Tarcza Antyinflacyjna

Polakom kończą się pieniądze na życie. Bierzemy rekordowo dużo pożyczek

2 minuty czytania
Komentarze

Pieniądze brane od firm pożyczkowych są coraz popularniejsze. Dane z Biura Informacji Kredytowej pokazują, że dodatkowego zastrzyku gotówki potrzebuje znacznie więcej osób, niż przed rokiem. Wszechobecny kryzys i rekordowa inflacja ewidentnie dają o sobie znać, o czym najlepiej świadczy 5-letni rekord w kwestii zaciąganych zobowiązań u podmiotów pozabankowych. Kwota niewątpliwie robi wrażenie.

Polacy masowo biorą pożyczki — bierzemy pieniądze skąd się da

fot. Scott Graham/Unsplash

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w sierpniu 2022 roku firmy pożyczkowe udzieliły łącznie aż 330,5 tysięcy nowych pożyczek o wartości 865 milionów złotych. W porównaniu do sierpnia 2021 roku liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 27,3%. Do góry poszła również łączna wartość udzielanych pożyczek (o 29,3%), jednak duża w tym rola inflacji. Średnia wartość nowo udzielonej w sierpniu 2022 roku pożyczki pozabankowej wyniosła 2 337 złotych i była na poziomie średniej wartości pożyczki udzielonej przed rokiem.

W sierpniu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę 865 mln zł. To najwyższa miesięczna wartość udzielonych pożyczek przez firmy pozabankowe od 5 lat, a dokładnie od stycznia 2017 r. Dynamika wzrostu sprzedaży o 29% w stosunku do sierpnia 2021 r., to wzrost w ujęciu nominalnym, jednak w ocenie wartości sprzedaży nie można zapominać o rosnącej inflacji. Uwzględniając wzrost inflacji na poziomie 16,1% (sierpień 2022 r. do sierpnia 2021 r.), to tegoroczny sierpniowy odczyt dynamiki sprzedaży w ujęciu realnym wynosi około 11–12% – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

W sierpniu 2022 roku wzrosła liczba udzielanych pożyczek we wszystkich przedziałach kwotowych. Najwyższe dodatnie dynamiki pod względem liczbowym i ilościowym odnotowały pożyczki z przedziału od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych – odpowiednio o 34,2% i 36,3%). 41,6% wartości nowo udzielonych pożyczek instytucje pozabankowe przyznały na kwoty powyżej 5 tysięcy złotych, które w ujęciu liczbowym stanowiły 10,2% udzielonych pożyczek.

Mimo tego wciąż najwięcej udzielanych pożyczek (45,5%) stanowią te do kwoty tysiąca złotych. Mają one jednak niewielką wartość jeśli chodzi o udział w sprzedaży (10,4%).

źródło: BIK, zdjęcie: frimufilms na Freepik oraz Konstantin Evdokimov/Unsplash

Motyw