Najlepsze dramaty na Amazon Prime Video – te filmy potrafią poruszyć widza

9 minut czytania
Komentarze

Bez dwóch zdań Amazon Prime Video ma bardzo ciekawą bibliotekę filmów i seriali. Naturalnie wśród nich znajdziemy dramaty, czyli gatunek, który jest niezwykle ciężki do scharakteryzowania oraz równie ciekawy i wciągający. W związku z tym warto przyjrzeć się dziesięciu najlepszym produkcjom obracającym się w klimatach dramatu.

Najlepsze dramaty na Amazon Prime Video

Dramat jest gatunkiem filmowym, który często bywa bardzo ciężki w obcowaniu. W końcu produkcje utrzymane w tej konwencji w lwiej części opowiadają o trudnych lub poruszających tematach. Być może właśnie dlatego z tego typu tytułami często wiążą nas silne więzi, które nie pozwalają nam zapomnieć o tytule po zaledwie jednym seansie. Taki stan rzeczy sam w sobie sugeruje, że mówimy o najprawdopodobniej najważniejszym gatunku w sztuce filmowej.

Amazon Prime Video jak każdy z innych wielkich serwisów streamingowych posiada ogromną ofertę filmów i seriali. Wśród nich znajdują się dramaty, które są głównym tematem tego artykułu. Poniżej załączamy zestawienie dziesięciu najlepszych produkcji z tego gatunku, które znajdziecie w ramach biblioteki Amazon Prime Video. Warto także zapoznać się z naszym tekstem, gdzie przedstawiamy najlepsze kryminały na Amazon Prime Video.

Zobacz też: Co oglądać na Amazon Prime Video, czyli zestawienie nowości na platformie

Zjawa

Zestawienie zaczynamy od filmu, który do historii przeszedł jako ten, który dał Leonardo DiCaprio wyczekiwanego Oscara! Zjawa, bo o tej produkcji mowa, to mroczna, dramatyczna i przytłaczająca opowieść o przetrwaniu w drastycznych warunkach. W fabułę wtłoczono jeszcze motywy zdrady, straty oraz oczywiście zemsty, która pcha głównego bohatera w głąb całej przygody. Co ciekawe, całość zainspirowano prawdziwymi wydarzeniami, w których udział brał Hugh Glass.

Z technicznego punktu widzenia wyróżnić należy dwa aspekty Zjawy. Pierwszą z nich jest naturalnie wspomniany wyżej Leonardo DiCaprio, który właśnie za występ w filmie z 2015 roku otrzymał swojego pierwszego i jak do tej pory jedynego Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Druga z cech dotyczy tego, jak Zjawa prezentuje się w obrazku — ekipa filmowa zadbała o to, aby krajobrazy same w sobie zapierały w dech piersiach, a opowieść oraz gra aktorska jedynie dopełniały finalny efekt. W rezultacie do kin trafił jeden z „najładniejszych” filmów w historii.

Zapach kobiety

Czas na absolutną klasykę, czyli Zapach kobiety. Film z 1992 roku inspiruje się książkowymi postaciami stworzonymi przez Giovanniego Arpino kilka dekad wcześniej, jednak wcale nie oznacza to, że jest on wtórny czy w jakikolwiek sposób nudny. Wręcz przeciwnie! Omawiany właśnie tytuł to ogromny faworyt do zyskania miana nie tylko najlepszego dramatu na Amazon Prime Video, ale najlepszego dramatu… w historii kina. W takich słowach nie ma żadnej buńczuczności, ponieważ 30-letni film posiada ogromną renomę, na którą złożyło się kilka różnych czynników.

Najprawdopodobniej najważniejszym z nich jest chwytająca za serce opowieść o relacji emeryt-student, w której bardzo szybko możemy zobaczyć relację ojciec-syn. W pierwszą z tych postaci wciela się genialny Al Pacino, natomiast druga z ról przypadła 22-letniemu wówczas Chrisowi O’Donnellowi. Zapach kobiety porusza, szokuje oraz rozczula — w związku z tym jest to tytuł, w którym coś dla siebie znajdzie niemalże każdy widz.

Gra o wszystko

Duża część dramatów kręci się wokół prawdziwych wydarzeń. W końcu nie od dziś wiemy, że to życie pisze najlepsze scenariusze. W Amazon Prime Video znajdziemy Grę o wszystko, czyli film zainspirowany prawdziwą historią Molly Bloom. Dla osób niezaznajomionych z tematem warto wspomnieć, że kobieta zasłynęła założeniem ekskluzywnego i nielegalnego klubu pokerowego w Stanach Zjednoczonych.

W imperium należącym do Bloom zrzeszeni byli nie tylko wielcy biznesmeni, ale również celebryci, sportowcy, politycy oraz gangsterzy. Już tak krótki opis fabuły sprawia, że Gra o wszystko zapowiada się na genialny film. Aby tego było mało na ekranie zobaczymy Jessice Chastain, Idrisa Elbę, Kevina Costnera czy Michaela Cere. Całość wyreżyserował natomiast Aaron Sorkin.

Człowiek w ogniu

Denzel Washington bez dwóch zdań zdążył zapisać się w historii kina. Aktor ma na swoim koncie role w takich hitach jak American Gangster, Dzień próby, Lot, John Q. czy Filadelfia. Do grona tych tytułów należy również wrzucić Człowieka w ogniu z 2004 roku. To właśnie w tym filmie zdobywca dwóch Oscarów daje niepowtarzalny popis swoich umiejętności aktorskich. Ponadto osiemnastoletni tytuł wyreżyserował sam Tony Scott.

Fabularnie Człowiek w ogniu porusza tematy egzystencjonalne takie jak samotność, sens życia czy przyjaźń. W związku z tym produkcja z 2004 roku idealnie wpisuje się w kanony dramatu, jako gatunku, który po seansie zostawia nas z masą pytań dotyczących nie tylko ekranowej historii, ale również naszych przeżyć oraz doświadczeń.

Zwierzęta nocy

Zwierzęta nocy to film, który łączy to, co najlepsze w thrillerach oraz dramatach. Bardzo możliwe, że tej pozycji bliżej do pierwszego z wymienionych gatunków, ale bezsprzecznie posiada również ważne aspekty dramatu, więc z czystym sumieniem mogę umieścić ją w tym zestawieniu. Przechodząc już do samej produkcji, warto wyróżnić jej fabułę, która prowadzi nas przez bardzo mroczne i zagmatwane tematy związane z morderstwami.

W Zwierzętach nocy świetną kreację aktorską stworzył Jake Gyllenhaal, jednak show skradł Michael Shannon, który za swoje popisy został nawet nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Ostatecznie Amerykanina ubiegł Mahershala Ali oraz jego rola Juana w filmie Moonlight. Za scenariusz i reżyserię omawianej właśnie produkcji odpowiada Tom Ford.

Czas zabijania

Dramat posiada również swoje liczne odmiany, a jedną z nich jest dramat sądowy. Tutaj Amazon Prime Video wyróżnia Czas zabijania, czyli zdecydowanie jeden z moich ulubionych filmów z Matthew McConaugheym. Dodatkowo za kamerą omawianej właśnie produkcji stanął Joel Schumacher, czyli postać, która w swoim CV posiada takie tytuły jak Upadek, Upiór w operze czy Telefon.

Takie osobistości już same w sobie sprawiają, że Czas zabijania staje się niezwykle atrakcyjną pozycją. Dodatkowo na ekranie zobaczymy Samuela L. Jakcsona, Kevina Spaceya oraz Sandrę Bullock! Wszystko to zwieńczone o świetną, moralizująca i łapiącą za serce opowieść o wykluczeniu, sprawiedliwości, prześladowaniu oraz rasizmie. Co więcej, absolutnie nie ma tu mowy o żadnym nachalnym wciskaniu widzowi swoich ideologii — w związku z tym Czas zabijania staje się filmem wybitnym.

Dżungla

Najprawdopodobniej już nigdy Daniel Radcliffe nie pozbędzie się łatki Harry’ego Pottera. Jednakże wcale nie oznacza to, że brytyjski aktor powinien rezygnować z kolejnych ról. Jednym z argumentów potwierdzających tę tezę jest jego występ w filmie Dżungla. Produkcja z 2017 roku to zapierająca dech w piersiach walka o przetrwanie, która może nieco przypominać wymienioną wyżej Zjawę.

W przypadku Dżungli mówimy jednak o całkowicie innych okolicznościach. Główny bohater musi odnaleźć się w amazońskiej puszczy, gdzie na jego życie czyhają liczne zagrożenia. Co ciekawe cała opowieść została oparta o prawdziwą historię Yossiego Ghinsberga, który walczył o przetrwanie w tytułowej dżungli przez trzy tygodnie w 1981 roku. Jak ostatecznie zakończy się ta historia?

1917

Dramat jak każdy gatunek filmowy można mieszać, więc aby to udowodnić, zdecydowałem się umieścić w tym zestawieniu 1917. W takim przypadku będziemy mówić o dramacie wojennym wyreżyserowanym przez Sama Mendesa. Cechą charakterystyczną tego tytułu jest sposób podejścia twórcy do kręcenia poszczególnych scen. Praktycznie cały film z perspektywy widza został nakręcony tak zwanym one-shotem, czyli ujęciem bez cięć.

Naturalnie z technicznego punktu widzenia produkcja została zrealizowana jak każdy inny film wojenny, jednak zabawa z montażem i konwencją sprawiła, że 1917 to bezapelacyjnie jeden z najoryginalniej nakręconych dramatów ostatnich lat. Całość wieńczy świetna opowieść o I Wojnie Światowej oglądanej z perspektywy brytyjskich żołnierzy. Cóż, w końcu nie bez powodu dostaje się dziesięć nominacji do Oscarów!

Chce się żyć

Przyszła pora na „polski kącik”, w którym przyjrzymy się dwóm produkcjom wprost znad Wisły, które są jednocześnie dramatami oraz znajdziemy je na Amazon Prime Video. Pierwszym z takich tytułów jest Chce się żyć z 2013 roku. Tytuł, który swego czasu zainkasował aż pięć Złotych Orłów to definicja filmu, który złapie za serce nawet najbardziej zatwardziałych widzów.

Fabularnie Chce się żyć krąży wokół chorego na porażenie mózgowe Mateusza, w którego fenomenalnie wciela się Dawid Ogrodnik. Poza tym aktorem na ekranie zobaczymy jeszcze Katarzynę Zawadzką, Arkadiusza Jakubika czy Dorotę Kolak. Tymczasem za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Maciej Pieprzyca, czyli ten sam człowiek, który stworzył świetnie przyjęty thriller Jestem mordercą.

Cicha noc

„Polski kącik”, a przy okazji całe zestawienie kończy Cicha noc, czyli kolejny dramat dostępny na Amazon Prime Video, w którym główną rolę odgrywa Dawid Ogrodnik. Aby tego było mało, w filmie z 2017 roku zobaczymy również Arkadiusza Jakubika! Cóż, na tym podobieństwa do Chce się żyć najprawdopodobniej się kończą, ponieważ tytuł, za który odpowiada Piotr Domalewski, łączy główny dziś gatunek z komedią.

Co ciekawe w taki zestaw technicznych uwikłań wpleciono jeszcze motyw świąt Bożego Narodzenia, czyli jednego z najintensywniejszych momentów roku dla lwiej części polskich rodzin. W Cichej nocy to właśnie w tym okresie bohater odgrywany przez Dawida Ogrodnika wraca do rodzinnego domu, gdzie czeka na niego splot nieoczekiwanych zdarzeń. Wszystko to przykryte płaszczykiem (w teorii) najcieplejszego czasu w życiu każdego Polaka!

Motyw