Panele fotowoltaiczne szwajcaria

Obowiązkowe panele fotowoltaiczne. Kolejny kraj w Europie zaostrza przepisy

2 minuty czytania
Komentarze

Na fali rosnących cen za prąd, panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność. Trend rośnie nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Dodatkowo pomagają takie nowinki technologiczne jak drzewa fotowoltaiczne, które w niedalekiej przyszłości będą mogły zasilić nawet całe gospodarstwa domowe.

Szwajcaria podejmuje jeszcze jeden krok w przód i wprowadza prawną regulację nakazującą inwestorom montaż paneli fotowoltaicznych na każdy nowy budynek powyżej określonej powierzchni. Ustawa przewiduje instalacje nie tylko na obiektach prywatnych, ale też na infrastrukturze publicznej.

Szwajcaria: instalacje solarne i panele fotowoltaiczne obowiązkowe

Władze Szwajcarii przekazały informacje dotyczące nowej ustawy 4 października. Regulacja obejmuje nowe budynki, których powierzchnia przekroczy 300 metrów kwadratowych. Deweloperzy zobowiązani będą do założenia paneli albo instalacji solarnej na dachy, lub elewację nowych nieruchomości. Obowiązek założenia fotowoltaiki dotyczy także budynków użyteczności publicznej (jak na przykład urzędy), nie tylko nowych, do 2030 roku.

Szwajcaria, wprowadzając nowe przepisy, ma na celu głównie promocję fotowoltaiki. Ustawa przewiduje również przyspieszenie realizacji projektów solarnych w regionie alpejskich. Systemy, które planowo powinny produkować rocznie co najmniej 10 GWh prądu i będą dostarczać energię do sieci do końca 2025 roku, mogą liczyć na znaczną dotację od państwa w wysokości zwrotu 60% inwestycji.

https://twitter.com/solar1408/status/1579154728348286976?s=20&t=O2WC2mX981Gjf2PNbwXReA

Przepisy będą obowiązywać do czasu, w którym roczna produkcja energii z infrastruktury fotowoltaicznej przekroczy 2 TWh rocznie. Obecnie farmy przekraczają niewiele ponad 4 GWh rocznie. Droga wydaje się długa, natomiast Szwajcaria pracuje bardzo intensywnie nad rozwojem dostarczania energii słonecznej. W sierpniu w życie wszedł projekt mówiący o panelach fotowoltaicznych wzdłuż autostrad, wykorzystując do tego ekrany dźwiękoszczelne. W przypadku tak dynamicznych działań osiągnięcie celu nie będzie dotyczyło kilkunastu lat, a zaledwie kilku.

Co istotne, Szwajcaria nie jest pierwszym krajem w Europie, który podejmuje podobne inicjatywy. Już wcześniej na zdecydowane kroki w sprawie fotowoltaiki decydowały się m.in. Niemcy czy Wielka Brytania. W najbliższym czasie z pewnością dołączą do nich kolejne nacje ze Starego Kontynentu.

Motyw