LINKI AFILIACYJNE

Jak działa przystawka Smart TV i jaką najlepiej wybrać? Podpowiadamy 

9 minut czytania
Komentarze

Masz niekoniecznie stary i całkiem niegłupi telewizor, który wciąż może pochwalić się ekranem jak żyleta, ale mimo to ma jeden ogromny minus, w zasadzie przekreślający radość z oglądania filmów czy seriali. Nie jest to bowiem jeden z modeli należący do grona Smart TV, co oznacza, że nie obsługuje natywnie aplikacji serwisów VOD.

Czy jest to równoznaczne z tym, że do obejrzenia trzeciego sezonu serialu Wiedźmin, musisz kupić nowy odbiornik? Niekoniecznie. Dowiedz się, jak tanio zmodernizować swój telewizor oraz czym jest przystawka Smart TV, jak działa i czy warto ją kupić, a jeśli tak, to najlepiej jaką. 

Co to jest przystawka telewizyjna Smart TV. Rodzaje

przystawka smart tv jaką wybrać

Przystawka telewizyjna Smart TV to urządzenie niewielkich rozmiarów, dostępne zazwyczaj w dwóch formach, np. w wersji box – zazwyczaj mniejszej od standardowego routera sieci domowej czy dekodera cyfrowego, a często wręcz kompaktowej, czyli tzw. wersji stick – to jest niewiele większej od pendrive’a. Przystawkę podłączamy do TV za pomocą kabla HDMI oraz dodatkowo podłączamy go do zasilania — bezpośrednio do gniazdka lub poprzez złącze USB w telewizorze. W większości przypadku oferują one także łączność Wi-Fi i Bluetooth.

Można pokusić się o stwierdzenie, że przystawka Smart TV to swego rodzaju przenośny mini-komputer z oprogramowaniem bazującym na systemie Android z bardzo prostym i wygodnym interfejsem. Jej nadrzędnym zadaniem jest nic innego, jak instalacja i przedstawianie na Twoim dotychczasowym telewizorze aplikacji Smart TV, czyli serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max (czy już teraz samo MAX), Amazon Prime Video, Disney+, Player, YouTube, YouTube Kids i wiele innych. Jeżeli np. zastanawiacie się teraz, jaki telewizor 65 cali kupić, to ten powinien mieć już wszystkie funkcje oferowane przez taką przystawkę.

Do czego służy przystawka Smart TV? Możliwe funkcje

realme Smart TV Stick 4K przystawka TV

Chociaż popularność filmowych streamingów ma się u nas całkiem nieźle, a taki Netflix czy HBO regularnie i chętnie wydaje polskie produkcje, to wciąż rodzimy rynek TV ma spory problem z dostosowaniem swoich produktów do wymagań mobilnych wersji platform VOD. Mimo że wiele telewizorów tak czy inaczej posiada dostęp do internetu, nie jest to gwarancją prawidłowego działania samych aplikacji. W sporej części modeli soft telewizora nie będzie kompatybilny z technologiami nadawania używanymi przez popularne serwisy. Dlatego problemy z działaniem aplikacji mogą wystąpić teoretycznie nawet w starszych modelach inteligentnych telewizorów.

Rozwiązaniem takiej sytuacji, zdecydowanie mniej radykalnym i o wiele, wiele tańszym od kupna nowego telewizora, jest przystawka Smart TV. Podpinając ją do aktualnego urządzenia, otrzymujesz dostęp do zewnętrznych aplikacji serwisów VOD oraz do pozostałych funkcji występujących w smart telewizorach. W związku z tym, że przystawka jest niejako ich zewnętrznym nośnikiem, dzięki niej zyskujesz także:

  • możliwość instalacji i obsługi najnowszych aplikacji Smart TV 
  • funkcje technologii do zarządzania systemami smart home,
  • opcję strumieniowania treści ze smartfona lub laptopa na ekran telewizora,
  • zapisywanie i odtwarzanie materiałów

Najważniejsze parametry przystawki Smart TV. Na co zwrócić uwagę przed zakupem

smart tv na świecie w polsce

Jak już zostało wspomniane, przystawki Smart TV dostępne są zwyczajowo w dwóch wersjach, to jest boxów oraz sticków. Jednak w kwestii ich działania nie ma większego znaczenia, na którą formę się zdecydujesz.

Owszem, box może oferować więcej udogodnień, jak chociażby opcję podłączenia pada do konsoli czy dodatkowej klawiatury oraz myszki komputerowej w formie kablowej. Bez wątpienia zwiększa to komfort użytkowania, co z łatwością może wyobrazić sobie każdy, kto przy pomocy pilota wpisywał jakikolwiek tytuł do telewizyjnej wersji aplikacji YouTube. Jest jednak kilka innych parametrów, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę przed zakupem przystawki telewizyjnej.

Obsługiwane standardy

Przystawki mogą obsługiwać różne rozdzielczości obrazu w tym m.in. 4K, być zgodne z technologiami z rodziny Dolby oraz odtwarzać pliki różnych formatów, co jest istotne w przypadku strumieniowania multimediów z innych urządzeń.

Pamiętaj tylko, że kompatybilność z konkretną rozdzielczością nie jest tożsama z podnoszeniem aktualnie obsługiwanego w telewizorze standardu. Żadna przystawka nie poprawi jakości wyświetlanego obrazu i nie obsłuży technologii, w które telewizor nie jest wyposażony fabrycznie. Dlatego upewnij się, które z nich występują w posiadanym przez Ciebie modelu.

Parametry techniczne

Aby przystawka Smart TV mogła działać szybko i płynnie, dobrze, jeśli będzie wyposażona w wydajny procesor oraz co najmniej 2 GB RAM. Gdy do tego chcesz, by pełniła funkcję nagrywarki, upewnij się, że posiada pamięć flash do zapisywania plików oraz pojemny dysk. Można znaleźć przystawki z ponad 100 GB pamięci na pliki. 

Złącza i łączność bezprzewodowa

Standardowo przystawki Smart TV wyposażone są w złącze HDMI. Jednak w przypadku boxów możesz mieć dodatkowe porty USB, które umożliwią podłączenie zewnętrznego nośnika pamięci do samej przystawki telewizyjnej.

Tuner DVB-T2 

Jeżeli jesteś również widzem programów dostępnych w telewizji naziemnej, rozważ zakup przystawki Smart TV z tunerem DVB-T2, która obsługuje właśnie ten najnowszy standard telewizyjny. Dzięki temu wszystkie swoje potrzeby widza zamkniesz w jednym urządzeniu. 

Oprogramowanie

Większość Smart TV będzie działało na własnej wersji systemu operacyjnego, w tym Tizen (Samsung), webOS (LG), Saphi (Philips), My Home Screen (Panasonic). Natomiast same przystawki w zdecydowanej większości dostępne są w połączeniu z Androidem. Pierwszy z podanych to propozycja bezpośrednio od Google. Do tego dołóżmy przystawki Apple TV, które będą dedykowane wyłącznie posiadaczom urządzeń z tego ekosystemu. 

Ile kosztuje przystawka Smart TV do telewizora. Polecane modele

tani smart TV

Ceny za przystawki Smart TV wahają się od 150 do nawet 950 zł. Jak widzisz, rozstrzał jest dość spory. Różnice wynikają głównie z oferowanych dodatkowych funkcjonalności a przede wszystkim z obsługiwanych standardów jakości obrazu i dźwięku oraz parametrów podzespołów samej przystawki. Optymalne i najbardziej opłacalne modele będą realnie oscylować w zakresie pomiędzy 250 zł a 350 zł. W tej kwocie możesz bowiem kupić przystawki smart TV od Google, Xiaomi oraz realme czy Savio. 

Chromecast z Android lub Google TV 

chromecast z google tv premiera konferencja cena wyglad specyfikacja

Zwolennicy Androida z całą pewnością skierują swój wzrok na jedną z przystawek prosto od Google. Aktualnie najnowsza wersja autorskiej przystawki Smart TV amerykańskiego producenta to Chromecast 4. Jedną z różnic względem poprzedniego modelu stanowi między innymi system operacyjny.

