Problemy z ogrzewaniem

Tani węgiel w twojej okolicy. Rząd uruchamia porównywarkę online, ceny od 2000 zł za tonę

2 minuty czytania
Komentarze

Ceny węgla oraz jego dostępność to ostatnio bardzo gorący temat. Ludzie obawiają się, czy będzie ich stać na ogrzanie domu i czy w ogóle będą mieli gdzie nabyć ten surowiec. Rząd postanowił uruchomić internetową porównywarkę cen, która teoretycznie może pomóc w szukaniu punktu z węglem.

Ta porównywarka online pokaże ceny węgla i nie tylko

porównywarka która pokazuje ceny węgla
źródło: ciepło.gov.pl

Z pewnością kojarzycie internetowe porównywarki cen oraz dostępności popularnych produktów i usług. Jednym z najoczywistszych przykładów takiego przedsięwzięcia jest serwis Ceneo. Rząd postanowił stworzyć podobny projekt, jednak skupiony na towarze, jakim jest węgiel.

Rządowa porównywarka jest dostępna pod adresem cieplo.gov.pl. Przedsiębiorcy wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych (w domyśle bezpieczni i wiarygodni) będą dodawać do systemu dane o swoim asortymencie i jego pochodzeniu, a także informować, jakie są u nich ceny węgla. Klient, zaznaczając swoją lokalizację oraz rodzaj węgla, będzie mógł z kolei sprawdzić, gdzie w swojej okolicy najtaniej kupi surowiec.

Węgiel w okolicy — ceny od 2000 zł za tonę

Co istotne, przez rządową porównywarkę nie da się kupić węgla ani go zarezerwować. Nie ma też pewności co do tego, czy w danym punkcie węgiel nie został wykupiony. Informacje zawarte na portalu cieplo.gov.pl, służą do porównania cen węgla oraz znalezienia kontaktu do sprzedawców. W celu pozyskania informacji o aktualnie posiadanych zapasach węgla należy skontaktować się bezpośrednio z danym sprzedawcą — mówi nam Monika Dębkowska z działu KPRM odpowiadającego za cyfryzację.

Strona już działa, jednak póki co widać na niej jedynie ok. 30 pozycji. Z czasem witryna będzie rozbudowywana. Dla przedsiębiorców korzystanie z rządowej porównywarki to sposób na promowanie swojej oferty, ale też obowiązek. Przedsiębiorcy mają obowiązek rejestracji w porównywarce na podstawie art. 55 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw — czytamy na stronie cieplo.gov.pl. Chodzi o przedsiębiorców, którzy jednocześnie są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych i sprzedają węgiel w Polsce klientom indywidualnym.

https://twitter.com/wojciechIWN/status/1574719293895233536

Z oznakowania porównywarki wynika, że do jej udostępnienia rząd skorzystał z programu Polska Cyfrowa oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: cyfryzacja KPRM, własne

Motyw