rynek smartfonów

Ponad 5 mld smartfonów stanie się niebawem śmieciami. Tak przynajmniej twierdzą ekolodzy

3 minuty czytania
Komentarze

Recykling smartfonów i innych urządzeń elektronicznych nie wypada najlepiej, czego raczej wszyscy są świadomi. Jednak eksperci z WEEE Forum prezentują obraz znacznie gorszy, niż większość mogłaby się spodziewać. Zwłaszcza że ten rok, według ich ustaleń będzie szczególnie ciężkim okresem pod tym względem. Tym bardziej że według organizacji Smartfon w szufladzie to również odpad.

Smartfon w szufladzie i WEEE Forum

Według ustaleń WEEE Forum na świecie jest obecnie wykorzystywanych około 16 miliardów telefonów komórkowych, a około 5,3 miliarda z nich w tym roku stanie się odpadami, z czego duża część trafi do szuflad. To oznacza, że jeśli przyjmiemy, że przeciętny smartfon ma grubość 9 mm, a wszystkie te urządzenia położymy płasko jeden na drugim, to uzyskamy wieżę o wysokości 50 tysięcy kilometrów, czyli 120 razy wyższą, niż znajduje się ISS. A gdybyśmy dołożyli osiem razy więcej smartfonów, to wieża dotknęłaby Księżyca. Brzmi strasznie, prawda?

Problem w tym, że WEEE Forum nigdzie nie wyjaśnia jednej rzeczy: dlaczego? Skąd w ogóle pomysł, że w tym roku 5,3 miliarda telefonów i smartfonów przeistoczy się w elektrośmieci? Czy wynika to z corocznych statystyk? Czy ze zmian na rynku? Dostaliśmy dość przerażające i działające na wyobraźnie twierdzenia, ale nie poparte niczym, poza podpisem WEEE Forum. 

I owszem, jest to olbrzymia proekologiczna organizacja. Jednak to samo można powiedzieć o PETA. A zbytnie zaufanie w to, co ta ostatnia mówi i robi, daje obraz świata, który raczej mocno odbiega od rzeczywistości. Czy to dowodzi, że WEEE Forum kłamie? W żadnym wypadku! Być może podali oni prawdziwe dane, ale nie podali metodologii ich pozyskania. 

Zobacz też: Recenzja Acer Aspire Vero. Model wydajny, ekologiczny i opłacalny

Warto jednak myśleć samodzielnie – chociaż to hasło zostało ostatnio zagarnięte przez szurię, która przez samodzielność uznaje bezmyślnie powtarzanie głupot po innych – i podchodzić sceptycznie do takich rewelacji, kiedy nie są dobrze uargumentowane. Co więc macie myśleć w tej sprawie? No właśnie tego Wam nie powiem, bo nie na tym polega samodzielne myślenie. Ja tylko mogę zwrócić uwagę na pewne wątpliwości, które budzą te doniesienia. 

Smartfon w szufladzie i ankieta

Z drugiej strony WEEE Forum powołało się także na pewne bardziej konkretne dane, czyli na ankietę. Ta objęła 8775 gospodarstw domowych i miała ustalić, dlaczego ludzie nie oddają zużytego sprzętu elektronicznego do naprawy lub recyklingu, a zamiast tego ląduje on w szufladzie. Tu wyniki kształtują się następująco:

  • Mogę go użyć ponownie w przyszłości (46%) 
  • Planuję go sprzedać / oddać (15%)
  • Ma wartość sentymentalną (13%)
  • Może mieć wartość w przyszłości (9%)
  • Nie wiem, jak się go pozbyć (7%).
  • Nie miałem czasu, zapomniałem o nim, nie zajmuje zbyt wiele miejsca (3%)
  • Planowane wykorzystanie w drugim miejscu zamieszkania (3%)
  • Obecność wrażliwych danych (2%)
  • Brak zachęty do recyklingu (1%)

I tu pojawia się pytanie: czy Wy też macie szuflady pełne starego, często uszkodzonego sprzętu, który trzymacie z myślą, ze kiedyś może się przydać? Bo przyznam, że ja tak. I wiecie co? Stary smartfon w szufladzie czasami mi się przydaje. Jeśli jednak z czegoś już od dawna nie korzystacie, to jednak warto pomyśleć o oddaniu tego do punktu.

Źródło: WEEE Forum, YouTube, TechSpot

Motyw