ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Blokada IMEI w Play

Blokada IMEI w Play – właśnie skończył się pewien etap w historii

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Blokada IMEI w Play właśnie stała się faktem. Tym samym, ostatni z dużych operatorów w Polsce wprowadził zabezpieczenie, które inni mieli już od jakiegoś czasu. Kilka miesięcy temu na taki sam krok zdecydowało się Orange, a wiele wcześniej T-Mobile oraz Plus. Jednak Play podszedł do sprawy w inny sposób i od razu wyłożył karty na stół tak, by wszystko było jasne.

Blokada IMEI w Play

Blokada IMEI w Play

Regulaminy kupowania sprzętu na raty, właśnie wzbogacił się o nowy zapis. Jeżeli klienci operatora zdecydują się na wzięcie urządzenia w ten właśnie sposób, a potem nie będą go spłacać, smartfon zostanie zablokowany. To popularna praktyka, ale Play dość długo się „opierał” przed jej wprowadzeniem. Tym samym jest ostatnim z operatorów z wielkiej czwórki, który zdecydował się na taki ruch. Blokada IMEI w Play ma jasny cel – ochronę samego operatora przed nieuczciwymi klientami. Tak na swoim blogu tłumaczy decyzję operator.

Są jednak takie przypadki, gdzie tej dobrej woli ze strony kupujących po prostu nie ma i nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, najczęściej celowo. Wielokrotnie przypominamy o płatności, powołujemy się na nasze umowy, a w uzasadnionych przypadkach sprawę przekazujemy firmom windykacyjnym czy odpowiednim organom. Chcemy choć trochę zniechęcić nieuczciwe osoby, które wybierając nasze oferty od razu zakładają, że nie spełnią zobowiązania wobec nas. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie blokady IMEI kupionego smartfona w przypadku niespłacania rat przez kupującego. Długo zwlekaliśmy, ale finalnie – jako ostatni operator – wykonaliśmy ten krok. Chcemy być fair i dlatego zdecydowaliśmy się na otwartą komunikację na ten temat.

Zobacz też: Play z nową ofertą ratalną – nawet 9 miesięcy bez spłat.

Osoby, które regularnie spłacają raty i wywiązują się ze swoich zobowiązań, nic oczywiście nie grozi. Blokada IMEI w Play faktycznie może pomóc operatorowi w wyegzekwowaniu zaległych zobowiązań, a i ukrócić sprzedaż smartfonów „z drugiej ręki”. Firma pracuje także nad swoją stroną, gdzie będzie można sprawdzić po numerze IMEI, czy dany telefon został wzięty na raty.

Źródło: Play

Sprawdź najnowsze wpisy