ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mObywatel dowód osobisty

Dokumenty z mObywatel mają być uznawane jak te tradycyjne – idą ważne zmiany!

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

mObywatel stanie się jeszcze pożyteczniejszą aplikacją, a potwierdza to projekt ustawy, który ma zrównać dokumenty cyfrowe z tymi tradycyjnymi. Dobrze wiemy, że nie wszystkie instytucje respektują dokumenty cyfrowe, które dostępne są w mObywatel, ale wygląda na to, że zmiany będą już niedługo wprowadzone. Nowy projekt ustawy zaplanowano na drugi kwartał tego roku, czyli są szanse, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w 2022.

Cyfrowe dokumenty w mObywatel tak samo ważne, jak tradycyjne – nowa ustawa

Dowód osobisty mObywatel

Aplikacja mObywatel się zmienia, a o tym, jak ma wyglądać mObywatel 2.0 pisał dla Was już Mateusz w osobnym wpisie. Teraz jednak można szykować się na więcej zmian i to nie tylko w kwestii wizualnej. Otóż na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy, który ma dotyczyć zmian względem respektowania dokumentów cyfrowych. To bardzo istotna, a przede wszystkim potrzebna zmiana w mObywatel, by aplikacja stała się bardziej użyteczna. W samym tekście możemy przeczytać, że obecnie dokumenty elektroniczne nie są równorzędne z tymi tradycyjnymi, a często nie są nawet uznawane w urzędach. To też może utrudniać bądź też uniemożliwiać załatwianie spraw urzędowych przez Internet lub mobilnie, ale te rzeczy mają się niedługo zmienić. Jedne z punktów w projekcie ustawy rzucają nowe światło na nadchodzące zmiany.

  • Zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie – w szczególności doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji „mObywatel”, który służyć ma jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego.
  • Upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji przez uczniów i studentów.

Kolejną zmianą, która ma być wprowadzona, będzie możliwość dokonywania płatności elektronicznych, jeżeli podmiot publiczny na to pozwala. Oczywiście wszystko z poziomu aplikacji mObywatel. Nie ma jeszcze konkretnych dat, kiedy sam projekt ustawy zmieni się w ustawę, a następnie wejdzie w życie i w jakiej konkretnie formie. Jednak już sama informacja o tym, że te zmiany mają być brane pod uwagę w II kwartale tego roku zwiastują, że mObywatel może się bardzo dużo zmienić. I to na lepsze, co z pewnością ucieszy użytkowników rządowej aplikacji. Czekaliście na takie zmiany?

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Sprawdź najnowsze wpisy