ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Spotify święta

Czego najchętniej słuchamy w święta? Spotify podzieliło się ciekawymi danymi

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Rozrywka

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób magiczny czas, do czego przyczynia się muzyka — Spotify poinformowało, które świąteczne piosenki, kolędy i playlisty są najczęściej odtwarzane w grudniu. Niektóre utwory zarówno w Polsce, jak i w skali globalnej są bardzo popularne. Platforma zdradziła również szczegóły dotyczące pierwszej świątecznej kampanii na naszym rynku.

Muzyka w święta — Spotify rusza z tematyczną kampanią

Popularność świątecznych piosenek rośnie wraz z początkiem grudnia. Utwory związane z Bożym Narodzeniem stanowią wtedy mniej więcej 5% wszystkich odtworzeń wśród polskich użytkowników Spotify. Dane tej platformy streamingowej z ubiegłego roku pokazują, że 19 grudnia świąteczne utwory towarzyszą już 10% Polaków. Prawdziwy szczyt następuje jednak w Wigilię. 28% użytkowników Spotify w naszym kraju słucha wtedy piosenek związanych z Bożym Narodzeniem.

Boże Narodzenie, to dla wielu Polaków wyjątkowy okres w roku, a towarzysząca nam wtedy muzyka jest nieodłączną częścią świątecznego klimatu. Część słuchaczy, jak pokazują nasze dane, czeka na Gwiazdkę już od października, ale wyraźny wzrost odtworzeń utworów o tej tematyce widzimy zazwyczaj od początku grudnia. Wierzymy, że dostępna dzięki Spotify muzyka związana z Bożym Narodzeniem sprawi, że będzie to dla wszystkich magiczny czas — mówi Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

W tym roku Spotify po raz pierwszy w Polsce świętuje Boże Narodzenie, organizując tematyczną kampanię. Osoby szukające bożonarodzeniowej muzyki mają do dyspozycji specjalną zakładkę Świąteczne miejsce. Tam znajdą się specjalne playlisty, takie jak Idą Święta!, Świąteczne przeboje czy Kolędy. Kampanię promuje okolicznościowy spot telewizyjny.

Wciąż jesteśmy w pierwszej połowie grudnia, zatem nie wiadomo jeszcze, jakie utwory i playlisty będą najpopularniejsze podczas tegorocznych świąt i w całym miesiącu. Spotify dysponuje jednak danymi z ubiegłego roku, które pokazują, czego chętnie słuchają użytkownicy platformy w Polsce, a co wybiera globalna społeczność użytkowników Spotify.

Czego najchętniej słuchamy w święta?

All I Want for Christmas Is You to najczęściej odtwarzany świąteczny utwór na Spotify 2020 roku. Szczególnie upodobali go sobie zarówno użytkownicy popularnej platformy streamingowej z Polski, jak i zza granicy. Tak samo w naszym kraju, jak i wśród członków globalnej społeczności użytkowników Spotify, dużą popularnością cieszyły się utwory Last Christmas oraz Santa Tell Me.

Najpopularniejsze utwory bożonarodzeniowe globalnie:

 1. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You 
 2. Wham! – Last Christmas 
 3. Ariana Grande – Santa Tell Me
 4. Dean Martin – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
 5. Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree

Najpopularniejsze utwory bożonarodzeniowe w Polsce:

 1. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You
 2. Wham! – Last Christmas
 3. Ariana Grande – Santa Tell Me
 4. Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree
 5. Michael Bublé – It’s Beginning to Look a Lot like Christmas

W Polsce jedną z tradycji świątecznych jest kolędowanie. Na Spotify najchętniej słuchamy kolęd w wykonaniu Rafała Brzozowskiego, Małgorzaty Burdzel oraz GOLEC UORKIESTRA. Świąteczny klimat czuć też w najpopularniejszych playlistach. Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu najpopularniejszych playlist w grudniu zajmują te, których tematyka dotyczy właśnie świąt Bożego Narodzenia.

Najpopularniejsze kolędy w Polsce:

 1. Rafał Brzozowski & Małgorzata Burdzel – Dzisiaj w Betlejem
 2. GOLEC UORKIESTRA – Pójdźmy Wszyscy do Stajenki
 3. Antek Smykiewicz & Siemacha, Kasia Popowska, Margaret, Pamela Stone, Rafał Brzozowski, Sarsa – Gdy się Chrystus rodzi
 4. Ryszard Rynkowski – Bóg się rodzi
 5. Stanisław Soyka – Przybieżeli do Betlejem

Czytaj także: Magnaci i Czarodzieje debiutują na małym ekranie – fani Stachu Jonesa czekali na to wiele lat

Najpopularniejsze playlisty w grudniu: 

 1. Christmas Hits
 2. Idą Święta!
 3. Christmas is Coming
 4. RAP GENERACJA
 5. Zimowy chill

źródło: Spotify

Sprawdź najnowsze wpisy