ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Asystent Google wkrótce rozpozna twój głos

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Wielkimi krokami nadchodzi duża poprawa w Asystenta Google. Ten jest uważany za najlepszego cyfrowego pomocnika, który jako jedyny występuje w polskiej wersji językowej! Mimo wszystko ten ma być jeszcze lepszy!

Asystent Google i nowości w kodzie!

Bardzo często nowości w aplikacjach są odkrywane kompletnym przypadkiem, albo precyzyjnym badaniem kodu. Tutaj mówimy o drugim przypadku. 9to5Google odkryło ukryte w kodzie informacje w aplikacji Google. Te wskazują, że asystent głosowy od giganta z Moutain View zostanie ulepszony o funkcję rozpoznawania głosu.

Ale to już było?

Asystent Google ikonka

Można tak powiedzieć, że asystent już wcześniej „poznawał” głos użytkowników. Teraz funkcja ma działać na innej zasadzie! W kodzie znaleziono informacje o tym, że w ustawieniach Asystenta Google ma pojawić się informacja „Przechowuj nagrania dźwiękowe na tym urządzeniu, aby pomóc Asystentowi Google lepiej rozpoznawać to, co mówisz”. Nagrania, które zostaną na urządzeniu, będzie można usunąć w dowolnym momencie. Google pozwoli także na wyłączenie nowej funkcji, jeśli ktoś nie będzie chciał z niej korzystać. Obecnie nagrania również zapisują się na naszym urządzeniu, jednak te służą jako narzędzie dla analityków korporacji, którzy ciągle pracują nad rozwojem systemu. Jeśli nie chcecie, aby wasz głos był nagrywany, kliknijcie — tutaj!

Nowość potwierdzona?

Google podczas I/O 2022 zdawkowo opowiadało o swoim asystencie głosowym. Dowiedzieliśmy się wtedy, że korporacja ma zamiar ulepszyć Asystenta o możliwość podtrzymywania rozmowy, co wydaję się coraz ciekawsze, patrząc na opisywaną dziś nowość. Na oficjalnej stronie Google można już znaleźć oficjalny komunikat mówiący o tym, że nagrania, które zapiszemy na urządzeniu, pozostaną tylko dla nas! Ogólnie Google pracuje także nad poprawą samego powitania dla asystenta głosowego. Sfederowane uczenie się ma udoskonalić frazę „Hej Google”. Gigant chce, aby system asystenta ograniczył nieprawidłowe aktywacje i pomyłki. Wspomniane podtrzymanie kontaktu ma zaowocować tym, że nie będzie trzeba za każdym razem używać klucza „Hej Google”.

Asystent Google będzie lepszy?

Pierwszą ważną rzeczą jest to, że dzięki nagraniom system będzie mógł funkcjonować znacznie szybciej. Na niektóre wyniki użytkownicy muszą czekać kilka sekund, zanim system w ogóle zorientuje się, czego od niego chcemy. Idąc za przykładem Nest Huba drugiej generacji Google może chcieć zaimplementować uczenie maszynowe w telefonach, właśnie po to, aby system reagował szybciej i dokładniej na zadane mu pytania. Tutaj warto zaznaczyć także, że Asystent Google dzięki lepszemu poznaniu głosu użytkownika będzie „uczył się” na bieżąco i lepiej poznawał komendy, które mu przekazujemy, a także celniej wybierze kontakt, bo będzie pamiętał, o który nam chodziło. Kluczową zmianą ma być to, że nagrania będą przechowywane na urządzeniu i będzie można je usunąć bezpośrednio z poziomu smartfona, a nie przez sieć tak jak jest obecnie.

Źródło: 9to5Google.com

Sprawdź najnowsze wpisy