Klasycznego Androida TV zastąpił tutaj bowiem Google TV, który jest w zasadzie idealnym odpowiednikiem oprogramowania znanego ze smartfonów, tylko zoptymalizowanym pod telewizory. Co to oznacza w praktyce? Dotychczasowe przystawki od Google umożliwiały obsługę aplikacji VOD tylko za pośrednictwem strumieniowania ze smartfona. Zwróć na to uwagę przed zakupem. A jeżeli jesteś ciekaw pozostałych różnic między przystawkami Smart TV Google, sprawdź nasze porównanie Chromecast 3 i Chromecast 4.

Przystawki Smart TV od Xiaomi i realme

Nie mniej interesującymi modelami wśród przystawek Smart TV z Androidem będą propozycje od ulubionych chińskich marek, to jest Xiaomi i realme.

Xiaomi TV Stick 4K

Co w nich najważniejsze z poziomu użytkownika, to fakt, że posiadają odpowiednie certyfikaty Google Play, dzięki czemu umożliwiają swobodną obsługę platform streamingowych oraz pozostałych aplikacji. Więcej szczegółów dotyczących konkretnych przystawek, znajdziesz w naszych artykułach o Xiaomi Mi Box, Xiaomi Mi Stick oraz realme TV Stick

Apple TV, czyli rozwiązanie dla miłośników jabłek

Raczej nie zaskoczy fakt, że przystawka Apple TV to jednocześnie najdroższa i jedna z najbardziej rozbudowanych przystawek Smart TV. Oferuje wiele udogodnień i w zasadzie obsługuje wszystkie możliwe standardy odtwarzania obrazu i dźwięku w najwyższych wariantach. W tym 4K, HDR10+, Dolby Atmos i Dolby Vision. Zacznijmy jednak od początku.

Apple TV 4K

Żeby faktycznie poczuć pełnię możliwości przystawki Apple TV warto posiadać inne urządzenia z ekosystemu Apple. I na myśli mam nie tylko iPhone’a, ale również chociażby iPada czy AirPodsy. Po sparowaniu przystawki ze smartfonem, ten może służyć bowiem jako zaawansowany kalibrator wyświetlacza oraz pilot sterujący zarówno samym telewizorem, jak i pozostałymi sprzętami smart home. Ponieważ Apple TV jest również kompatybilny z systemem inteligentnego domu HomeKit, w którym pełni funkcję hubu. Ponadto Apple TV posiada również własny kontroler z obsługą sterowania głosem.

Oprócz samych sprzętów od Apple warto też niezależnie od samej przystawki posiadać subskrypcję w AppleTV+. W sumie to polecam zapoznać się z platformą, tak czy owak, już za same takie tytuły jak Severance, Black Bird czy Ted Lasso. Jednakże, o ile Apple TV jest świetnie zintegrowane z usługami ze swojego podwórka, w tym również z chmurą iCloud oraz platformą gier Apple Arcade, to zdecydowanie mniejszą uwagę przykłada do aplikacji pozostałych operatorów, dlatego często nie są one dostępne w zaktualizowanej wersji.

Apple TV premiery

Umówmy się. Trudno mówić w przypadku przystawki Apple TV o formie upgrade’u telewizora. Jest na tyle droga, że raczej trudno mówić tutaj o budżetowym rozwiązaniu.

Dlatego Apple TV, podobnie jak pakiety innych dostawców telewizyjnych z dekoderem Smart TV w tym np. Vectra TV, Polsat Box Go itp., to zestaw usług, które przy okazji, a nie docelowo, oferują obsługę aplikacji streamingowych. Co nie znaczy, że to złe rozwiązanie. To bardzo wygodne, kiedy możesz połączyć obie usługi w jednym. Z tym, że w takiej sytuacji musisz wziąć pod uwagę konieczność zmiany dotychczasowego usługodawcy.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw