android nougat vulkan api logo grafika

 

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Aktualizacje mają to do siebie, że wprowadzają wiele nowych funkcji, ale niestety nie wszystkie są korzystne dla użytkowników starszych urządzeń. Doskonale pokazuje to Android Nougat, który razem ze wczorajszą informacją o braku kompatybilności z wieloma urządzeniami, dzisiaj powiększa tę listę o kolejne modele.

 

O co dokładniej chodzi? Jeśli nie czytaliście mojego wczorajszego wpisu na temat Snapdragona 800 i 801 to spieszę z wyjaśnieniem. Google w Androidzie Nougat postanowiło wprowadzić biblioteki Vulkan, które mają zdecydowanie poprawić nasze doświadczenie z grafiką w urządzeniach mobilnych. Niestety, ale te mają swoje wymagania. Układy mobilne chcące wspierać nowe API muszą być kompatybilne z OpenGL ES 3.1. Tak oto odkrywamy, które jednostki muszą pożegnać Androida Nougat.

 

 

Jeśli chcecie poznać dokładnie wszystkie niewspierane jednostki, które w przyszłości mogą okazać się niedostatecznie dobre dla Androida Nougat to w tym celu powstała specjalna sekcja na Wikipedii: Klik! Oznacza to tyle, że właśnie roczny Huawei P8, a więc flagowy model Chińczyków może zapomnieć o aktualizacji.

 

Jednak czy Vulkan jest podstawą dla Androida Nougat? Oczywiście, że nie, ale pamiętajmy, że deweloperzy będą powoli decydować się na zmianę stosowanych bibliotek i te, niedostępne dla wielu układów mobilnych, po prostu mogą wywoływać poważne problemy.

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.