Stacja do gier z podświetlaną klawiaturą, białym kontrolerem do gier i wyświetlaczem z grafiką 3D w oświetleniu neonowym.
LINKI AFILIACYJNE

Prawo autorskie w grach to temat rzeka. Te rzeczy warto o nim wiedzieć

2 minuty czytania
Komentarze

Prawo autorskie w grach potrafi być naprawdę skomplikowane. Nie mówimy tutaj bowiem tylko o jednym utworze, jako całości, a tak naprawdę zbiorze niezależnych bytów. To unikalne w świetle prawa, ponieważ gra jako taka nie jest uznawana za osobny utwór, ale jako ich zbiór. Jak do tego podchodzić i co mogą zrobić w tej kwestii sami twórcy będzie jednym z tematów na zbliżającym się wydarzeniu Digital Dragons 2024, gdzie po raz pierwszy odbędzie się też Legal Summit – specjalny segment poświęcony prawu autorskiemu w grach.

Prawo autorskie w grach

Zestaw komputerowy z podświetlaną obudową PC i dwoma monitorami, na których wyświetlana jest gra wideo, na biurku z białą klawiaturą i czarną myszką. W tle oświetlenie RGB.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

W dniach 19–21 maja w Krakowie odbędzie się Digital Dragons 2024, czyli jedno z ciekawszych wydarzeń związanych z branżą gamingową. Podczas niego po raz pierwszy odbędą się także spotkania z przedstawicielami nie tylko producentów gier, ale i rynku prawnego. Podczas Legal Summit (19–20 maja) prelegentami będą m.in. eksperci z Kojima Productions, CD PROJEKT RED czy Bandai Namco Entertainment. Na scenie nie zabraknie także przedstawicieli kancelarii Rymarz Zdort Maruta. Na scenie poruszane będą tematy poruszające prawo autorskie, które w przypadku gier jest dość skomplikowane tak, jak złożoność tytułu jako całości.

Traktowanie gry jako zbioru odrębnych utworów pozwala m.in. na elastyczne zarządzanie prawami do konkretnych elementów. Fragmenty te mogą być licencjonowane niezależnie od siebie, co daje autorom większą swobodę komercjalizacji ich pracy. Mogą oni np. zezwolić na odpłatne wykorzystywanie wizerunku stworzonej przez nich postaci w innych mediach.

Michał Pękała, adwokat, partner, szef zespołu Video Games & Entertainment w kancelarii Rymarz Zdort Maruta, informacja prasowa

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć?

Podczas samego Legal Summit będzie można też posłuchać dyskusji oraz prelekcji na wiele innych tematów. Wśród nich wyróżnić warto:

  • prawa autorskie
  • klonowanie gier
  • wykorzystanie materiałów autorstwa osób trzecich
  • wykorzystanie AI
  • spory korporacyjne
Legal Summit gdzie poruszana będzie kwestia prawo autorskie w grach. Plakat promujący konferencję Digital Dragons 2024, która odbędzie się w dniach 19-21 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Fot. materiały prasowe

Jeżeli więc kogoś interesuje tematyka związana z prawem autorskim w grach, niech wybierze się do Krakowa, ponieważ taka okazja szybko się nie powtórzy. Przy okazji warto też sprawdzić zestawy komputerowe dla graczy, skoro już jesteśmy w wątku gamingu.

Źródło: informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: New Africa / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw