Przyspieszenie Windowsa 11 22H2

Problemy z nową aktualizacją Windows 11. Wyjaśniamy, jak je rozwiązać

4 minuty czytania
Komentarze

W czasie, gdy na komputerach Windows 10 święcił triumfy, Microsoft nie radził sobie z naprawą jego błędów. Gigant z Redmond wydawał wtedy dwie aktualizacje w roku. Każda naprawiała błędy poprzednika i sprawiała, że pojawiały się nowe. Wydaje się, że Windows 11 22H2 to zupełnie inna bajka. W kilka lat Microsoft zmienił sposób, w jaki wydawane są aktualizacje i przeorganizował pracę testerów. Windows 11 będzie miał jedną, dużą aktualizację rocznie. To rodzi znacznie mniej problemów do rozwiązania. Jeśli nawet te się pojawią, to testerzy poradzą sobie z nimi szybciej niż poprzednio.

Sprawdź też: Ten mocarny smartfon z Androidem jest w promocji!

Fatalne podejście Microsoftu do aktualizacji Windows 10 zmieniło się

Windows 10 był jednym z najbardziej problemowych systemów w historii Microsoftu. Za przykład niech tu posłuży aktualizacja z października 2018 roku, która była tak zabugowana, że producent musiał ją wycofać z obiegu. Microsoft tłumaczył wówczas, że testerzy, którzy badają aktualizacje, nie są w stanie wychwycić wszystkich błędów na wszystkich urządzeniach. Te mogą się zdarzyć, mimo że spółka wyprowadziła testowanie poza granice samej firmy – nowe aktualizacje są również poddawane zewnętrznym testom w laboratoriach.

Cryptbot w KMSPico

Skandaliczne były słowa jednego z przedstawicieli firmy, który stwierdził, że osoby, które klikną przycisk Sprawdź dostępność aktualizacji w Windows Update, są w rzeczywistości „zaawansowanymi użytkownikami”, którzy „szukają aktualizacji”. Lepiej powiedzieć wprost, że byli oni królikami doświadczalnymi. Nie dziwię się, że mało kto chciał aktualizować system od razu po premierze jakiejkolwiek łatki.

Warto też przypomnieć, że najpierw gigant z Redmond wydawał dwie duże aktualizacje rocznie, potem jednak zmienił cykl. Duża aktualizacja z nowymi funkcjami miała pojawiać się jesienią, a mniejsza, poprawiająca błędy – wiosną. Ostatecznie, w Windowsie 11 dostępna jest tylko jedna aktualizacja, która wprowadza nowe funkcje w danym roku. To zdecydowanie bardziej rozsądne podejście.  Warto też dodać, że Microsoft chwalił się, że ma więcej osób korzystających z wersji zapoznawczych Windows 11 niż w przypadku Windows 10.

Najważniejszą jednak zmianą jest oparcie na kanale deweloperów jako miejscu testowania eksperymentalnych funkcji. Niejednokrotnie pisaliśmy o nowych możliwościach Windowsa 11, które są w fazie sprawdzania, ale mogą ostatecznie nie trafić do systemu. Microsoft bowiem chce dogłębnie przetestować daną funkcję, zanim trafi ona do finalnej wersji oprogramowania. Takie podejście rodzi mniej problemów dla użytkowników końcowych.

Problemy Windows 11 22H2

Karty graficzne Nvidia

Oczywiście te pozytywne zmiany nie ustrzegły nowej aktualizacji Windows 11 22H2 przed problemami. Użytkownicy przede wszystkim skarżą się na brak kompatybilności z kartami graficznymi NVIDIA. W niektórych przypadkach Windows 11 22H2 może powodować nawet Blue Screen of Death. Standardowe symptomy błędu to niższa liczba klatek na sekundę w grach i zmniejszenie wydajności.

Nvidia rozpoczyna współpracę z TSMC

Rzecznik Nvidii potwierdził występujące problemy. Microsoft i Nvidia zidentyfikowały problemy z nowymi „narzędziami do debugowania grafiki” dodanymi w Windows 11 22H2. Jak temu zaradzić? Nvidia wypuściła aktualizację GeForce Experience 3.26 – można pobrać go z linku lub włączyć aplikację GeForce Experience i zainstalować ją z tego obszaru. Hotfix naprawia między innymi:

  • Problemy w grach: Cyberpunk 2077, PUBG: BATTLEGROUNDS,  F1 2021, Farming Simulator 22,
  • Problem z niedostępnością kombinacji klawiszy Alt+F12,
  • Problemy z restartowaniem komputera.

Jeśli boisz się instalować wersję beta pliku naprawczego, Nvidia obiecała, że w tym tygodniu wypuści finalny plik, który naprawi problemy Windows 11 22H2 w grach.

Sterowniki Intel

sterowniki intel

Aktualizacja Windows 11 22H2 ma problemy ze zgodnością ze sterownikami Intel Smart Sound Technology. Urządzenia z systemem Windows 11 z problemowym sterownikiem Intel SST mogą otrzymać błąd z niebieskim ekranem. Ten problem dotyczy tylko urządzeń z procesorami Intel 11. generacji Core i sterownikiem Intel SST w wersji 10.29.0.5152 lub 10.30.0.5152. Aby zabezpieczyć możliwość uaktualnienia, na urządzeniach ze sterownikami Intel SST, których dotyczy problem, Microsoft zastosował blokadę zgodności z systemem Windows 11 22H2 lub 21H2.

Problem ten rozwiązuje też aktualizacja sterowników Intel Smart Sound Technology do wersji 10.30.00.5714 i nowszych lub 10.29.00.5714 i nowszych.

Kopiowanie plików i skrótów

Problemowe w Windows 11 22H2 może być też kopiowanie plików lub skrótów przy użyciu Preferencji zasad grupy. Microsoft pracuje obecnie nad rozwiązaniem tych niedogodności. Obiekty zasad grupy, których dotyczy problem, są powiązane z plikami i skrótami w obszarze: Konfiguracja użytkownika -> Preferencje -> Ustawienia systemu Windows w Edytorze zasad grupy. Należy tam odznaczyć opcję: „Uruchom w kontekście zabezpieczeń zalogowanego użytkownika (opcja zasad użytkownika)”. Następnie w ramach zasad grupy, których dotyczy problem, trzeba zmienić „Akcja” z „Zamień” na „Aktualizuj”.

Aktualizacja KB5012170 może się nie powieść

Ostatni błąd nie jest związany bezpośrednio z Windows 11 22H2, ponieważ pojawił się wcześniej. Próba zainstalowania KB5012170 może się nie powieść i może pojawić się błąd 0x800f0922. Ten problem można złagodzić na niektórych urządzeniach, aktualizując bios UEFI do najnowszej wersji przed próbą zainstalowania KB5012170. Microsoft obecnie pracuje nad rozwiązaniem niedogodności.

Źródło: Microsoft

Motyw