nowy lub dokupić specjalny dekoder.

W wielu domach w Polsce wciąż nie ma sprzętu pozwalającego odbierać telewizję w standardzie DVB-T2. Czasami oznacza to bycie skazanym na oglądanie wyłącznie kanałów publicznego nadawcy. TVP może bowiem wciąż nadawać w starym standardzie DVB-T, podczas gdy komercyjni nadawcy przeszli na DVB-T2.

źródło: wirtualnemedia.pl, zdjęcie główne: marcociannarel

Motyw