rewolucja w mobywatelu

Rewolucja w mObywatelu – system płatności i ogromne ułatwienia dla kierowców to dopiero początek

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Nadchodzi prawdziwa rewolucja w mObywatelu. Popularna aplikacja ma zmienić swoją formę i być dostępna również w wersji na komputery. Program umożliwi realizowanie płatności (np. zapłacenie podatku) oraz przypomni o kończącej się ważności dokumentów. W aplikacji pojawi się również funkcja, która rozwiąże ogromny problem młodych kierowców w Polsce.

Rewolucja w mObywatelu – tak może wyglądać jego nowa wersja

Aplikacja mObywatel pełni obecnie funkcję cyfrowego portfela na dokumenty. Co jakiś czas trafiają do niej następne funkcje, jednak polegają one głównie na obsłudze kolejnych cyfrowych odpowiedników różnego rodzaju legitymacji itp. W perspektywie kolejnych miesięcy ulegnie to jednak znacznej zmianie. Jak poinformował na Twitterze Janusz Cieszyński, sekretarz stanu odpowiedzialny za cyfryzację, na nadchodzący rok planowana jest nowa odsłona aplikacji – mObywatel 2.0.

Aplikacja zmieni swój wygląd oraz formułę. Z materiałów, które już teraz twórcy mObywatela udostępnili w sieci, wynika, że program będzie dostępny również na komputerach – najprawdopodobniej w przeglądarce internetowej. Aplikacja ma stać się miejscem, w którym załatwimy wszelkie sprawy urzędowe.

Funkcje, które mają pojawić się w nowej odsłonie mObywatela:

  • Aplikacja będzie wysyłać powiadomienia np. o zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola
  • Program poinformuje użytkownika, że kończy mu się ważność dokumentów
  • Wiadomości od urzędów będą trafiały do elektronicznej skrzynki dostępnej w aplikacji
  • mObywatel pozwoli udzielać pełnomocnictw, weryfikować je i korzystać z nich w urzędzie
  • W aplikacji znajdzie się zintegrowany z nią system e-Płatności, co pozwoli np. płacić podatki bez prowizji i żmudnego wypełniania formularzy.

Nowa wersja aplikacji przyniesie też nowość, która ucieszy młodych kierowców. Obecnie tuż po zdanym egzaminie praktycznym na prawo jazdy wciąż nie można prowadzić pojazdów. Trzeba czekać ok. dwóch tygodni, aż w urzędzie pojawi się plastikowy dokument prawa jazdy i go odebrać. Dopiero wtedy nie ryzykuje się problemami przy kontroli policyjnej. W mObywatelu 2.0 tuż po zdanym egzaminie ma pojawić się elektroniczne prawo jazdy, z którego będzie można legalnie korzystać, zanim odbierze się fizyczny dokument.

Czytaj także: Jak korzystać z aplikacji mObywatel? Logowanie, funkcje, bezpieczeństwo

Jeśli chcecie samodzielnie zapoznać się z projektem nowej wersji mObywatela, możecie wejść na stronę mobywatel.gov.pl i wybrać opcję Przejdź do projektu. Wtedy zobaczycie pierwsze makiety mObywatela 2.0.

źródło: Twitter, mObywatel.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy