ADATA 21 urodziny

Kwieciste pamięci RAM i SSD – ADATA świętuje 21 urodziny

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Adata obchodzi właśnie swoje 21-lecie. Z tej okazji firma przygotowała dwie niespodzianki: pierwszą z nich są kwieciste moduły RAM i SSD, których celem jest przyozdobienie wnętrza komputera — a przynajmniej teoretycznie. Moja małżonka twierdzi bowiem, że kwiecisty motyw na modułach pamięci wygląda, jakby był żywcem wyjęty z opakowania masła, a ma ona znacznie bardziej rozwinięty gust estetyczny ode mnie. Kolejną niespodzianką jest Meraverse, czyli coś na kształt Metaverse, ale bez zestawu VR i oglądane z perspektywy trzeciej osoby i w trybie jednoosobowym.

ADATA 21 urodziny

Adata 21 urodziny

Ideą stojącą za Metaverse jest VR i kontakt z innymi osobami. W tym kontekście Meraverse wygląda nieco jak parodia oryginału. Zawiera on liczne gry, w których można wygrać prawdziwe nagrody w tym laptopy XPG Xenia, urządzenia pamięci masowej, karty upominkowe Amazon i inne gadżety. Jest tam także sklep online, w którym można kupić produkty Adata po promocyjnych cenach — a przynajmniej tak to wygląda dla innych państw. W Polsce mamy do wyoboru jedynie odnośniki do dużych elektromarketów i cashback. Firma zorganizuje również unikalny pokaz produktów Adata & XPG  w Meraverse, ale to będzie miało miejsce dopiero latem. Wtedy Podczas niego będziemy mieli okazję poznać serię pamięci DDR5 Ace oraz dyski SSD PCIe 4.0 Legend.

Zobacz też: ADATA XPG XENIA – pierwszy gamingowy laptop tajwańskiego producenta

I to właśnie one są ozdobione kwiecistymi (maślanymi) ozdobami — rzecz jasna tylko w wariancie Limited Edition. Zacznijmy tu od układów RAM: Seria Ace będzie flagowa dla DDR5 producenta. Mają one pracować z częstotliwością 6400 MHz, co jak na standardy DDR5 nie wydają się jakąś niesamowitą wartością. Jednak to coś innego czyni je wyjątkowymi i nie są to kwiatki: otóż producent podkreśla, że będą to układy o niezwykle niskich opóźnieniach. I co prawda nie podano to żadnych konkretnych wartości, to należy podkreślić, że wysokie opóźnienia są największym problemem pierwszej generacji DDR5 i dla wielu osób fakt ten stawia nowy typ pamięci niżej, niż DDR4.

Zobacz też:Sprzedaż pojemnych SSD ADATA wystrzeliła w górę o 500% – wszystko przez nową kryptowalutę

Więcej można powiedzieć o samym dysku SSD. Legend 850 będzie odświeżonym wariantem Legend 840, czyli nośnika zgodnego ze standardem PCIe 4.0. Poprawiona i kwiecista wersja ma zapewnić  odczyt do 7400 MB/s i zapis do 5000 MB/s. Nie wiadomo jednak, czy będzie to wynikało z nowych układów NAND, czy też wymiany/podkręcenia kontrolera.

Zobacz też: ADATA w czarny piątek przebiła nawet promocje oferowane przez polskie sklepy

Jak możemy zauważyć na powyższej grafice seria Limited Edition w przypadku RAM-u obejmuje konfigurację 16 GB × 2, natomiast SSD to 512 GB. Nie wiadomo, czy będą dostępne także inne konfiguracje z tej serii, czy też tylko te przedstawione na obrazku. Biorąc jednak pod uwagę, że oba produkty są limitowane, a Adata wyprodukuje tylko 500 sztuk każdego z nich możemy uznać tę drugą opcję za bardziej prawdopodobną.

Źródło: Adata

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy