Wiedźmin 3 CD Projekt RED Rosja

Wiedźmin nie dla Rosjan, a S.T.A.L.K.E.R. 2 wstrzymany – branża gier też walczy na swój sposób

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Rozrywka

Sytuacja na Ukrainie i agresja Rosji przyczyniły się do wielu sankcji. Świat gier komputerowych także to odczuwa. Dziś CD Projekt poinformowało o tym, że wstrzymuje jakąkolwiek dystrybucję gier na terenie Rosji i Białorusi. Jednocześnie też twórcy S.T.A.L.K.E.R. 2 poinformowali, że gra nie ukaże się w terminie ze względu na sytuacje w Ukrainie.

CD Projekt zawiesza sprzedaż gier w Rosji i Białorusi

CD Projekt już wcześniej włączył się do akcji pomagania Ukrainie i przekazał na ten cel okrągły milion złotych. Pieniądze trafiły do Polskiej Akcji Humanitarnej, ale CD Projekt nie poprzestaje na tym. Dziś poinformowano bowiem, że firma wycofuje się ze sprzedaży swoich produktów w Rosji i Białorusi. W oświadczeniu możemy przeczytać, że firma wycofuje cyfrową dystrybucje ze swojej platformy GOG, ale także zrobi to z innych sklepów cyfrowych. Firma rozmawia już z dystrybutorami w Rosji, by to samo stało się z fizycznymi nośnikami, na których są zapisane ich gry. Tym samym grupa CD Projekt daje jasny sygnał, że nie zgadza się na to, co właśnie dzieje się w Ukrainie. Jednocześnie CD Projekt wyprzedza działania Microsoft czy Sony, które zostały poproszone przez stronę Ukraińską o to, by zablokować dostęp do gier obywatelom kraju. Nie wiadomo jeszcze, czy to się wydarzy, ale są spore szanse, że tak się właśnie stanie.

CD Projekt nie jest jedyną firmą z Polski, która podjęła kroki w kwestii wycofania swoich gier z Rosji. To samo zrobiło Bloober Team, które jest odpowiedzialne m.in. za „The Medium”. Warto jeszcze dodać, że Techland, czyli twórcy m.in. „Dying Light 2” także wsparli PAH kwotą w wysokości 1 miliona złotych na pomoc dla Ukrainy. Takich akcji jest znacznie więcej, bo i przecież 11 Bit Studios także bierze udział w pomocy. Widać, że cała branża gier jednoczy się w tym, by okazywać wsparcie w każdy możliwy sposób.

Zobacz też: Najlepsze gry stworzone przez Ukraińców – jest w czym wybierać.

S.T.A.L.K.E.R 2 – premiera odwołana

Wiadomo już, że S.T.A.L.K.E.R. 2 nie ukaże się w terminie, który twórcy sobie założyli. Część ekipy odpowiedzialnej za produkcje dalej była w Ukrainie, kiedy wybuchły walki. Nie jest więc możliwe, by tytuł zadebiutował w określonym czasie. Zresztą teraz nikt o tym zapewne nawet nie myślał, ponieważ są sprawy o wiele ważniejsze. Twórcy opublikowali także bardzo istotne oświadczenie, które możecie zobaczyć powyżej.

Źródło: Twitter

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy