Facebook i Twitter zablokowane w Rosji

Rosja się odgraża — Facebook i Twitter zablokowane!

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Rosja wykorzystuje fakt zablokowania swojej tuby propagandowej na zachodzie do własnych celów. Państwo to właśnie zablokowało Twittera i Facebooka na swoim terenie. Według oficjalnych informacji z Kremla jest to reakcja na zablokowanie RT i Sputnika w Unii Europejskiej, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. To jednak tylko gra pozorów, biorąc pod uwagę, że działanie to wynikało z przepisów tych regionów, a nie inicjatywy Mety. Co ciekawe blokadą nie zostały objęte Instagram i WhatsApp, co jeszcze bardziej podkreśla, że Rosja po prostu szukała pretekstu na pozbycie się Facebooka.

Facebook i Twitter zablokowane w Rosji

Facebook i Twitter zablokowane w Rosji

Twitter i Facebook są bowiem kluczowe w walce z rosyjską dezinformacją i propagandą. Za ich pomocą Rosjanie mogą poznać prawdę o skali zniszczeń w Ukrainie, śmierci cywili, rosyjskich żołnierzy i na temat zbrodni wojennych w wykonaniu tych ostatnich. To natomiast kłóci się ze stanowiskiem Kremla, które jest stare, jak Związek Radziecki, którego duch jak widać, wciąż jest w Rosji silny: otóż rosyjska armia miała ruszyć z bratnią pomocą narodowi ukraińskiemu i komunistycznym republikom, które są ciemiężone przez faszystowską władzę. Pokazywanie prawdy mocno burzy wyżej opisaną narrację.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Nick Clegg, prezes Meta ds. globalnych wydał na ten temat następujące oświadczenie:

Wkrótce miliony zwykłych Rosjan zostaną odcięte od wiarygodnych informacji, pozbawieni codziennych sposobów kontaktowania się z rodziną i uciszeni, aby nie mogli się wypowiadać. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić nasze usługi, tak aby pozostały one dostępne dla ludzi, aby bezpiecznie i bez obaw mogli wyrażać swoje opinie i organizować się do działania.

To może być trudne, ponieważ oficjalne przywrócenie Facebooka oznaczałoby posłuszeństwo wobec wytycznych Rosji, a to stoi w konflikcie z powyższymi deklaracjami. Możliwe jednak, że w tym celu firma chce wykorzystać VPN, natomiast Instagram i WhatsApp zostaną wykorzystane jako kanały przekazujące informacje na ten temat. To jednak tylko spekulacje i musimy poczekać na oficjalne stanowisko Mety w tej sprawie.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy