ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

JBL GO 2 vs. JBL GO 3 – wybór w większości przypadków będzie oczywisty

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

JBL GO 2 oraz JBL GO 3 to dwa popularne głośniki amerykańskiej marki. Choć w niektórych aspektach są do siebie podobne, to jednak jest między nimi przynajmniej kilka istotnych różnic. Porównaliśmy oba urządzenia i sprawdziliśmy, czy nowsze tym razem oznacza również lepsze.

JBL GO 2 i JBL GO 3 – podobieństwa i różnice w budowie urządzeń

głośniki JBL GO 2 i JBL GO 3

Oba porównywane głośniki są bardzo podobnych rozmiarów i na pierwszy rzut oka mają zbliżone do siebie bryły. JBL GO 3 ma jednak znacznie bardziej zaokrąglone krawędzie. Nie jest też pokryty gumowym tworzywem, tylko materiałem przypominającym ciasno ułożone sznurki. Różnic jest jednak więcej:

  • JBL GO 2 ma wszystkie przyciski na górnej krawędzi. JBL GO 3 przycisk włączania i wyszukiwania urządzeń z Bluetooth posiada na prawej krawędzi.
  • JBL GO 2 ma namalowane logo producenta na kratce i wytłoczone z tyłu obudowy. W JBL GO 3 logo jest ułożone z gumowych elementów.
  • JBL GO 2 został wyposażony w zestaw głośnomówiący oraz złącze mini-jack. W modelu GO 3 tego nie znajdziemy, ale za to mamy port USB-C zamiast przestarzałego micro USB.
  • W JBL GO 3 nie ma zaślepki chroniącej porty, ale mimo to producent twierdzi, że głośnik jest odporny na wodę i kurz.
  • JBL GO 3 został wyposażony w uchwyt ułatwiający przenoszenie. Jego poprzednik tego nie ma.
  • JBL GO 2 ma znacznie mniej rzucające się w oczy podstawki zapobiegające wywróceniu się głośnika.

Spójrzmy na specyfikacje oraz ceny obu głośników

głośniki JBL GO 2 i JBL GO 3

Specyfikacja to element, który niemal zawsze powie nam sporo na temat urządzenia, którymi się interesujemy. Porównajmy więc najważniejsze cechy głośników JBL GO 2 oraz JBL GO 3.

JBL GO 2JBL GO 3
Przetwornik1 x 40 mm43 x 47 mm / 1,5″
Moc (RMS)3,1 W4,2 W
Pasmo przenoszenia180 Hz – 240 kHz110 Hz – 20 kHz
Stosunek sygnału do szumu≥80 dB> 85 dB
Akumulator / złącze ładowanialitowo-polimerowy
(3,7 V, 730 mAh) / micro USB
litowo-jonowy, polimerowy
2,775 Wh (odpowiednik 3,7 V / 750 mAh) / USB-C
Bluetooth4.15.1
WodoodpornośćIPX7IP67
Jack 3,5 mm / mikrofonTak / TakNie / Nie
Wymiary71,2×86,0×31,6 mm75×87,5×41,3 mm
Waga184 g209 g

JBL GO 3 ma większą moc, nowszą wersję Bluetooth oraz przenosi szerszy zakres częstotliwości. Do tego jest odporny nie tylko na wodę, ale i kurz. JBL GO 2 posiada za to złącze mini-jack oraz mikrofon – tych elementów w nowszym głośniku zabrakło.

Co z cenami? JBL GO 3 z pewnego źródła znajdziemy obecnie od ok. 150 zł. JBL GO 2 da się znaleźć za ok. 30 zł mniej, jednak z jego dostępnością w sklepach w Polsce jest ostatnio słabo.

Wrażenia z użytkowania JBL GO 2 i JBL GO 3

głośniki JBL GO 2 i JBL GO 3

Przy okazjonalnym używaniu raz jednego, raz drugiego głośnika, różnica w dźwięku nie była od razu zauważalna. Postawienie obok siebie obu urządzeń i naprzemienne odtwarzanie tych samych utworów raz z JBL GO 2, a raz z JBL GO 3 pozwala jednak uświadomić sobie, że różnice są ewidentne. JBL GO 3 ma mocniejsze basy, głębszy dźwięk, a jego maksymalna głośność jest zauważalnie wyższa.

Oczywiście słychać to w bezpośrednim porównaniu, bo jeśli akurat obok nie mamy JBL GO 3, to trudno powiedzieć, by dwójka grała źle. Oba głośniki emitują wyraźny dźwięk, nie ma żadnych szumów itp., jak na swoje wymiary i ceny reprezentują dobry poziom. W GO 3 widać (a raczej słychać) jednak progres w stosunku do poprzednika.

Woda nie jest straszna ani jednemu, ani drugiemu głośnikowi. Oba urządzenia można oblać wodą, a nawet zanurzyć je w niej. Głośniki nawet nie przestaną wtedy odtwarzać muzyki, trudno mieć więc tu jakieś zastrzeżenia.

Jeśli chodzi o zasięg i utrzymywanie łączności Bluetooth, to zarówno JBL GO 2, jak i JBL GO 3 radzą sobie całkiem nieźle. Przejście z telefonem do innego pomieszczenia w mieszkaniu lub odejście na kilkanaście kroków na otwartej przestrzeni nie powodowało większych problemów z odtwarzaniem dźwięku. Gdy jednak odchodziłem z telefonem jeszcze dalej, to ewidentnie JBL GO 2 pierwszy zaczynał przerywać muzykę lub przestawał ją odtwarzać. JBL GO 3 pozwalał na większe oddalenie się od niego bez problemów z odtwarzaniem dźwięku.

JBL GO 2 czy JBL GO 3 – który głośnik wybrać?

głośniki JBL GO 2 i JBL GO 3

O ile możecie się obyć bez wejścia mini-jack oraz trybu głośnomówiącego, zdecydowanie lepszym wyborem na ten moment jest JBL GO 3. Jego cena jest już bardzo zbliżona do poprzednika, a gra on głośniej, ma lepsze basy i ogólnie wydobywający się z niego dźwięk jest nieco lepszej jakości. Jeśli jednak macie już JBL GO 2 w dobrym stanie i jesteście z niego w miarę zadowoleni, to raczej nie warto zmieniać go na nowszy model. Przepaść pomiędzy dwójką a trójką nie jest taka olbrzymia, lepiej poczekać na kolejną generację głośnika z serii GO lub dołożyć trochę pieniędzy do któregoś z lepszych, większych urządzeń JBL.

Sprawdź najnowsze wpisy