Kadr z filmu Wszystko wszędzie z Michelle Yeoh
LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze filmy science-fiction na Amazon Prime Video — ranking TOP10

12 minut czytania
Komentarze

Czy ostatnio zastanawialiście się, jakie są najlepsze filmy science-fiction na Amazon Prime Video? W grę wchodzi tu kilka klasyków oraz jeszcze więcej świeżych tytułów, które jeszcze nie tak dawno mogliśmy podziwiać w salach kinowych. W związku z tym warto rzucić okiem na to, co obejrzeć na Prime Video.

Najlepsze filmy science-fiction na Amazon Prime Video – co obejrzeć?

wszystko wszedzie naraz film michelle yeoh
fot. Amazon

Science-fiction to gatunek, który pozwala widzom, czytelnikom tudzież graczom oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości. W związku z tym nie powinno nas dziwić, że w historii rozwoju kina to właśnie fantastyka naukowa odegrała jedną z najważniejszych ról. W końcu twórcy tego typu produkcji byli zmuszani do wymyślania coraz to bardziej zachwycających i niecodziennych rozwiązań technicznych. Co widać też w innych gatunkach, jak chociażby horrorach, które w 2023 roku mogą nas pozytywnie zaskoczyć pomysłowością twórców.

Aby uhonorować ten gatunek, dziś wspólnie odpowiemy sobie na pytanie – jakie są najlepsze filmy science-fiction na Amazon Prime Video? Już na wstępie podkreślam, że wybranie tylko dziesięciu takich tytułów to niezwykle trudne zadanie, ponieważ w przypadku tego serwisu streamingowego biblioteka filmów i seriali wydaje się być bardzo mocno skoncentrowana wokół omawianego właśnie gatunku. Cóż, pora przejść do konkretów!

Zobacz też: Co oglądać na Amazon Prime Video, czyli zestawienie nowości na platformie

Wszystko wszędzie naraz

Zestawienie zaczynamy od tytułu, który zdominował tegoroczną galę wręczenia Oscarów. Wszystko wszędzie naraz Dolby Theatre opuściło z siedmioma statuetkami, w tym z tą najważniejszą — dla najlepszego filmu. Oczywiście dzieło Dana Kwana i Daniela Scheinerta możemy postrzegać nie tylko jako produkcję science-fiction, ale również akcyjniaka czy nawet komedię. Niemniej bez dwóch zdań to właśnie fantastyka naukowa odgrywa najistotniejszą rolę w fabule.

W końcu jak inaczej określić film, który skupia się wokół eksploracji różnych wszechświatów i uniwersów. Główną rolę we Wszystko wszędzie naraz przypadła Michelle Yeoh, która za swoje popisy przed kamerą zgarnęła Oscara dla najlepszej aktorki. Ponadto na ekranie zagościli Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis (również wyróżniona Oscarem) czy James Hong. Cóż, mówimy o naprawdę świetnej produkcji!

Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.

Opis filmu

Powrót do przyszłości

Dla zachowania kontrastu bardzo świeżą produkcję wypada przepleść z absolutną klasyką. Powrót do przyszłości ma już 38 lat, jednak wciąż jest to tytuł, który rozbudza wyobraźnie widzów z całego świata. W Amazon Prime Video znajdziecie całą trylogię, jednak dziś wyróżnimy jego pierwszą część. Produkcja, za którą odpowiada Robert Zemeckis to mieszanka kina science-fiction, familijnego oraz komedii, jednakże na samym końcu jest to po prostu bardzo dobry film.

W ramach fabuły możemy liczyć na spotkanie z tematem, który towarzyszy fanom fantastyki naukowej od wielu lat. Mowa tu oczywiście o podróżowaniu w czasie. Kto z nas nie chciałby bowiem na własne oczy zobaczyć, jak wygląda przeszłość oraz przyszłość? Omawiany właśnie tytuł daje nam taką możliwość.

Marty jest typowym amerykańskim nastolatkiem. Przyjaźni się z pewnym szalonym człowiekiem, doktorem Emmettem Brownem, naukowcem, który od 30 lat próbuje wynaleźć wehikuł czasu. W końcu udaje mu się ta sztuka, a pierwszą istotą wysłaną w przyszłość jest pies doktora o imieniu Einstein. Nieoczekiwanie Emmett zostaje zastrzelony przez Libijczyków. Marty cudem unika śmierci, jednak po rozpędzeniu wehikułu do 88 mil na godzinę chłopak przeskakuje do roku 1955.

Opis filmu

Terminator 2: Dzień sądu

Chciałoby się rzez: Hasta la vista, baby!Terminator 2: Dzień sądu to jeden z najlepszych akcyjniaków science-fiction w historii kina. Kontynuacja absolutnego klasyka z 1984 roku najprawdopodobniej przebija swojego poprzednika niemalże pod każdym względem, a umówmy się, że wcale nie jest to taka norma w świecie kina. Cóż, James Cameron udowodnił nam, że możne zrobić wszystko!

W formie ciekawostki warto zaznaczyć, że druga część Terminatora zdobyła aż cztery Oscary. Film triumfował w kategoriach, które poniekąd definiują kino science-fiction – najlepsza charakteryzacja, efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku. Do takiego zestawu dorzućmy niepowtarzalnego Arnolda Schwarzeneggera, a w rezultacie otrzymamy dzieło ponadczasowe.

W przyszłości trwa wojna ludzi z maszynami, które przejęły władzę nad światem. Jedyną nadzieją ludzkości jest charyzmatyczny przywódca Ruchu Oporu, John Connor. Obawiając się go, maszyny wysyłają w przeszłość nowy prototyp cyborga T-1000, który ma zgładzić młodego Johna Connora. W ślad za nim Ruch Oporu wysyła stary model Terminatora, przeprogramowany tak, aby bronił młodego Johna.

Opis filmu

Cube

Gatunek science-ficiton bez problemu można wymieszać z horrorem czy thrillerem. Wówczas otrzymamy coś na wzór Cube, czyli najprawdopodobniej jednego z najbardziej mrocznych filmów w historii fantastyki naukowej. W założeniu omawiana właśnie produkcja ma stanowić wypełnione po brzegi symboliką opowiadanie o władzy, niebezpieczeństwie i przetrwaniu.

Za stworzenie Cube odpowiada Vincenzo Natali, który w kolejnych latach pracował między innymi przy Westworld, Locke & Key, Hannibal czy Luke Cage. Tymczasem w obsadzie aktorskiej znajdziemy Nicole De Boer, Nicky Guadagni, Davida Hewletta, Andrewa Millera oraz Juliana Richingsa. Na sam koniec warto podkreślić, że jest to kino tylko i wyłącznie dla widzów o mocnych nerwach.

Sześcioro nieznających się zwykłych ludzi, policjant, zawodowy złodziej, genialna studentka matematyki, pani psycholog, architekt i chłopak chory na autyzm zostają uwięzieni w wielkim sześcianie pełnym śmiertelnie groźnych pułapek. Każda z tych osobistości ma umiejętności, które mogą im pomóc wydostać z tego labiryntu. Albo nauczą się współpracować, albo zginą.

Opis filmu

E.T.

Dajmy sobie chwilę na oddech i przejdźmy do wyjątkowo familijnej i uwielbianej przez widzów produkcji. Naturalnie mam tu na myśli E.T. Stevena Spielberga. Bardzo możliwe, że w tym momencie poczujecie się staro, ponieważ omawiany właśnie tytuł lada moment skończy… 41 lat. Tymczasem Henry Thomas, który wcielił się w głównego bohatera – Elliotta ma już na karku 51 lat, dwa rozwody za sobą oraz trójkę dzieci!

Cóż, science-fiction potrzebuje takich tytułów jak E.T. aby skupiać wokół siebie młodych fanów, którzy połkną bakcyla, a w przyszłości zaczną śledzić nieco poważniejsze filmy fantastyczno naukowe. Oczywiście, wcale nie jest to jednoznaczne z miałkością czy niedoborem jakości w E.T.!

E.T. to historia wyjątkowej przyjaźni, która rozwija się między Elliottem, samotnym chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a mądrym przybyszem z obcej planety, który gubi się na Ziemi. Kiedy Elliott usiłuje pomóc przyjacielowi skontaktować się z jego planetą, obaj muszą unikać naukowców i agentów rządowych za wszelką cenę pragnących wykorzystać przybysza do swoich celów.

Opis filmu

Pamięć absolutna

W naszym rankingu zatytułowanym „najlepsze filmy science-fiction na Amazon Prime Video” ponownie pojawia się postać Arnolda Schwarzeneggera. Tym razem ikona kulturystyki oraz Hollywood wciela się w agenta rządu na Marsie, którego wszystkie wspomnienia zostały sfabrykowane. Brzmi całkiem odjechanie prawda?

Pamięć absolutna to ten rodzaj fantastyki naukowej, który zabiera nas na niezobowiązującą podróż przez abstrakcję, futurystkę oraz utopię. W filmie z 1990 roku poza Schwarzeneggerem wystąpiła między innymi gwiazda Nagiego instynktuSharon Stone. Tymczasem za kamerą projektu stanął Paul Verhoeven, który na koncie ma także RoboCopa, Żołnierzy kosmosu czy właśnie… Nagiego instynktu! Bez dwóch zdań, skład twórców oraz aktorów prezentuje się całkiem ciekawie.

Przerażający, fantastyczny świat pojawiający się w nocnych koszmarach okazuje się prawdziwy. Arnold Schwarzenegger wciela się w rolę agenta dyktatorskiego rządu na Marsie, który odkrywa niecne zamiary swoich pracodawców.

Opis filmu

Zakochany bez pamięci

Pozostajemy w tematyce wspomnień, ponieważ kolejnym filmem na liście jest Zakochany bez pamięci. Okej, zdaję sobie sprawę, że ten konkretny tytuł to w pierwszej kolejności dramat, romans lub komediodramat. Jednakże nie bez powodu wszelkie portale filmowe klasyfikują produkcję z 2004 roku również jako kino science-fiction. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na rozważania twórców dotyczące pamięci, uczuć oraz miłości, ujęte w futurystycznej wizji wymazywania wspomnień z umysłów ludzi. W końcu Oscara dla najlepszego scenariusza oryginalnego nie dostaje się za nic! Poruszającą fabułę uzupełnia świetna obsada aktorska, na której czele stoją Jim Carrey oraz Kate Winslet. Zakochany bez pamięci to świetna pozycja dla wszystkich osób, które przy okazji seansu produkcji science-fiction chciałyby się najzwyczajniej w świcie wzruszyć.

Joel odkrywa, że jego wieloletnia dziewczyna Clementine, po rozpadnięciu się ich związku poddała się eksperymentalnej operacji doktora Howarda Mierzwiaka, polegającej na wymazaniu z pamięci wszelkich wspomnień o swoim byłym ukochanym. Sfrustrowany tym faktem, postanawia skontaktować się z tajemniczym psychiatrą, aby również poddać się kuracji i wymazać ze swojej pamięci Clementine.

Opis filmu

Wyścig z czasem

Wracamy z planety głębokich i wzruszających filmów na rzecz klasycznych akcyjniaków science-fiction. Tym razem pod lupę należy wziąć Wyścig z czasem, który wbrew pozorom nie jest kolejnym „przeciętniakiem”. Wystarczy bowiem spojrzeć na obsadę aktorską gdzie poza Justinem Timberlakiem znajdziemy Cilliana Murphy’ego, Amande Seyfried czy Olivie Wilde. Stawkę pobijmy reżyserem i scenarzystą – Andrew Niccolem.

Nowozelandczyk w swoim CV może pochwalić się pracą przy takich uznanych produkcjach jak Truman Show, Terminal oraz Pan życia i śmierci. Niemniej bardzo dobra obsada aktorsko-producencka to jedynie wisienka na torcie, którym jest zabawa płynąca z oglądania Wyścigu z czasem. Omawiany właśnie tytuł to perfekcyjna propozycja dla osób, które tym razem chciałyby się nieco zrelaksować i być może „odmóżdżyć” przy okazji seansu filmu science-fiction.

Świat w niedalekiej przyszłości: aby uniknąć przeludnienia, wprowadzono reglamentację czasu do przeżycia, który stał się najcenniejszym dobrem, powszechnie akceptowaną walutą wymienialną. Bogaci, których stać, by go kupować, mogą żyć wiecznie, biedni muszą wykazać się inwencją, by go zdobyć.

Opis filmu

Diuna

Bardzo prawdopodobne, że przed premierą Diuny z 2021 roku nie każdy z Was wiedział, że powieść Franka Herberta doczekała się swojej ekranizacji już wiele dekad wcześniej. Omawiana właśnie Diuna zadebiutowała w 1984 roku i podobnie jak swój nowszy odpowiednik skupia się wokół zawiłej fabuły, osadzonej na tytułowej planecie. Jeśli lubicie klimat science-fiction z lat 80. – musicie obejrzeć tę produkcję.

Tym bardziej że za jej reżyserię odpowiada jedyny w swoim rodzaju David Lynch, który podczas kręcenia filmu był na początku swojej kariery. Co ciekawe w Diunie w Paula Atryda wciela się Kyle MacLachlan, który kilka lat później ponownie nawiązał współpracę z Lynchem na planie kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Co więcej, w obsadzie Diuny znalazło się miejsce dla… Stinga!

Ekranizacja słynnej powieści Franka Herberta dokonana przez Davida Lyncha. Jest rok 10991. Pustynna planeta Arrakis zwana także Diuną jest jedynym znanym we wszechświecie źródłem przyprawy – substancji, która przedłuża życie, poszerza świadomość, a także pozwala podróżować w przestrzeni i czasie.

Opis filmu

Moonfall

Na sam koniec bardzo świeży tytuł, który dopiero co debiutował w kinach. Moonfall do gustu przypadnie przede wszystkim widzom lubującym się w klimatach kosmosu, katastrof oraz walki o życie całej ludzkości. Cóż, omawiany właśnie film można nawet nazwać mieszanką Apollo 13 i Armageddonu. Niemniej pomimo bardzo ciekawej fabuły o Moonfall nie zrobiło się zbyt głośno… jednakże wcale nie oznacza to, że nie warto się z nim zapoznać!

Do seansu niech zachęci Was obsada aktorska, na którą składa się między innymi Halle Berry, Patrick Wilson, John Bradley, Donald Sutherland oraz Michael Peña. Tymczasem za scenariusz i reżyserię odpowiada Roland Emmerich znany szerszej publiczności z takich produkcji jak Godzilla, Dzień Niepodległości, 2012, Patriota, Pojutrze oraz Gwiezdne wrota. Takiemu zespołowi chyba warto dać szansę, prawda?

Na skutek serii niewyjaśnionych zjawisk Księżyc wypada ze swojej orbity i obiera kurs kolizyjny z Ziemią. Jeśli dojdzie do zderzenia, nasza planeta ulegnie zagładzie. Była astronautka Jo Fowler jest przekonana, że przyczyną tego zjawiska jest działanie pewnej tajemniczej siły o niejasnym pochodzeniu.

Opis filmu

Co jeszcze obejrzeć na Amazon Prime Video?

amazon prime video dla klientów t-mobile

Po zapoznaniu się z produkcjami science-fiction na Amazon Prime Video, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć swoje horyzonty i rzucić okiem również na inne gatunki filmowe. W tym miejscu odsyłam Was do naszych pozostałych autorskich rankingów i zestawień. Poniżej znajdziecie odpowiednie odnośniki, a jeżeli szukacie tego, co jeszcze obejrzeć w streamingu, to zapraszamy do naszej grupy na Facebooku.

Motyw