Najlepsze gry stworzone przez Ukraińców!

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Ukraina w dziedzinie tworzenia oraz wydawania gier wideo ma bardzo wiele zasług. Być może nie każdy o tym wie, ale Ukraińcy stoją za stworzeniem takich serii jak Metro, S.T.A.L.K.E.R czy Sherlock Holmes. W związku z ostatnimi wydarzeniami przypomnijmy sobie najlepsze gry wyprodukowane przez Ukraińców.

Ukraina w grach wideo

Ukraina

Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą od kilku dni. Ukraiński naród został napadnięty przez Rosjan w skutek, czego cywile muszą opuszczać swoje domy, żeby uniknąć śmierci. Ta straszliwa i zupełnie niepotrzebna agresja sprawiła, że oczy niemalże całego świata zostały skierowane na Ukrainę. Trzeba więc pamiętać, że kraj ten jest nie tylko kolebką wybitnych sportowców oraz bogatych terenów uprawnych. Ukraina swoje zasługi ma także w branży gier wideo! Dlatego dzisiaj przyjrzymy się najlepszym tytułom stworzonym przez Ukraińców, które zyskały międzynarodową sławę.

Cykl S.T.A.L.K.E.R.

Cykl S.T.A.L.K.E.R. - ukraińskie gry

Na pierwszy ogień pójść musi oczywiście seria stworzona przez GSC Game World. Pierwsza gra z cyklu, czyli Cień Czarnobyla powstał w 2007 roku i szybko stał się wielkim hitem. Fabuła całej serii jest zainspirowana twórczością braci — Arkadija i Borisa Strugacckich. Zapewne wiecie, że pierwszoosobowa strzelanka zabiera nas do skażonej strefy wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na miejscu gracz walczy z różnymi stworami, które powstały wskutek promieniowania. Po niewątpliwym sukcesie pierwszej części rok później ukazała się druga odsłona cyklu (Czyste Niebo), a po kolejnych dwunastu miesiącach trzecia (Zew Prypeci).

Zobacz też: F1 2022 bez trybu fabularnego, ale za to z funkcją cross-play

Przed eskalacją agresji rosyjskiej w stronę Ukrainy GSC Game World pracowało nad wyczekiwaną kolejną częścią serii zatytułowaną — S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl. Niestety wojna sprawiła, że Ukraińcy zostali zmuszeni do zawieszenia produkcji nowej gry z cyklu postapokaliptycznych FPS-ów. Wczoraj na platformie YouTube pojawił się nawet specjalny film, w którym GSC Game World informuje fanów o zaistniałej sytuacji.

Cykl Metro

Metro 2033 Redux - ukraińskie gry

Równie słynna, co S.T.A.L.K.E.R. seria została stworzona przez studio 4A Games. Założona w 2006 roku w Kijowie firma po ośmiu latach działalności swoją główną siedzibę przeniosła na Maltę. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jest to ukraińskie studio z wieloma sukcesami na koncie. Pierwszym z nich jest na pewno gra Metro 2033, która ukazała się w 2010 roku. Na przestrzeni kolejnych lat powstał sequel zatytułowany Metro: Last Light oraz remaster obu pierwszych części, czyli Metro Redux. Trzecia odsłona serii powstała w 2019 roku i nosi tytuł Metro Exodus.

Cykl zabiera nas do postapokaliptycznego świata, w którym musimy walczyć o przetrwanie. Wszystkie te pierwszoosobowe strzelanki są oparte na bestsellerowych powieściach autorstwa Dmitrija Głuchowskiego. Jednak nie martwcie się — rosyjski pisarz otwarcie potępił agresję w stronę Ukrainy. Głuchowski zamieszcza nawet posty w swoich mediach społecznościowych, w których zwraca się do atakowanego narodu.

Cykl Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

Kolejna seria oparta na wielkich dziełach literackich! Gry z cyklu Sherlock Holmes są tworzone przez ukraińskie studio Frogwares już od 2002 roku. Seria na przestrzeni tych wszystkich lat wydała na świat łącznie dziewięć części przygód najpopularniejszego detektywa wszechczasów. Gry naturalnie łączą w sobie elementy klasycznej przygodówki z zagadkami logicznymi i dedukcją.

Cykl Sherlock Holmes miał swoje wzloty i upadki, jednak ciężko odmówić mu ciekawych rozwiązań. Tworzenie zagadek, które będą jednocześnie ciężkie do rozwiązania, ale z drugiej strony też niezbyt przewidywalne i łatwe graniczy z cudem. Ukraińscy producenci przez ostatnie dwadzieścia lat starali się więc balansować na tej niebywale cienkiej linii. Niektóre odsłony cyklu zyskiwały pozytywne recenzje, podczas gdy pozostałe raczej przechodziły bez większego echa.

Oczywiście studio Frogwares otwarcie potępia rosyjskie działania. W swoich mediach społecznościowych producenci szerzą informacje o tym, co dzieje się w ich kraju oraz obnażają propagandę panującą w Rosji.

Cykl Kozacy

Kozacy - ukraińskie gry

Tytuł serii w sposób wyśmienity odzwierciedla poczynania ukraińskiej armii. Jednak pierwsza gra z cyklu Kozacy powstała już w 2000 roku. Europejskie boje stworzyło studio GSC Game World odpowiedzialne za wspomnianego już S.T.A.L.K.E.R.A.

Seria gier Kozacy to strategie czasu rzeczywistego, które pozwalają nam zarządzać wojskami w różnych epokach historycznych. Producenci skupili się w głównej mierze na bitwach, jednak w grę wchodzi także sprawowanie opieki nad poddanymi. W 2016 roku Ukraińcy stworzyli Kozaków 3, którzy są remasterem pierwszej gry z serii. Realia tytułu zabierają nas więc do XVII i XVIII-wiecznej Europy.

Remaster oczywiście sprawił, że gra po tylu latach wydaje się być nie do poznania. Producenci wyposażyli Kozaków w grafikę 3D oraz bardziej rozwiniętą sztuczną inteligencję. Dodatkowo w zawartości gry pojawiło się kilka nowych kampanii oraz budynków czy jednostek.

Źródło: Xfire/Wikipedia

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy