Bohaterki filmu Marvels na plakacie promującym film
LINKI AFILIACYJNE

Oscary wprowadziły zasady inkluzywności. Nawet Marvel im nie podołał

4 minuty czytania
Komentarze

Oscary 2024 będą w tym roku wyjątkowe. To tak naprawdę pierwszy raz, kiedy w pełni będą obowiązywały już nowe zasady przy nominacji do głównej kategorii, czyli Najlepszy film. Żeby znaleźć się w gronie nominowanych, filmy musiały bowiem spełnić dwa z czterech warunków dotyczących reprezentacji oraz inkluzywności. I co ciekawe, nawet filmy Marvela nie podołały temu zadaniu.

Warunki inkluzywności dla Oscarów

Osoby w garniturach trzymające statuetki Oscarów.
Fot. PopularImages / Depositphotos

Nowe zasady, które stanowią jedną z wytycznych pozwalających filmom kandydować do najważniejszej kategorii Oscarów, są mocno restrykcyjne. Ich wprowadzenie wywołało sporo kontrowersji, a tak naprawdę to dopiero teraz będziemy widzieli efekt tych zmian. W sierpniu 2023 roku opublikowano bowiem spis zasad, które muszą być spełnione, jeżeli film ma w ogóle stanąć do walki o nominację w kategorii Najlepszy film.

Trailer filmu The Marvels

Z 321 zgłoszonych do rywalizacji o Oscary produkcji, dopuszczono 265 filmów, które spełniły warunki. I co ciekawe, wśród tytułów, które nie miały szans nawet powalczyć o nominację, znalazły się dwie produkcje od Marvel Studios (Marvels oraz Ant-Man i Osa: Kwantomania). O statuetkę w najważniejszej kategorii nie powalczą także Twórca czy Taylor Swift: The Eras Tour. To raczej mało prawdopodobne, by którakolwiek z tych produkcji miała w ogóle szansę na nominację, ale dziwne jest to, że np. Marvels, czyli film skupiony wokół kobiet, nie spełnił warunków. Poznaliśmy już listę nominowanych do Oscarów 2024 i wyżej wymienione produkcje nie poradziły sobie najlepiej.

Oscary — nowe zasady

Duża, złota statua Oscara z widocznym napisem "Kodak Theatre" w tle. Zdjęcie pokazujące Dolby Theatre gdzie odbędą się Oscary 2024
Fot. Stacie StauffSmithPhotography / Depositphotos

Zasady reprezentacji oraz inkluzywności, które obowiązują, gdy film walczy o Oscary, są wyjątkowo szczegółowe. W przypadku niespełnienia ich przez konkretne filmy, te nie mogą walczyć o nominację w kategorii Najlepszy film. By mieć możliwość uczestniczenia w wyścigu o Oscary, muszą być spełnione dwa z czterech poniższych warunków.

Reprezentacja na ekranie (przynajmniej jeden warunek musi być spełniony)

  • Co najmniej jeden z głównych aktorów lub znaczących aktorów drugoplanowych pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej w określonym kraju czy na terytorium produkcji. Może to obejmować np. pochodzenie afroamerykańskie, wschodnioazjatyckie czy rdzennych mieszkańców danego obszaru.
  • Co najmniej 30% wszystkich aktorów pełniących drugorzędne i mniejsze role pochodzi z co najmniej dwóch niedostatecznie reprezentowanych grup, do których mogą należeć: kobiety, grupy rasowe lub etniczne, społeczności, LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną lub niedosłyszące.
  • Główna fabuła, motyw lub narracja filmu skupia się na niedostatecznie reprezentowanej grupie (grupach): kobiety, grupa rasowa lub etniczna, społeczność LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością poznawczą lub fizyczną, głuche lub niedosłyszące.

Standardy dla ekipy i twórców (przynajmniej jeden warunek musi być spełniony)

  • Co najmniej dwa z działów (casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz) powinny być kierowane przez osoby z niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiety, mniejszości rasowe, społeczność LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
  • Przynajmniej sześć innych stanowisk w załodze/zespole i na stanowiskach technicznych (z wyjątkiem Asystentów Produkcji) pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej.
  • Co najmniej 30% ekipy filmowej należy do co najmniej dwóch niedostatecznie reprezentowanych grup, do których mogą należeć: kobiety, grupy rasowe lub etniczne, społeczność, LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością poznawczą lub fizyczną, głuche lub niedosłyszące.

Obecność w branży (oba warunku muszą być spełnione)

  • Wielkie studia oraz dystrybutorzy muszą mieć stały program płatnych staży (w różnych działach), które skierowane są do osób z niedostatecznie reprezentowanych grup. Mniejsze studia oraz niezależni dystrybutorzy powinni mieć przynajmniej dwie osoby na płatnych stażach reprezentujące którąś z niedostatecznie reprezentowanych grup.
  • Konieczność oferowania programu szkoleń oraz rozwoju dla niedostatecznie reprezentowanych grup przez studia filmowe, dystrybutorów oraz firm zajmujących się finansowaniem.

Komunikacja z widownią

  • Studio powinno mieć więcej niż jednego wewnętrznego menedżera wyższego szczebla należącego do co najmniej dwóch niedostatecznie reprezentowanych grup w swoich zespołach kreatywnych i deweloperskich, marketingowych, reklamowych i/lub dystrybucyjnych. Co najmniej jedna osoba musi należeć do niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej.

Źródło: Oscars / Screen Daily. Zdjęcie otwierające: Disney / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw