Blokada IMEI w Orange do tej pory nie była uznawana przez operatora. Jednak w regulaminie sprzedaży ratalnej urządzeń mobilnych pojawił się zapis, który uprawnia operatora do takiego działania. To niejedyny operator, który stosuje takie zabiegi, bo blokadę IMEI wprowadził u siebie już T-Mobile oraz Plus.

Blokada IMEI w Orange

Blokada IMEI w Orange
Fot. Orange

Nowy regulamin pomarańczowej sieci wszedł w życie z dniem 20 lipca, więc osoby, które przed tym terminem podpisały umowę na kupno smartfona na raty, mogą spać spokojnie. Dla pewności mogą sprawdzić swoje umowy i regulaminy, czy nie widnieje tam podobny zapis. Blokada IMEI w Orange jest trochę zaskoczeniem, bo zdawało się, że operator nie będzie jej w ogóle wprowadzał. To jednak zabezpieczenie dla samego Orange przed tym, by sprzedawano takie smartfony na aukcjach i nie spłacano dalej rat. Oczywiście zdarzają się także przypadki, kiedy klient z różnych powodów nie może zapłacić raty, ale na szczęście blokada IMEI jest odwracalna w przypadku Orange. I jest także bezpłatna. Tak brzmi zapis w regulaminie operatora na ten temat.

15. W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności.

1) Zanim zablokujemy numer IMEI Urządzenia, przekażemy Państwu informację o tym zamiarze. Wskażemy tam termin, w którym będziemy oczekiwać zapłaty za zaległe raty. Po jego bezskutecznym upływie możemy zablokować numer IMEI.

2) Informację o zamiarze blokady numeru IMEI skierujemy w formie pisemnej, elektronicznej, wiadomości SMS lub telefonicznie.

3) Blokada numeru IMEI zostanie zniesiona, bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności.

4) Blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na Urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.

Zobacz też: Kina się otwierają, ale czy warto teraz do nich chodzić?

Tego typu zapis sprawia, że kupowanie smartfonów na raty, będzie dla Orange bezpieczniejsze. Klienci przemyślą kilkukrotnie swoją decyzję, zanim zdecydują się na zakup sprzętu, a i chętniej będą go spłacać. Zapewne za jakiś czas pojawi się też mniej ofert na serwisach aukcyjnych, gdzie pojawiały się będą sprzęty z drugiej ręki z niespłaconymi ratami.

Źródło: Orange / GSMOnline

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.