Gdy fabuła wciąga nas na amen — najlepsze gry point-and-click

Borys Francuz Borys Francuz Gry

Produkcje z gatunku point-and-click są bardzo specyficzne. Z reguły przypominają one bardziej filmy czy seriale fabularne niż klasyczne gry wideo. Niemniej nie oznacza to, że są one „gorsze” od swoich bardziej rozwiniętych odpowiedników z innych gatunków.

Podążaj fabułą, czyli siła point-and-click

Podążaj fabułą, czyli siła point-and-click

Być może nie wszyscy z Was są zapoznani z tym, czym są w ogóle gry z gatunku point-and-click. Z reguły największą popularnością cieszą się bowiem tytuły RPG, strategie, wyścigi, symulacje czy też strzelanki. Jeśli spróbowalibyśmy przetłumaczyć ten gatunek na język polski, najprawdopodobniej skończylibyśmy z czymś w stylu „wskaż i kliknij”. Jest to bardzo dobry kierunku, ponieważ gry obracające się w tym kręgu z reguły sprowadzają się do operowania jedynie myszką.

Zobacz też: Call of Duty: Modern Warfare 2 – poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące premiery

Cechą charakterystyczną produkcji point-and-click jest rozwinięta fabuła, którą podążają gracze. Głównym zadaniem zasiadających przed komputerem czy konsolą osób jest jedynie klikanie w kolejne punkty na ekranie tak, żeby postać, którą kierujemy, wchodziła w interakcje z otoczeniem. W związku z tym łatwo zauważyć, że gatunek point-and-click to genialne środowisko dla wszystkich graczy, którzy lubują się w rozwiązywaniu zagadek logicznych oraz przydługich historiach. Jeśli jesteście zainteresowani grami typu „wskaż i kliknij” zapraszam Was do zapoznania się z moim zdaniem czteroma najlepszymi grami z tego gatunku.

4. The Wolf Among Us

Data wydania: 11 października 2013
Platformy: PC, Xbox 360, PS3, PS4, Xbox One

Na pierwszy ogień idzie bardzo rozwinięty i nowoczesny point-and-click. Gra od Telltale Games charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jako gracze mamy wpływ na rozwój fabuły. To właśnie nasze czyny decydują o tym, którą z dostępnych ścieżek pójdzie nasz bohater. Jednak na ten temat rozwinę się przy okazji jednej z następnych produkcji.

The Wolf Among Us to przede wszystkim świetnie napisana historia, która przeplata bardzo ciężkie klimaty rodem z najmroczniejszych filmów kryminalnych z lekką i przyjemną tematyką baśniową. Wcielając się w Bigby’ego Wilka naszym zadaniem jest rozwiązywanie kolejnych zagadek, które składają się na główny wątek fabularny. W grze nie brakuje także elementów zręcznościowych, które urozmaicają rozgrywkę.

3. Papers, Please

Data wydania: 8 sierpnia 2013
Platformy: PC

Trochę inny rodzaj gatunku point-and-click, ale wciąż bardzo porywający. Papers, Please to produkcja, która w głównej mierze jest grą logiczną. Niemniej zadaniem gracza jest nic innego jak „wskazywanie i klikanie” kolejnych elementów pojawiających się na ekranie. W związku z tym produkcja autorstwa Lucasa Pope’a jak najbardziej może znaleźć się w tym zestawieniu.

Przede wszystkim Papers, Please to swego rodzaju groteska mająca na celu obśmianie ustroju komunistycznego. Gracz wciela się w urzędnika państwowego na granicy jednego z państw, analizującego paszporty kolejnych osób, które chcą wjechać do kraju. Gdzie zaczyna się zabawa? Otóż dzieje się to gdy twórca podrzuca nam różnego typu pułapki oraz sugestie. Ostatecznie w Papers, Please umieszczono dwadzieścia różnych zakończeń, które zależą tylko i wyłącznie od decyzji podjętych przez gracza.

2. Ace Ventura

Data wydania: 21 kwietnia 1997
Platformy: PC

Lata 90′ i początek 00′ obfitował w liczne premiery gier, które opierały się o motywy point-and-click. Świetnym przykładem tego jest nieśmiertelna seria, w której głównym bohaterem jest Larry Laffer. Inne sławne produkcje z tych czasów to Hokus Pokus Różowa Pantera czy Chłopaki nie płaczą. Wszystkie te produkcje charakteryzowały się klimatyczną animacją 2D oraz wspaniałym i zabawnym polskim dubbingiem.

Żeby nie zawalać tego zestawienia, tylko i wyłącznie tego typu produkcjami zdecydowałem się wyróżnić pierwszego point-and-clicka, w którego kiedykolwiek zagrałem. Gra Ace Ventura pojawiła się na rynku po sukcesie dwóch komedii o tym samym tytule, gdzie główną rolę zagrał Jim Carrey. Produkcja na komputery osobiste to swoiste przedłużenie serii filmów. W tym przypadku jednak naszym głównym zadaniem jest uwolnienie zagrożonych zwierząt z rąk brutalnych złoczyńców.

1. The Walking Dead

Data wydania: 24 kwietnia 2012
Platformy: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Switch

Właśnie w tym miejscu chciałbym rozwinąć temat poruszony przy omawianiu The Wolf Among Us. Wielowątkowa fabuła, na którą wpływ mają gracze to coś, co charakteryzuje cały cykl gier The Walking Dead. Oczywiście na potrzeby rankingu wyróżniam tu pierwszą część serii, ale na jej wielkość składa się każda kolejna odsłona cyklu. Mimo tego, że Telltale Games otworzyło się na różne wersje zakończeń fabularnych dopiero w kolejnych latach to właśnie „sezon pierwszy” jest tym najlepszym.

Przebieg całej historii zależy tylko i wyłącznie od naszych decyzji, przez co grę The Walking Dead możemy traktować jako substytut serialu o tym samym tytule. Ostatecznie to właśnie nasze „kliknięcia” przekładają się na to kto zginie oraz na to, jakie relacje będziemy mieli z innymi członkami grupy. W moim mniemaniu The Walking Dead to zdecydowanie najlepsza i najbardziej rozwinięta seria gier z gatunku point-and-click.

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy