Najlepsze kryminały na Amazon Prime Video – te filmy to gratka dla fanów gatunku

9 minut czytania
Komentarze

Amazon Prime Video to serwis streamingowy, który w swojej ofercie posiada mnóstwo świetnych filmów. Wśród nich znajdziemy kryminały, czyli gatunek skupiający się wokół tajemnic, zagadek, morderstw, porwań oraz tym podobnych motywów. W związku z tym, że w serwisie streamingowym sygnowanym logo Amazona znajduje się co najmniej kilkadziesiąt produkcji utrzymanych w konwencji kryminału, dziś przyjrzymy się dziesięciu najlepszym tytułom z tego gatunku, ale zawsze możecie też sprawdzić, co oglądać na Amazon Prime Video w naszym stale aktualizowanym wpisie.

Najlepsze kryminały na Amazon Prime Video – te filmy to gratka dla fanów gatunku

Filmy kryminalne przyciągają ogromne rzesze fanów. Naturalnie jest to związane z tajemniczością oraz zagadkowością tego gatunku filmowego. Ludzka natura przyzwyczaiła nas do tego, że jest bardzo ciekawska i pragnie poznawać nowe rzeczy. W związku z tym nasza podświadomość sama ciągnie nas do kryminałów, ze względu na ich sposób podania. W trakcie sensu zawsze mamy styczność z różnego rodzaju przestępstwami, a sprawcy lub sprawca całego zamieszania pozostaje nieznany. Wówczas wraz z upływem fabuły odkrywamy kolejne poszlaki, które prowadzą nas do ostatecznego rozwiązania sprawy.

Cóż, taki stan rzeczy sprawia, że kryminały były, są i będą bardzo pożądanym gatunkiem nie tylko przez fanów filmów, ale również seriali czy książek. Właśnie dlatego w tym tekście weźmiemy pod lupę dziesięć najlepszych produkcji z tego gatunku dostępnych na platformie Amazon Prime Video. Nie ma co owijać w bawełnę, więc przechodzimy do pierwszego tytułu w „kryminalnym” zestawieniu.

Zobacz też: Jak oglądać Disney+ za darmo? Pokazujemy możliwe rozwiązania

Na noże

Zestawienia najlepszych kryminałów na Amazon Prime Video nie można zacząć od innego tytułu niż Na noże. Hitowa produkcja z 2019 roku bierze to, co najlepsze z klasyki gatunki, jednak całość opakowuje w nowoczesne zabiegi montażowe i dzisiejsze standardy narracji. W związku z tym film stworzony przez Riana Johnsona błyskawicznie wskoczył do grona najlepszych kryminałów nie tylko ostatniej dekady, ale całej historii kina.

Fabularnie produkcja sprzed trzech lat skupia się na postaci detektywa Benoita Blanca, który klasycznymi metodami stara się rozwikłać sprawę śmierci miliardera, pozostawiającego po sobie ogromny spadek. Drugim głównym bohaterem historii jest Marta Cabrera. W związku z tym parę najważniejszych dla fabuły postaci tworzy duet Daniel Craig i Ana de Armas! Na noże okazało się takim hitem, że już 23 grudnia w serwisie Netflix zadebiutuje sequel filmu zatytułowany Glass Onion.

Tajemnice Los Angeles

Równie dobrym kryminałem co Na nożeTajemnice Los Angeles z 1997 roku. W tym przypadku jednym z największych atutów produkcji jest umiejscowienie akcji w niezwykle klimatycznych latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Jak sam tytuł wskazuje, historia zabiera nas do „Miasta Aniołów”, które łączy świat policji ze światem przestępczym i politycznym. Głównym tematem filmu jest brutalne masowe morderstwo w barze, nad którym w tym samym czasie pracuje trzech policjantów — oczywiście każdy z nich ma różne motywacje oraz podejście do wykonywanej pracy.

W tych rolach zobaczymy takie nazwiska jak Kevin Spacey, Russell Crowe oraz Guy Pearce. O wielkości Tajemnic Los Angeles niech świadczy to, że film był nominowany w dziewięciu różnych kategoriach w Oscarowym plebiscycie. Ostatecznie kryminał zgarnął dwie statuetki, a na gali w 1998 roku lepiej poradził sobie tylko i wyłącznie Titanic, który Shrine Auditorium opuszczał z jedenastoma nagrodami.

Gotti

John Gotti to postać, która jeszcze za życia doczekała się wielu filmów, dokumentów oraz książek na swój temat. Dla osób niezaznajomionych z tym włosko brzmiącym nazwiskiem warto nakreślić, że urodzony w 1940 roku w Nowym Jorku syn emigrantów z Włoch w krótkim czasie stał się jedną z najważniejszych figur w świecie nowojorskiej mafii. John Gotti w wieku 45 lat stanął na czele rodziny Gambino, która stała się najprężniej działającą grupą przestępczą w Nowym Jorku.

Cóż, jak sami widzicie w historii włosko-amerykańskiego mafioso znajdziemy całą masę kryminalnych wątków. Nie inaczej jest w filmie Gotti z 2018 roku, gdzie w tytułową rolę wcielił się John Travolta. Fabularnie produkcja sprzed czterech lat orbituje wokół kariery przestępczej przywódcy rodziny Gambino, ale również jego relacji z synem, który niekoniecznie chce iść w ślady ojca. W związku z tym Gotti łączy w sobie wiele gatunków. Oprócz kryminału znajdziemy tu motywy biografii czy dramatu.

American Gangster

Pozostajemy w klimatach mocno gangsterskich, ponieważ następnym tytułem na liście jest American Gangster Ridleya Scotta. Tym razem opuszczamy jednak włoskie imperia mafijne na rzecz organizacji przestępczej złożonej w głównej mierze z czarnoskórych gangsterów. Na czele imperium narkotykowego działającego w Nowym Jorku w latach 60. i 70. stoi Frank Lucas, w którego wciela się Denzel Washington. Naturalnie historia Amercian Gangster jest oparta o wydarzenia, które wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi kilka dekad temu.

Nie zapominajmy jednak, że niektóre ze scen ukazanych w filmie zostały nieco podkoloryzowane, aby produkcja z 2007 roku wpisywała się zarówno w kanony kryminału, jak i dramatu, biografii oraz akcyjniaka. Poza świetną fabułą American Gangster oferuje nam również nietuzinkową obsadę aktorską. Poza wspomnianym wyżej Denzelem Washingtonem na ekranie zobaczymy także Cube Goodinga Juniora, Rusella Crowe’a, Josha Brolina oraz Normana Reedusa.

Gorączka

Do absolutnej klasyki kina możemy zaliczyć ograniczoną liczbę filmów. Niemniej w takim zestawieniu na pewno musiałaby znaleźć się Gorączka z 1995 roku. Produkcja Michaela Manna często jest określana mianem filmowych szachów, w których naprzeciwko siebie stają — bezwzględny złodziej i przestępca oraz nieugięty detektyw. W tych rolach zobaczymy kolejno Roberta De Niro oraz Ala Pacino. Cóż, już sama taka informacja powinna wystarczyć nam do rozpoczęcia seansu.

Aby tego było mało — Gorączka trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy swojego trwania. W związku z tym produkcja z 1995 roku jest połączeniem kryminału z filmem sensacyjnym, a jedna ze scen strzelanin jest uznawana za najprawdopodobniej najlepiej zrealizowaną tego typu sekwencję w historii amerykańskiego kina. Nie zapominajmy również o rozmowie bohaterów odgrywanych przez De Niro i Pacino, którzy wprost wykładają fabularne karty na stół.

Negocjator

Samuel L. Jackson w swoim dorobku aktorskim ma całe mnóstwo świetnych produkcji. Bardzo możliwe, że w gronie najlepszych z nich znajdziemy Negocjatora. Jak sam tytuł wskazuje, film z 1998 roku opowiada o pracy policyjnych mediatorów, którzy na co dzień muszę wykazywać się ogromnym sprytem, opanowaniem oraz umiejętnością działania pod presją. Niemniej tym razem role się odwracają i to właśnie tytułowy bohater staje po drugiej stronie barykady, biorąc zakładników i zostając terrorystom.

W tym miejscu pojawia się inny negocjator, którego zadaniem są pertraktacje z mistrzem policyjnych mediatorów. Cóż, film z 1998 roku przynosi mnóstwo zwrotów akcji, gierek psychologicznych oraz przede wszystkim — intryg. Dodatkowo na wyróżnienie zasługuje obsada, w której poza Samuelem L. Jacksonem, znajdziemy Kevina Spacey’ego, Davide Morse’a czy Deana Morrisa.

Miasto mafii

Powracamy do tematu gangsterów oraz nieco nowszych produkcji. Miasto mafii dostępne na Amazon Prime Video zadebiutowało bowiem w 2019 roku. Pomimo tego fabuła filmu jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z lat 50. ubiegłego wieku. Dokładniej mówiąc, chodzi tu o Konferencje w Apalachin, która przeszła do historii jako jedno z największych zebrań amerykańskich mafiozów w dziejach Stanów Zjednoczonych.

Główną gwiazdą Miasta mafii jest David Arquette, czyli jedna z najważniejszych twarzy popularnej serii Krzyk. Wcielając się w sierżanta Eda Croswella aktor doprowadza do rozbicia wspomnianego wyżej zlotu gangsterów, który odbył się w małym i spokojnym miasteczku w stanie Nowy Jork. Cóż, ten kryminał to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich sympatyków tematyki mafijnej.

Barry Seal: Król przemytu

Kolejnym filmem kryminalnym inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami jest Barry Seal: Król przemytu. Historia tytułowego przestępcy oraz informatora CIA skupia się na sztuce balansowania pomiędzy światem handlowania i szmuglowania narkotykami a funkcjonowaniem w amerykańskiej agencji rządowej. Główną rolę w kryminale pomieszanym z komedią odgrywa nie kto inny jak największa gwiazda kina akcji — Tom Cruise.

W związku z tym, że Barry Seal pracował między innymi dla kartelu z Medellín, na widza czeka mnóstwo emocji związanych nie tylko z przemytem narkotyków, ale również kontaktami z potężną kolumbijską organizacją przestępczą. Dużym atutem filmu z 2017 roku jest jego klimat, który wiernie oddaje lata 80. w Stanach Zjednoczonych oraz czas popularyzacji południowoamerykańskiej kokainy na całym świecie.

Pierwszy śnieg

Jo Nesbø to jeden z najpopularniejszych norweskich pisarzy specjalizujących się w powieściach kryminalnych. To właśnie 62-latek wykreował postać detektywa Harry’ego Hole’a, który w bezkompromisowy sposób rozwiązuje kolejne zagadki. Jedną z książek, w których występuje norweski policjant, jest Pierwszy śnieg, który w 2017 roku doczekał się swojej ekranizacji.

W głównej roli zobaczymy Michaela Fassbendera, który w ślad za swoim książkowym pierwowzorem korzysta z niekonwencjonalnych metod śledczych, nie boi się kontrowersji oraz nadużywa papierosów i alkoholu. Wszystko to opakowane w typowe norweskie okoliczności przyrody oraz skandynawski klimat powieści kryminalnych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Pierwszy śnieg to siódma książka z serii opowiadającej o Harrym Hole’u autorstwa Jo Nesbø.

Czarny Mercedes

Na sam koniec tego warto wyróżnić naszą rodzimą produkcję. W przypadku platformy Amazon Prime Video i gatunku, jakim jest kryminał, musi to być Czarny Mercedes. Dodatkowo jest to stosunkowo nowy film, ponieważ swoją premierę zaliczył w 2019 roku. W jego obsadzie znajdziemy takie nazwiska Maria Dębska, Artur Żmiejewski, Andrzej Seweryn, Bogusław Linda, Andrzej Zieliński czy Sonia Bohasiewicz.

Fabularnie Czarny Mercedes prowadzi nas przez historię śledztwa nadkomisarza Rafała Króla, dotyczącego zabójstwa żony cenionego adwokata. Aby tego było mało, akcję filmu umieszczono w przedwojennych realiach Warszawy. Cóż, bez dwóch zdań omawiana właśnie produkcja to tytuł obowiązkowy dla wszystkich fanów polskiej myśli kryminalnej oraz klimatu lat 30. i 40. ubiegłego wieku.

Motyw