program źródła fake newsów

Polak stworzył program, który pozwala wykryć źródła fake newsów w sieci

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W walce z dezinformacją ważne jest ustalenie źródła fake newsów — Damian Frąszczak, doktorant szkoły doktorskiej WAT, opracował program, który to umożliwia. Badacz zaprezentował swoje narzędzie w czasopiśmie SoftwareX. Oprogramowanie zawiera podobny mechanizm do tego, który m.in. umożliwia identyfikację pacjenta zero na początku pandemii.

RPaSDT — program znajdujący źródła fake newsów

program źródła fake newsów

Dezinformacja jest dziś bardzo powszechnym zjawiskiem. Nieprawdziwe komunikaty, przerobione zdjęcia wprowadzające w błąd i inne tego typu materiały potrafią zdobywać ogromne zasięgi. Ludzie często udostępniają widziane w internecie treści bez sprawdzenia ich autentyczności. W walce z dezinformacją mógłby pomóc program RPaSDT, czyli Rumor Propagation and Source Detection Toolkit.

Autor programu, Damian Frąszczak, zwraca uwagę na to, że dla wielu osób podstawowym kanałem, z którego czerpią informacje, są portale takie jak Facebook. Media społecznościowe mogą być wykorzystane do ostrzegania ludzi o niebezpiecznych sytuacjach lub przeprowadzania zbiórek pieniędzy na szczytne cele. Jednak stwarzają one również doskonałą okazję do szerzenia dezinformacji – w sposób łatwy, szybki i niemal bez kosztów. Fake newsy wpływają na różne aspekty życia np. na wyniki wyborów, sytuację materialną i kondycję psychiczną użytkowników — wylicza doktorant WAT. Z badań, które przeprowadził, wynika, że do tej pory opracowano wiele metod ustalania źródła propagacji, ale trudno porównać te rozwiązania ze sobą i wybrać najlepsze, bo nie ma żadnego poligonu doświadczalnego dla badaczy. Zdaniem Damiana Frąszczaka taką funkcję mógłby pełnić jego program.

RPaSDT wspomaga procesy analizy, oceny i wizualizacji sieci społecznościowych, a także porównywania skuteczności różnych metod identyfikacji źródeł. Umożliwia przeprowadzenie badań w problemach przeciwnych, czyli na podstawie danej sieci (sytuacji wyjściowej) zidentyfikować węzły, z których propagacja obejmie wszystkie węzły w sieci w najkrótszym czasie.

Czytaj także: Co jest najważniejsze w smartfonie dla graczy? Tak, firma zdradza aparaty Redmi K50 Gaming Edition

Szczegółowy opis działania programu znajduje się w artykule w czasopiśmie SoftwareX. Promotorami doktoratu Damiana Frąszczaka są dr hab. inż. Ryszard Antkiewicz i dr inż. Mariusz Chmielewski.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy