Osoba pisząca na klawiaturze laptopa, w tle rozmazane monitory komputerowe.
LINKI AFILIACYJNE

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Sprawdź, czy wiesz, co oznacza

2 minuty czytania
Komentarze

Każdego roku młodzi ludzie wprowadzają do swojego slangu nowe słowa i wyrażenia, które odzwierciedlają aktualne zainteresowania i styl życia. Z finałowej dwudziestki plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023 właśnie wytypowano zwycięzcę.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – Spis treści

To słowo będzie królowało w 2023 roku

Cztery osoby leżące obok siebie na plecach z głowami zwróconymi ku środkowi, każda z nich ma na sobie okulary przeciwsłoneczne.
Fot. Pexels / Antoni Shkraba

Zrób sobie test na boomera (wyrażenie symbolizujące osobę niezorientowaną, nie na czasie) i zastanów się, czy znasz słowo „rel”, bo to właśnie ono zostało wybrane najpopularniejszym wyrazem wśród nastolatków w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Przyznam szczerze, że musiałem wyszukać w Google znaczenie tego wyrazu, bo pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy, to reels (z ang. rolka na Instagramie). Myślę sobie – ok, Instagram jest popularny wśród młodzieży, wszyscy nagrywają krótkie pionowe filmiki, więc na pewno ma to z tym coś wspólnego, jednak ku mojemu zdziwieniu, był to błąd.

„Rel” to wyraz aprobaty, potwierdzenie tego, co mówił przedmówca. Pełen smutku, wraz z moją starczą duszą, zapytałem znajomych z redakcji, czy faktycznie jestem boomerem, skoro nie potrafiłem rozszyfrować tego słowa? I bez ogródek otrzymałem odpowiedź: „tak” (dziękuję, moi mili, wiedziałem, że na was mogę liczyć!).

Finałowa trójka plebiscytu

Pozostałe miejsca na podium pod względem liczby oddanych głosów to słowo: „sigma”, określające osobę odnoszącą sukcesy, niezależną, mającą realny wpływ na rzeczywistość. Prawda jest taka, że tego słowa również nie znałem, a kojarzyło mi się ono z marką obiektywów, których używam do nagrywania filmów.

Ku pokrzepieniu mojego serca, miejsce trzecie zajął wyraz, który znałem od dawna – „oporowo” – czyli przymiotnik od określenia „w opór”, oznaczający dobrze, klawo.

Całość możecie zobaczyć na poniższym TikToku, który dla was przygotowałem. A gdybyście wy musieli zrobić taki test, ile znaczeń wyrazów z finałowej trójki wskazalibyście poprawnie?

Źródło: SJP, oprac. własne

    Motyw