PlayStation 5 Slim, a obok niej zwykłe PlayStation 5
LINKI AFILIACYJNE

PlayStation 5 Slim jest odchudzone, ale niektóre zmiany nie cieszą

3 minuty czytania
Komentarze

PlayStation 5 Slim pojawiło się już w rękach pierwszych kanałów na YouTube. To oznacza, że nadszedł wielki czas porównań ze starszym modelem, dostępnym na rynku od końcówki 2020 r. Choć pierwsze zdjęcia tego nie sugerowały, różnic między PS5 Slim a klasykiem jest znacznie więcej, niż można się tego spodziewać.

Czym PlayStation 5 Slim różni się od klasycznego modelu konsoli?

Dwa modele PlayStation 5 Slim (z napędem i bez napędu), a obok nich kontroler Dual Sense
fot. PlayStation Blog

Czego nie zauważyliśmy na pierwotnych grafikach promocyjnych to fakt, że górne panele PlayStation 5 Slim są teraz połyskliwe, a nie matowe jak w klasycznym modelu. Tak, wspomniałem o górnych panelach, bo dolne, oddzielone charakterystycznym paskiem, z jakiegoś powodu mają już normalną, matową teksturę.

PlayStation 5 Slim, a obok niej zwykłe PlayStation 5
PlayStation 5 Slim przy starszej konsoli wygląda jak młodszy braciszek (fot. Dave 2D / YouTube)

Największą różnicą techniczną jest rozmiar wbudowanego dysku SSD. Nie 825 GB, a już pełny 1 TB. Co również istotne, PlayStation 5 Slim ma z przodu dwa wejścia USB-C. Poprzedni model miał jedno USB-C, a drugie USB-A. Z tyłu konsoli nie zaszły żadne zmiany i porty wyglądają tak samo.

Względem poprzedniego, grubszego modelu PlayStation 5, różnica wagi prezentuje się następująco:

  • PS5 „Fat” (2022)
    • Standard (z napędem): 3,9 kg
    • Digital (bez napędu): 3,4 kg
  • PS5 „Slim” (2023)
    • Standard (z napędem): 3,2 kg
    • Digital (bez napędu): 2,6 kg

Warto też dodać, że w nowej konsoli napęd można odłączyć, jeżeli jednak go nie używacie. Przy dokupieniu czytnika do wersji Digital należy też pamiętać, że aby sparować go z konsolą, niezbędne jest połączenie z internetem (zabezpieczenie przed podróbkami). Warto też wspomnieć, że w porównaniu do grubszej konsoli, zestaw nie będzie zawierał podstawki do umieszczenia sprzętu w pionie. Ta będzie kosztować dodatkowe 29,99 euro.

fot. Dave 2D / YouTube

Co jednak jest niezwykle istotne, testy na kanale Linus Tech Tips wskazują, że konsola pobiera dokładnie tyle samo energii, co starszy, grubszy model. Szkoda, bo zwykle to ograniczenie poboru mocy było największym czynnikiem przemawiającym za zakupem odświeżonego modelu konsoli do gier. Tym razem jednak, na tapet wrzucono zmiany kosmetyczno-wizualne.

Kiedy PlayStation 5 Slim zagości na półkach sklepowych?

Warto przypomnieć, że PlayStation 5 Slim powinno pojawiać się w zachodnich sklepach już od początku listopada 2023 r. Model całkowicie zastąpi starszą konsolę na półkach, a warto pamiętać, że stare panele kolorystyczne również nie będą kompatybilne z PS5 Slim.

Nic jednak w tym złego. Sony ogłosiło jakiś czas temu, że nowe warianty paneli kolorystycznych, pojawią się na początku 2024 r. (czarny, czerwony, niebieski, srebrny). PlayStation 5 Slim z napędem zostało wycenione na 549,99 euro (~2400 złotych), podczas gdy wariant bez czytnika nośników kosztuje 449,99 euro (~2000 złotych). Gdy tylko pojawią się oficjalne polskie ceny od PlayStation Polska, poinformujemy was o tym.

zdjęcie główne: Dave 2D / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.