Elektroniczne wnioski o dowód

Elektroniczne wnioski o dowód dla dziecka z rekordowym zainteresowaniem – ile ich złożono?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W ostatnim czasie elektroniczne wnioski o dowód osobisty dla dziecka cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy złożono ich więcej, niż przez cały 2021 rok. Tradycyjnie już Polacy zakładają także wiele Profili Zaufanych.

Elektroniczne wnioski o dowód dla dziecka – ile ich złożono?

Elektroniczne wnioski o dowód

W marcu tego roku złożono 82 181 elektronicznych wniosków o dowód osobisty dla dziecka, a w lutym 30 778. Dla porównania w całym 2021 roku złożono 103 729 takich wniosków. Oprócz rodziców wniosek online mogą złożyć opiekuni prawni i kuratorzy. Potrzebny do tego jest Profil Zaufany oraz zdjęcie dziecka. Na dokument trzeba poczekać do 30 dni, a odbiera się go w urzędzie.

W marcu 2022 roku założono też 402 983 nowych Profili Zaufanych. Tak wielu nowych PZ w pojedynczym miesiącu nie przybyło od lipca 2021 roku. Skąd tak wysoki wynik? Niewątpliwie miał na niego wpływ napływ ludności uciekającej przed wojną zza naszej wschodniej granicy. Jak informowaliśmy już na łamach naszego portalu, Profil Zaufany mogą założyć także osoby z Ukrainy. Okazją do tego jest procedura nadawania numerów PESEL. Ostatnie tygodnie to wielkie wyzwania dla cyfrowej administracji. Pokazaliśmy w tym okresie jej potencjał. Szybko i sprawnie uruchomiliśmy obsługę pilnych potrzeb związanych z napływem ogromnej fali obywateli Ukrainy uciekających przed wojną – przekonuje Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji.

Czytaj także: Wirtualna rzeczywistość w KGHM – gogle i pady pomagają szkolić pracowników huty

Co z pozostałymi e-usługami? W marcu 12 029 razy zgłoszono online narodziny dziecka, najwięcej, bo 604, w poniedziałek 14 marca. Poniedziałki są niezmiennie ulubionym dniem, w którym rodzice rejestrują swoje dzieci przez internet – czytamy na rządowej stronie. Z kolei 82 144 razy w marcu zgłoszono zbycie lub nabycie pojazdu – to o ponad 10% więcej, niż miesiąc wcześniej. Złożono również 22 934 wnioski meldunkowe. To znacznie mniej niż w styczniu, gdy takich wniosków było 31 184. Z reguły jednak na początku roku usługa e-meldunkowa jest popularniejsza.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy