Producenci HDD i SSD jak na razie są jedynymi, którzy czerpią zyski z szumu wokół Chia — nadchodzącej kryptowaluty, która jest kopana na dyskach. Nowy raport DigiTimes ujawnia, że Adata odnotowała 500% wzrost zamówień na nośniki SSD od początku tego miesiąca. Dodatkowo jedna z firm analitycznych twierdzi, że nowy pęd do urządzeń pamięci masowej rozprzestrzenia się poza Azją. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy ceny SSD już rosną z powodu trwającego niedoboru kontrolerów.

Wzrost sprzedaży dysków o 500% dzięki Chia

Wzrost sprzedaży dysków o 500% dzięki Chia

W przeciwieństwie do innych kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum, wydobycie Chia opiera się na przestrzeni dyskowej. To natomiast prowadzi do niekontrolowanego popytu na duże dyski twarde i SSD. Kryptowaluta będzie dostępna w handlu dopiero od 3 maja, ale już spowodowała gwałtowny wzrost popytu na dyski twarde i SSD o dużej pojemności w Azji. Firma Adata poinformowała DigiTimes, że w wyniku wydobycia Chia, zamówienia na dyski SSD o dużej pojemności wzrosły o 400% do 500% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Sprzedawca pilnie pracuje nad uzupełnieniem zapasów, aby zaspokoić zwiększony popyt na urządzenia pamięci masowej. Jedną ze strategii Adaty jest utrzymywanie ponad trzymiesięcznego zapasu chipów, aby przygotować się na wzrost zamówień na dyski SSD.

Zobacz też: Masz starą płytę główną pod Ryzeny od AsRocka? Jest szansa, że uruchomisz na niej najnowsze układy

 Trendfocus, analityk branży pamięci masowych, donosi, że dostrzega oznaki świadczące o tym, że zapotrzebowanie na urządzenia pamięci masowej dla górnictwa Chia rozlewa się poza Chiny. To oznacza, że niedobory mogą się już rozprzestrzeniać. Ten nowy pęd do pamięci masowej SSD jest szczególnie niepokojący, biorąc pod uwagę, że niektórzy producenci kontrolerów SSD, tacy jak Phison, już podnoszą ceny tych elementów z powodu wywołanego pandemią niedoboru komponentów. Ten nowy i niespodziewany popyt na dyski SSD tylko zaostrzy problem.

Źródło: TomsHardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.