ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czas na zmiany! Nowe kombinezony NASA, czyli pora na nowe technologie!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Projekt Artemis to nie lada przedsięwzięcie. Ambitny projekt agencji kosmicznej stawia coraz więcej kroków w przód. Tym razem zadbano o życie i bezpieczeństo astronautów.

NASA wybrała!

NASA kombinezon

Korporacja wybrała Axiom Space i Collins Aerospace do rozwijania skafandrów, które umożliwiają spacery kosmiczne na niskiej orbicie okołoziemskiej i na Księżycu. NASA kupiła usługi, które zapewniają astronautom skafandry kosmiczne nowej generacji i systemy przeznaczone do spacerów kosmicznych. Te mają umożliwić pracę poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Nowe kombinezony będą miały też kluczowe znaczenie w projekcie Artemis.

Nasi partnerzy opracują zaawansowane, niezawodne skafandry kosmiczne, które pozwolą ludziom eksplorować kosmos, jak nigdy dotąd. Współpracując z przemysłem, skutecznie rozwijamy niezbędną technologię, aby utrzymać Amerykanów na ścieżce skupienia w badaniach powierzchni księżyca

Vanessa Wyche, dyrektor NASA Johnson Space Center w Houston

Długotrwała współpraca

Firmy zostały wybrane na podstawie zamówienia kontraktu Exploration Extravehicular Activity Services. Umowa umożliwia wybranym dostawcom konkurowanie o zlecenia zadań na misje, które mają zapewnić pełny zestaw funkcji dla potrzeb NASA dotyczących spacerów kosmicznych w okresie do 2034 roku. 3,5 miliarda dolarów to pełne wynagrodzenie za pełny projekt. Pierwsze zadania do wykonania w ramach kontraktu obejmą opracowanie i obsługę pierwszej demonstracji poza stacją kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz lądowania na Księżycu. Każda wybrana firma musiała zainwestować swoje pieniądze w rozwój innowacyjnego projektu. Jednak to firmy, które stworzą kombinezony, pozostaną ich właścicielami. NASA zachęca ich do poznawania innych zastosowań w obszarze technologii. Co ciekawe Amerykanie pozwolą także na wykorzystanie nowej technologi w innych, przyszłych zamówieniach podczas programów eksploracyjnych.

NASA wyznacza standardy technologiczne

Eksperci NASA określili standardy techniczne i bezpieczeństwa, według których będą budowane skafandry kosmiczne, a wybrane firmy zgodziły się spełnić te kluczowe wymagania agencji. Partnerzy komercyjni będą odpowiedzialni za projektowanie, rozwój, kwalifikację, certyfikację i produkcję skafandrów kosmicznych i sprzętu pomocniczego, aby umożliwić misje programu Artemis.

Nasze partnerstwo handlowe pomoże zrealizować nasze cele związane z eksploracją kosmosu. Nie możemy się doczekać korzystania z tych usług w celu dalszej obecności NASA na niskiej orbicie okołoziemskiej i naszego nadchodzącego osiągnięcia powrotu amerykańskich astronautów na powierzchnię Księżyca. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z przemysłem i wykorzystanie doświadczenia NASA zdobytego przez ponad 60 lat eksploracji kosmosu umożliwi nam wspólne osiągnięcie tych celów

Mark Kirasich, zastępca administratora w Artemis Campaign Development Division NASA

NASA zaprojektowała kontrakt tak, aby przetrwał i ewoluował wraz z potrzebami agencji i przemysłu kosmicznego. Umowa zapewnia również agencji opcjonalny mechanizm dodawania dodatkowych dostawców, którzy nie zostali wybrani w pierwotnym ogłoszeniu.

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy