Jak Oppenheimer skonstruował bombę? Tomasz Rożek przybliża niezwykłą historię

4 minuty czytania
Komentarze

Widzowie szturmem wybrali się do kin na nowy film Christophera Nolana, który obecnie zbiera świetne recenzje. W centrum fabuły produkcji oczywiście znajduje się sam Robert Oppenheimer, amerykański fizyk, często nazywany także „ojcem bomby atomowej”, ale tak samo ważne jak jego postać jest tło historyczne. Jeśli interesuje was proces konstrukcji broni jądrowej Oppenheimera – ciekawy materiał na swoim kanale Nauka. To Lubię opublikował ostatnio dr Tomasz Rożek.

Początek ery atomu

Współczesna historia ludzkości nierozerwalnie związana jest z przełomowymi wynalazkami, które wpłynęły na losy cywilizacji. Bomba atomowa, opracowana w okresie II wojny światowej, była nie tylko przełomem technologicznym, ale także narzędziem politycznym oraz oczywiście punktem wyjścia do dyskusji o charakterze etycznym. Zapoczątkowało okres wzmożonej rywalizacji między państwami o zdobycie technologii nuklearnej i uświadomiło ludziom, jak przerażające mogą być konsekwencje broni masowego rażenia.

Chociaż obecnie liczne organizacje międzynarodowe podjęły próby ograniczenia rozprzestrzeniania się tej technologii, samo istnienie broni atomowej stanowi istotne wyzwanie dla bezpieczeństwa międzynarodowego. A temat poruszamy oczywiście ze względu na premierę nowej produkcji kinowej Nolana – Oppenheimer. To przy okazji ciekawostka filmowa – sekwencję, w której rząd Stanów Zjednoczonych przeprowadza test detonacji bomby atomowej, nakręcono… bez użycia technik komputerowych. O tym jak to wyszło, będziecie mogli przekonać się sami w domowym zaciszu, kiedy już jasne będzie, gdzie obejrzeć film Oppenheimer online.

To Niemcy pierwsi mogli zbudować bombę atomową?

Na pytanie, jak Oppenheimer skonstruował bombę, odpowiadamy na podstawie filmu opublikowanego na kanale Nauka. To Lubię w serwisie YouTube, który zamieszczamy także na końcu artykułu.

Program Manhattan, którego dyrektorem naukowym był Robert Oppenheimer, został powołany przez ówczesnego prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta w 1942 roku. I chociaż prace nad procesem niezbędnym do stworzenia broni nuklearnej w Stanach rozpoczęto już w 1939 roku, to historia rozszczepienia jądra atomowego rozpoczyna się jeszcze o rok wcześniej w Niemczech, kiedy dwóch fizyków, Otto Hahn i Fritz Strassmann, odkryło możliwość dokonania tego przy emisji ogromnej ilości energii.

To Niemcy jeszcze przed II wojną światową mieli w ręku patent na broń o niesłychanej energii. Tyle tylko, że z tego patentu nie skorzystali

– Tomasz Rożek w filmie „Jak Oppenheimer skonstruował bombę”.

Niemcy nie skorzystali w tamtym czasie ze swojego patentu, a powodem prawdopodobnie była wojna w Europie i działania aliantów, które uniemożliwiły Trzeciej Rzeszy sfinansowanie i skupienie się na rozwoju tego projektu.

Program Manhattan i pierwsze użycie broni masowego rażenia Oppenheimera

W USA prace nad bombą atomową ruszyły w 1943 roku, kiedy powstał ośrodek naukowo-militarny w Los Alamos. Skala Projektu Manhattan była naprawdę imponująca – w sumie zatrudnionych było tam około 130 tys. osób, a w ścisłej czołówce naukowców pracujących w placówce było 19 ówczesnych lub przyszłych noblistów.

16 lipca 1945 roku na pustyni w stanie Nowy Meksyk odbyła się pierwsza eksplozja jądrowa w historii. Po „sukcesie” tego wydarzenia, USA zaczęło zastanawiać się nad wykorzystaniem technologii na polu walki. Co ciekawe, Amerykanie planowali użyć swojego nowego wynalazku w celach militarnych, zrzucając bombę na Berlin, jednak kilka tygodni przed próbą jej użycia, Niemcy skapitulowały, a wojna w Europie się zakończyła.

Na kolejny cel USA wybrało więc Japonię – 6 sierpnia 1945 roku bomba atomowa zrównała z ziemią Hiroszimę, a 9 sierpnia Nagasaki. Jak dowiadujemy się z filmu, według specjalistów to broń jądrowa była tym, co zdecydowało o wygranej wojnie przez Stany Zjednoczone.

fot. Wikimedia Commons/ George R. Caron/ public domain

Koniec wojny to nie koniec zagrożenia

Atomowy wyścig zbrojeń nie zakończył się oczywiście po II wojnie światowej – można raczej powiedzieć, że wtedy się rozpoczął. Zarówno ZSRR, jak i USA produkowały bomby o coraz większej mocy. W momencie największej aktywizacji Związek Radziecki posiadał 40 tys. głowic jądrowych. Obecnie arsenały jądrowe posiada już nie tylko Rosja i Stany Zjednoczone, ale także Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna.

Jak Oppenheimer skonstruował bombę? Zobacz film

Poniżej prezentujemy cały film Jak Oppenheimer skonstruował bombę, zamieszczony w serwisie YouTube:

Źródło: YouTube, oprac. własne

Motyw