Słynne „Stałem się śmiercią, niszczycielem światów” Oppenheimera w 4K i kolorze. To nagranie trzeba zobaczyć

3 minuty czytania
Komentarze

Film Oppenheimer to jedna z najciekawszych produkcji tego roku, więc nie dziwne, że wokół tytułu dzieje się teraz wiele. Możemy zobaczyć nagranie, na którym Robert Oppenheimer wypowiada słowa, wokół których obrosła już cała legenda. Pochodzące z hinduskiej świętej księgi Bhagawadgita „Stałem się śmiercią, niszczycielem światów” nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy wypowiada je „ojciec bomby atomowej”. Teraz można to zobaczyć w jakości 4K i w pełnym kolorze.

Stałem się śmiercią, niszczycielem światów – Oppenheimer w kolorze i 4K

fot. Wikimedia Commons/ US Govt. Defense Threat Reduction Agency/ public domain

Żyjemy w takich czasach, że możemy oglądać historyczne nagrania w jakości, o której kilkanaście lat temu jeszcze nikt nie myślał. Wszystko dzięki technologii i pracy prawdziwych pasjonatów. Dokładnie tak, jak ma to miejsce w tym przypadku. Kanał na YouTube Nineteenth century videos. Back to life. zajmuje się cyfrową rekonstrukcją archiwalnych nagrań. Oprócz dodawania kolorów, ich praca polega także na upscalingu do jakości 4K i zwiększenia liczby klatek na sekundę, gdzie wykorzystywane są algorytmy AI. Do tego dochodzi też stabilizacja obrazu, jeżeli zachodzi taka potrzeba czy redukcja ziarna i zakłóceń samego obrazu. Twórcy kanału na minutę takiego zrekonstruowanego filmu potrzebują około 15 godzin, gdzie same 5 godzin zajmuje ręczna obróbka, a resztę zajmuje czas generowany przez rendering.

Dzięki ich pracy możemy teraz obejrzeć wypowiedź Roberta Oppenheimera, która stała się poniekąd jego spowiedzią przed całą ludzkością. Zapewne znacie historię fizyka i tego, jak Oppenheimer skonstruował bombę atomową. Nasza recenzja filmu Oppenheimer trochę ją wam przybliży, ale dobrze obejrzeć tytuł w kinie. Dla wielu to bowiem obraz, który można zaliczyć do najlepszych filmów Christophera Nolana w jego karierze.

I trzeba przyznać, że oglądając nagranie, gdzie Oppenheimer mówi Stałem się śmiercią, niszczycielem światów faktycznie może wywoływać ciarki na plecach. Warto zaznaczyć, że słynne już słowa Oppenheimera stanowią parafrazę tego, co faktycznie napisano w hinduskiej księdze.

Jam jest Czas, co zniszczenie w świat niesie, zjawiony na ziemi, by Prawu wyraz dać, by ludzkość śmiercią razić. I bez ciebie Ardżuno ani jeden z tych z tych rycerskich rzesz uszykowanych w bój, nie może śmierci ujść.

Bhagawadgita, Rozmowa 11, wers 32 w tłumaczeniu Wanda Dynowska-Umadevi

Robert Oppenheimer, ucząc się sanskrytu i korzystając z pomocy swojego nauczyciela, prawdopodobnie dokonał zmiany, która finalnie może oznaczać to samo, ale brzmi już o wiele poważniej. Jego wersja tłumaczenia tego cytatu stała się nieodłącznym elementem historii fizyka.

Kim był Robert Oppenheimer

J. Robert Oppenheimer (22 kwietnia 1904 – 18 lutego 1967) był amerykańskim fizykiem teoretycznym i dyrektorem Laboratorium Los Alamos w ramach Projektu Manhattan podczas II Wojny Światowej. Często nazywany jest „ojcem bomby atomowej”. Urodzony w Nowym Jorku w rodzinie żydowskich imigrantów z Niemiec, Oppenheimer uzyskał licencjat z chemii na Uniwersytecie Harvarda w 1925 roku oraz doktorat z fizyki na Uniwersytecie w Getyndze w Niemczech w 1927 roku. Dołączył do wydziału fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie w 1936 roku został profesorem. W 1942 roku został zwerbowany do pracy nad Projektem Manhattan, a w 1943 roku został mianowany dyrektorem laboratorium projektu w Los Alamos w Nowym Meksyku, gdzie był odpowiedzialny za rozwój pierwszej broni jądrowej. W 1947 roku Oppenheimer został dyrektorem Instytutu zaawansowanych badań w Princeton w stanie New Jersey. W 1963 roku otrzymał Nagrodę im. Enrico Fermiego. Zmarł cztery lata później na raka gardła.

Źródło: YouTube / Wikipedia / Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Motyw