kolumny podłogowe

Jak wybrać kolumny podłogowe?

6 minut czytania
Komentarze

Kolumny podłogowe są jednymi z najczęściej wybieranych głośników, ponieważ oferują dynamiczne basy i dużą przestrzeń. Przetwarzają całe pasmo akustyczne, tym samym zapewniając wysoką jakość dźwięku. Na rynku dostępne są kolumny o różnorodnych konstrukcjach, rozmiarach oraz kształtach. Jakie głośniki do domu wybrać? Sprawdź nasz poradnik.

Kolumny podłogowe – co to?

Kolumny podłogowe, jak sama nazwa wskazują, ustawia się na ziemi. Można wykorzystać do tego podstawy i kolce głośnikowe. Ich wysokość najczęściej wynosi powyżej 90 cm. Charakteryzują się większą ilością przetworników niż inne modele zestawów głośnikowych. Ich brzmienie cechuje się szeroką przestrzenią i niżej schodzącym basem. Ich rozmiar oraz zapas pomocy, którym dysponują, pozwalają ja osiągnięcie większego zakresu dynamiki – są głośniejsze i zapewniają czystsze granie.

źrodło: adobestock

Do ich największych atutów należy szerokie pasmo przenoszenia oraz głęboki bas. Kolumny mogą również stanowić ciekawy akcent w wystroju wnętrz. Dodadzą pomieszczeniu ciekawego charakteru. Do dyspozycji masz wiele różnorodnych urządzeń. Producenci dbają o to, aby rozmiary obudowy nie były przeszkodą w rozmieszczeniu sprzętu.

Kolumny podłogowe charakteryzują się dość wysoką ceną ze względu na swoje gabaryty. Dlatego też warto zachować ostrożność, jeśli ich koszt jest zaskakująco niski. Może się to wiązać ze słabą jakością wykonania, słabym dźwiękiem i problemami technicznymi.

Ile miejsca zajmują kolumny podłogowe?

Kolumny stojące powinny być instalowane w większych przestrzeniach z uwagi na ich duże wymiary. Należy dobierać je do konkretnego pomieszczenia, ponieważ w ten sposób w pełni można wykorzystać ich możliwości i nie zmarnować brzmieniowego potencjału.

Jeśli zdecydujesz się na duże kolumny podłogowe z portem bas refleks, nie ustawiaj ich tuż przy ścianie. Najlepszym rozwiązaniem jest odsunięcie ich o pół metra lub metr od ściany. Wówczas oznacza to, że będą potrzebowały jeszcze więcej miejsca do rozpędzenia fali niskotonowej, niż wymaga to ich rozmiar.

źródło: adobestock

Uzyskanie dobrego efektu stereofonicznego jest możliwe tylko wtedy, gdy kolumny są dość szeroko rozstawione. To szczególnie istotna kwestia dla posiadaczy kina domowego. Warto pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu głośników frontowych, ponieważ to właśnie one odpowiadają za kreowanie sceny dźwięku.

Zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia. Jeśli jest dość małe, duże kolumny podłogowe w przeciwieństwie do mniejszych kolumn podstawkowych, nie będą gwarantowały najwyższej jakości brzemienia. Bas, stereofonia i dynamika nie zaprezentują się w pełnej okazałości, ponieważ wówczas dochodzi do nakładania się fal, czyli interferencji. Kiedy tworzysz aranżację akustyczną, pamiętaj, aby nie przesadzić z wielkością kolumn.

Montaż małych głośników w dużych przestrzeniach również się nie sprawdzi. Niskie tony nie będą słyszalne, a dźwięk nie będzie w stanie wypełnić całego pomieszczenia. Jeśli Twój salon nie jest pokaźnych rozmiarów, skorzystaj z kolumn podstawkowych. Obudowa głośników podłogowych i podstawkowych nie jest bezpośrednią wskazówką dotyczącą tego, czy dany model jest przeznaczonych do małych lub dużych pomieszczeń. Kluczowe są takie parametry jak impedancja i skuteczność.

Kolumny podłogowe – o czym świadczy ich skuteczność?

Skuteczność w przypadku kolumn stereo służy do określenia, jakie natężenie dźwięku otrzymasz z 1 W mocy w odległości 1 metra. Im ta wartość jest wyższa, tym mniej mocy będziesz potrzebować do tego, aby uzyskać duże natężenie dźwięku, który dobiega z kolumny. Jeśli kolumny mają skuteczność wynoszącą 90 dB i wyrównany przebieg impedancji, to wzmacniacz nie jest mocno obciążony i nawet model lampowy jest w stanie je obsłużyć.

Jeśli zastanawiasz się jakie nagłośnienie do domu sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, zapamiętaj, że powinieneś wybrać sprzęt o dużej skuteczności lub silny wzmacniacz. Do kolumny o niskiej skuteczności konieczny będzie mocny wzmacniacz i na odwrót. Możesz jednak wyposażyć się w skuteczne kolumny i mocny wzmacniacz, jeśli brzmienie jest zgodne z Twoimi potrzebami.

Impedancja w kolumnach głośnikowych

Impedancja to parametr informujący o tym, jaki opór głośnik stawia przepływowi prądu ze wzmacniacza, do którego został podłączony. Im jest ona niższa, tym większą moc pobierają kolumny przy określonej wielkości napięcia. Jeśli impedancja jest niższa, wzmacniacz oddaje większą moc i jest bardziej obciążony.

Pamiętaj, aby nie podłączać kolumn podłogowych o impedancji 4 omów do wzmacniaczy, które są kompatybilne z kolumnami 8-omowymi. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia stopnia mocy we wzmacniaczu, a także samych kolumn.

Moc kolumn stereo

Kolumny nie są bezpośrednio podłączane do prądu, lecz do wzmacniacza. Z tego względu moc, która jest podawana w specyfikacji głośników, należy traktować jako maksymalną rekomendowaną moc wzmacniacza, który może z nimi współpracować.

Kolumny podstawkowe i podłogowe

Ludzkie ucho odbiera dźwięki o częstotliwości wynoszącej od 16 Hz do 20 kHz. Warto jednak podkreślić, że nie powstał przetwornik akustyczny, który byłby w stanie oddać dźwięki z tak szerokiego zakresu. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są zestawy głośnikowe. W kolumnach najczęściej znajdują się dwa przetworniki, które pracują w różnych zakresach – stąd określenie kolumna głośnikowa dwudrożna. Wówczas jednak głośnik odpowiada za niskie i średnie tony, a drugi za soprany. To łatwy i ekonomiczny sposób na zbudowanie kolumny, która jest w stanie wyprodukować dźwięki o jakości docenianej przez audiofilów.

fot. Depositphotos

W kolumnie podłogowej trójdrożnej pasmo przenoszenia częstotliwości jest podzielone na 3 zakresy za pomocą zwrotnicy. Zakresy te są przetwarzane przez 3 przetworniki elektroakustyczne. Kolumna tego rodzaju jest droższa w produkcji i bardziej złożona.

Jakie nagłośnienie do domu? Budżet na kolumny podłogowe

Ceny kolumn podłogowych zaczynają się około 1200 złotych i w górnej granicy mogą sięgać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Modele z najwyższej półki cenowej to gwarancja kosmicznej jakości brzmienia. Jeśli jednak nie zamierzasz odlatywać w muzyczny kosmos, na początek możesz sięgnąć po kolumny z nieco niższej półki cenowej, które również zapewnią Ci nieziemskie wrażenia.

Wśród wielu dostępnych na rynku urządzeń, jedną z ciekawszych propozycji są urządzenia firmy Bowers & Wilkins. W głośnikach stosowane są przetworniki FST z plecioną membraną. Za bas odpowiadają membrany typu „sandwich”, które są napędzane przez neodymowy układ magnetyczny. Przetworniki zapewniają duży skok liniowy, dlatego są w stanie wygenerować ciśnienie akustyczne przekładające się na dobrą jakość niskich tonów.

W aluminiowej obudowie kryje się wysokotonowy przetwornik z kopułą o diamentowej membranie. Obróbka tych materiałów jest dość kosztowna, dlatego wiąże się to z wysoką ceną urządzenia. Jednak na początek możesz wybrać głośniki z kopułami wykonanymi z jedwabiu, celulozy lub kompozytu. Warto o tym pamiętać, gdy oprócz systemu audio na Twojej liście zakupów znajdują się wzmacniacz i źródło dźwięku.

Motyw